ישראל במלחמהישראל במלחמה
בירושלים, לא באלפים

זה הספסל עם הנוף היפה ביותר בישראל | עוצר נשימה

אחד הספסלים המתחרה בכבוד בתואר "הספסל עם הנוף היפה ביותר בישראל", הוא ספסל המשקיף למאגר בית זית הסמוך לירושלים, המלא וגדוש בימים אלה | ואיזו קושיה על דברי חז"ל, הביקור במקום מיישב? | מרהיב (בארץ)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
הספסל והתצפית בימים אלו (צילום: הרב ש"ר)

אחד הספסלים המתחרה בכבוד בתואר "הספסל עם הנוף היפה ביותר בישראל", הוא ספסל המשקיף למאגר בית זית הסמוך לירושלים, המלא וגדוש בימים אלה, שכל היושב בו ומביט לעבר העמק הפרוש תחתיו, נראה כביכול הוא נמצא בהרי האלפים המוריקים בהרי שוויץ. 

>> למגזין המלא - לחצו כאן

ליד הספסל בנו אנשים טובים נדנדה התלויה על העץ, וכאמור, לנגד עיני היושבים בו, נפרס מאגר בית זית, כאגם מופלא בהרי האלפים המוריקים, וממנו תצפית פנורמית בה ניבט הגשר החדש בכניסה לירושלים, מוצא, מבשרת ציון, הר אדר, ועוד. 

הסכר הוקם בשנות השישים של המאה העשרים, גובהו 24 מטרים, ואורכו 180 מטרים. הוא נבנה על אפיקו של נחל שורק, ומטרתו בתחילה הייתה לאגור מי שיטפונות, אלא שתכנון לקוי הרס את היוזמה, שמטרתה המקורית הייתה להעשיר את מי התהום.  

הספסל והתצפית בימים אלו (צילום: הרב ש"ר)
הספסל והתצפית בימים אלו (צילום: הרב ש"ר)

התוצאה הסופית המשמחת יותר, שהרווחנו נקודה יפיפייה לתצפית ומנוחה, הצופה לאגם מקסים, ובימים אלה כשהמאגר עולה על גדותיו, היושב בספסל מתמוגג למראה עיניו, כאילו הוא נמצא באירופה. 

חשוב לציין שאין להיכנס למי המאגר, ושום חברת ביטוח לא מוכנה לבטח מפעילי סירות למיניהם, עקב הסכנה בהתקרבות אל המים.  

הרוצה לבקר במקום זה, יקבל הנחיות מגורמי בטיחות מוסמכים במדינת ישראל, כדי שלא יארע לו ח"ו כשל בטיחותי, כפי שאירע שנה שעברה, כשנהג ג'יפ שקע במאגר

המבקרים רגלי במקום, יזהרו לבל יתקרבו בסמוך למאגר, היכן שיש בוץ וחשש לסכנה, שכן לפני עשור בחור ישיבת חברון גבעת מרדכי מצא בו את מותו[1].

הספסל והתצפית בימים אלו (צילום: הרב ש"ר)
משנים שעברו כשהמאגר עלה על גדותיו (צילום: הרב ש"ר)

בעקבות התמונה - הקושיה על דברי חז"ל, יורדת במעט 

כמנהג תלמידי חכמים שאף בשעת הטיול מדברים בלימוד, אנו נציע בפני גולשי 'כיכר השבת' (שבוודאי אף הם נוהגים לדבר בלימוד בשעת הטיול), לעסוק בסוגיה מרתקת, עליה הרחבנו בעבר בבמה זו. 

בדורות האחרונים, לאחר שקרנם של הרי שווייץ עלתה, משום הרי האלפים הנמצאים בתחומה, ובחודשי הקיץ החמים, עשירי עולם נוהרים בשיירות אוויריות לנפוש בה, דנו חכמים, היאך חז"ל העידו שארץ ישראל יפה מכל הארצות, בשעה שלנו נראה שהרי שווייץ נראים יותר נאים ויפים

בסדרה בת עשרות פרקים שפורסמה בבמה זו, ציטטנו את כ"ק הרבי השר שלום מבעלזא, מרן 'הרב מבריסק', הגאון רבי משה שפירא, והמקובל הגרי"מ מורגנשטרן שענו שאכן הרי שווייץ יותר נאים מהרי ארץ ישראל, אלא שבמקור הרי שווייץ היו בארץ ישראל, וכך אין קושיה על יופיים שיותר גדול מהרי ארץ ישראל, ואמרת חז"ל היא עובדה קיימת.

לעומתם כ"ק הרבי שלום נח ברזובסקי זי"ע מסלונים בעל 'נתיבות שלום', כ"ק האדמו"ר רבי יוחנן סופר מערלוי, ראש ישיבת חברון הגר"י סרנא, המשגיח הגר"ש ווולבה, וקדמו להם הראי"ה קוק, הגאון רבי שמחה עלברג, הגה"ק רבי יצחק מבוהוש, כ"ק האדמו"ר מבויאן וכן הגר"מ סולובייצ'יק, שסברו שאין הרי שוויץ נאים יותר מהרי ארץ ישראל, ואמרת חז"ל היא עובדה קיימת.

משנים שעברו כשהמאגר עלה על גדותיו (צילום: הרב ש"ר)
משנים שעברו כשהמאגר עלה על גדותיו (צילום: הרב ש"ר)

כמו כן, ציטטנו[2] את הסכמתו של מרן שר התורה הגר"ח קנייבסקי לדברי הגאון רבי שמואל ברוך גנוט שהביא את דברי חז"ל שביארו מדוע אין פירות גינוסר בירושלים? "כדי שלא יהיו עולי רגלים אומרים אלמלא לא עלינו אלא לאכול פירות גינוסר בירושלים דיינו נמצאת עלייה שלא לשמה", והסכים הגר"ח שיתכן שגם זוהי הסיבה שאין בארץ ישראל הרי יפים כהרי שווייץ, וכדי שלא יתגוררו בארץ ישראל רק בשביל היופי. 

לאור תיעוד נדיר זה של ספסל זה למול נוף הרי ירושלים המוריקים, בשילוב המאגר שנראה כאגם טבעי, נקודת נוף "המתחרה" בנקודות נוף רבות בהרי שווייץ -  נראה שהשאלה מעט פחות קשה. 

[1] נדגיש שאין באמור בכתבה משום המלצה לבצע את מסלול הטיול האמור. הדברים נכתבו כתיאור חוויה של הכותב, ואינם מהווים המלצה על בטיחות המסלול. כל המבקר במקום או מבצע את המסלול, עושה זאת על אחריותו הבלעדית.
כתמיד, נמליץ לגולשים היקרים לציית לשילוט בשטח מטעם הרשויות ולהקפיד על הוראות הבטיחות והוראות החוק. בכל יציאה לטבע מומלץ להתעדכן על מזג האוויר, ולהתייעץ עם הרשויות המוסמכות לכך.
[2] ראה: לקראת שבת מלכתא עמוד סט.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר