קול אחר במפגן השנאה

השר לשעבר מפתיע: "אי אפשר להכריח את החרדים להתגייס, רק שיח והבנות עם מנהיגי הציבור החרדי"

שר המידע והטכנולוגיה לשעבר מ"כחול לבן", יזהר שי, כיום פעיל חברתי, פרסם פוסט מפתיע בעקבות סערת הדיון על חוק הגיוס החדש: "אי אפשר להכריח אותם להתגייס. האמונה שלהם הרבה יותר חזקה מהחוקים של כנסת ישראל. המימוש של הדרישה הזו יגיע רק מתוך שיח מתמשך והבנות עם מנהיגי הציבור החרדי" | בארץ

יוני גבאי | כיכר השבת |
חרדים בלשכת הגיוס (צילום: Avshalom Sassoni/Flash90)

שר המידע והטכנולוגיה לשעבר מ"כחול לבן", יזהר שי, כיום פעיל חברתי, פרסם פוסט מפתיע בעקבות סערת הדיון על חוק הגיוס החדש.

"‏הדרישה לשוויון בנטל מוצדקת מאין כמוה", כתב שי, "אבל המימוש של הדרישה הזו יגיע רק מתוך שיח מתמשך והבנות עם מנהיגי הציבור החרדי ועם הדור הצעיר של חלק מקהילות החרדים שמוכנים להיות פתוחים לשינוי".

השר לשעבר ציין כי "אי אפשר להכריח אותם להתגייס. האמונה שלהם הרבה יותר חזקה מהחוקים של כנסת ישראל. מה עוד שאין פוליטיקאי ישראלי שחפץ להיות ראש ממשלה שיעמוד בפניהם באופן אמיץ ועיקש".

בנוסף, ציין השר: "מה שנשאר לנו זה לבצע שיח עמוק, אינטנסיבי, בגובה העיניים, לאורך זמן, כמעט סיזיפי, כדי לשכנע כמה שיותר חרדים לקחת חלק בנטל. בסוף, גם הם יבינו שאין ברירה אחרת".

עם פרסום חוק הגיוס החדש, חוק יעניק פטור לתלמידי הישיבות, ולצד המתקפות על הציבור החרדי, יו"ר 'הציונות הדתית', השר בצלאל סמוטריץ', קרא אמש לחרדים להתגייס, אך הבהיר כי המהלך צריך להיות מובל בהידברות.

לדברי סמוטריץ': "הציבור החרדי יקר ואהוב ותורם רבות למדינת ישראל וכעת חיוני שיקח חלק משמעותי יותר גם במשימות ההגנה והביטחון".

שר האוצר הדגיש: "המהלך הזה צריך לקרות מתוך הידברות ושיח ולא בכפייה או חלילה בהכפשות".

לדבריו: "הציונות הדתית מוכיחה שאפשר לשלב לימוד תורה ושמירה על מצוות קלה כבחמורה יחד עם שירות צבאי בחזית. אחיי החרדים, אנחנו צריכים אתכם".

מוקדם יותר אמר השר עמיחי אליהו מ'עוצמה יהודית': "התרומה של הציבור החרדי למדינת ישראל הולכת ומתרחבת כל הזמן. במלחמה האחרונה ראינו התגייסות שלא הייתה מעולם בתרומה ישירה ועקיפה למאמץ המלחמתי".

לדבריו: "הנסיון לחנך אותם מחדש בכפיה יביא רק לשנאה ופרוד אין אחד שחושב שחקיקה תגרום להם להתגייס, יש מי שחזר לדבר בשיח שמנצל את המצב הקשה על מנת להמשיך ולפלג".

השר עמיחי שיקלי כתב: "אחי החרדים, אנחנו זקוקים לכם מתחת לאלונקה. מה שהיה לא יוכל להימשך. עת צרה היא ליעקב וממנה ניוושע באחדות מטרה ובשותפות אמת בנטל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות