היסטוריה ואקטואליה

לא רק צה"ל: כשהמצרים פיזרו כרוזי אזהרה ליהודים

אחת הפעולות שצה"ל עורך על מנת להמעיט באבדות אזרחי האויב, הוא לפרסם כרוזים לאוכלוסייה שאלו יוכלו לברוח מאזור ההפצצות | בתחילת מלחמת העצמאות בשנת תש"ח (1948) המצרים שלחו כרוז לישובים היהודים בדרום, על מנת לגרום לכוחות הישראלים להיכנע (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
צה"ל מפזר כרוזים ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל, לפי סעיף 27א)

מלחמה בישראל. אחת הפעולות שצה"ל עורך, על מנת להמעיט באבדות אזרחי האויב, הוא לפרסם כרוזים לאוכלוסייה, שאלו יוכלו לברוח מאזור ההפצצות.

לא נעסוק בטענות כנגד הוראות אלה, על הצבא המוסרי בעולם, שכן סביר להניח שבשל הוראות אלו גם מחבלים יכולים לנוס על נפשם, אלא במאמר זה נחשוף על כרוזים מהאויב בתוך מדינת ישראל.

כך, מעל ל-30 אלף שיחות טלפון, עשרה מיליון מסרונים, ומעל לתשעה מיליון הודעות מוקלטות נשלחו לאזרחי האויב, על מנת להזהיר אותם שיתפנו מאזור הלחימה.

אם צה"ל השקיע בעיקר בדיגיטלי, הוא לא זנח את ההעברת המסרים העתיקה, קרי, "כרוזים ממטוסים", וצה"ל פיזר כארבעה מיליון כרוזים ועלונים מן האוויר והיבשה הקוראים לאוכלוסייה להתפנות.

לשון הכרוזים הוא כך: "לטובת שלומכם, עליכם להתפנות ממקום מגוריכם במהירות ולפנות למקומות מקלט ידועים", נכתב בן היתר בכרוז: "פעילות חמאס וארגוני הטרור מחייב את צה"ל לפעול באזורכם".

במסגרת כרוזים אלו, גם חמאס משתתף בלוחמה זו, ובשינוי מישראל, הוא בעיקר מאיים על האוכלוסייה הישראלית, כך גם אני קבלתי הודעה לוואטסאפ האישי שלי, עם איום שווא, וטענה כביכול ראשי המדינה בורחים מהארץ עם אוצרות בנק ישראל, וכמובן כל זה הבל הבלים, גם אם יש טענות נכונות על הפיקוד הצה"לי, אירועים אלו אינם יכולים להתרחש, מה גם שהודעה זו נשלחה אלי ממש בתחילת הלחימה, והוכח ששקר הם דוברים.

מה שכן, אנו נחשוף לגולשי 'כיכר השבת', על כרוז של המצרים, שנשלח לישובים היהודים בדרום, בתחילת מלחמת העצמאות בשנת תש"ח (1948) על מנת לגרום לכוחות הישראלים להיכנע לחיילי צבא מצרים.

הכרוז נכתב בעברית והוא פותח ומסיים בפסוקים מהקוראן, ספר הדת החשוב ביותר של האסלאם:

בשם אלהים המרחם עלינו
"אמר אלהים אם האויבים שלך רוצים בשלום תעשה כרצונם, אלוהים הוא השומע ויודע"
במילים הקדושים מהקוראן אני פונה לתושבי הישובים ומקבל עלי להתנהג לפי מילים הקדושים הללו. מטרתינו היא להביא שקט ביניכם, בתנאי שגם אתם תתנהגו בשלום, ותצילו את חיים את רכושכם, ואת ילדיכם.
אין היא כוונתינו להתחיל במלחמה, רק במקרה של התנגדות, שתהיה לבטלה ולא תמשך זמן רב, ורק במקרה שתנסו להרוס את המחסנים והמזון שבידיכם
ובכך אני עונים לכל התושבים להניח את הנשק בשקט, להניף דגל לבן, למסור את כל התחמושת, מוקשים וכל ציוד מלחמה, לאסוף את הכל במקום אחד, בלי להשמיד אותו.
נא להוציא לפועל את כל הפסודות (!) האלה, במשך שעה מזמן קבלת הכרוז הזה.
אחרי שעה, כל מי שלא ישמע לפקודות הללו, יחשב כמתנפל ויוכיח שברצונו להלחם.
אמר אלוהים "כאשר יתקיפו אותך, תענה בהתקפה – ותדע שאלהים הוא בצד של הטובים"
הכרוז המצרי לאזרחי ישראל בשנת תש"ח (1948). מתוך 'המערכה לשחרור ישראל' לפרופ' זאב וילנאי, הוצאת תור ישראל ירושלים תשי"א עמוד 90 (באדיבות ארכיון ישראל שפירא)

מסתבר ששני ה"פסוקים" שצוטטו מהקוראן בראשית וסוף הכרוז - הם נאמרו קודם לכן, ביהדות, בתורה שבכתב, ובע"פ. כך מסתבר שהקוראן העתיק את רעיונות אלו מתורתינו הקדושה.

הפסוק מהקוראן: "אמר אלהים אם האויבים שלך רוצים בשלום תעשה כרצונם", הובא לראשונה בתורת ישראל: "כִּֽי־תִקְרַ֣ב אֶל־עִ֔יר לְהִלָּחֵ֖ם עָלֶ֑יהָ וְקָרָ֥אתָ אֵלֶ֖יהָ לְשָׁלֽוֹם  וְהָיָה֙ אִם־שָׁל֣וֹם תַּֽעַנְךָ֔ וּפָתְחָ֖ה לָ֑ךְ וְהָיָ֞ה כׇּל־הָעָ֣ם הַנִּמְצָא־בָ֗הּ יִהְי֥וּ לְךָ֛ לָמַ֖ס וַעֲבָדֽוּךָ" (דברים כ, י- י"א)

הפסוק השני מהקוראן: "כאשר יתקיפו אותך, תענה בהתקפה" נאמר ברמז בפסוק: "צָרוֹר אֶת הַמִּדְיָנִים וְהִכִּיתֶם אוֹתָם" (במדבר כ"ה, יז), וחז"ל במדרש (במדבר רבה פרשה כא פסקה ד; מדרש תנחומא, פנחס, פרק ג), ביארו שהמדובר "אם בא להרגך - השכם להורגו".

סוגיה זו מבוארת גם בתלמוד בבלי, מסכת סנהדרין, דף ע"ב, עמוד א'. ראה גם דוד שנרדף בידי שאול ספר שמואל א', פרק כ"ד ופרק כ"ו, וכן את מרדפו של עשהאל אחר אבנר בן נר ספר שמואל ב, ב יט-כג.

  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com
בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר