חודש הרמאדן והסכנות

הגבלת העלייה להר הבית ברמאדן: "ביידן צריך להטיל סנקציות"

בניגוד לעמדת ראשי מערכת הביטחון, ראש הממשלה קיבל את המלצת בן גביר בנוגע לעליית ערבים להר הבית בחודש הרמאדן | השר גנץ: "יוטלו מגבלות הנובעות משיקולים ביטחוניים בלבד" (חדשות בארץ)

בני סולומון | כיכר השבת |
הר הבית (צילום: Jamal Awad/Flash90)

כשלושה שבועות לפתיחת חג הרמדאן המוסלמי, והערב (ראשון) ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט להגביל את עליית ערביי ישראל להר הבית ברמדאן, הנוהגים לעלות להר הבית במשך 30 ימי החג המוסלמי.

השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, דרש ממערכת הביטחון לאכוף את הורדת שלטי התמיכה בטרור הנתלים מידי שנה ברחבי ההר והמסגדים. אולם, דרישת השר לאפשר לכוחות הביטחון להסיר שלטים אלו לא התקבלה מחשש ליצירת מהומות בהר שעשויים להוביל להידרדרות בכל רחבי ישראל.

במהלך הדיון שעסק בנושא, הבהירה היועצת המשפטית לממשלה גלי בהרב מיארה, כי ישנם קשיים משפטיים בנוגע להטלת מגבלות גיל גורפות על אזרחים ישראלים, וכי לא בטוח שזה ניתן מבחינה חוקית, כך על פי הדיווח בחדשות 12.

מלשכת ראש הממשלה נמסר: "ראש הממשלה קיבל החלטה מאוזנת שמאפשרת את חופש הפולחן במגבלות צורכי הביטחון שנקבעים ע״י גורמי המקצוע. כל פרסום אחר איננו נכון".

במערכת הביטחון סבורים שהמשטרה היא זו שצריכה להגביל כניסת מתפללים מגיל שישים ומעלה עם היתר ביטחוני, והם סבורים שיש להתיר חלקית כניסת מתפללים ולא למנוע לחלוטין, כפי שדרש השר בן גביר וכן המשטרה.

יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ אמר הערב: ״ההחלטה העקרונית של מדינת ישראל לאורך השנים, וכך גם השנה, היא לאפשר חופש פולחן ברמדאן ולאפשר עלייה להר הבית. נוכח הרגישות הביטחונית, יוטלו מגבלות הנובעות משיקולים ביטחוניים בלבד. המגבלות האלו טרם סוכמו. גורמי הביטחון יגבשו את המלצותיהם בהתאם להערכת המצב ויביאו אותן לדרג המדיני בהמשך.״

ח"כ אחמד טיבי יו"ר סיעת חד"ש תע"ל אמר הערב על ההחלטה: "החלטה כהניסטית של נתניהו. האיש שבוי בידי המחבל המורשע בן גביר בשל מחדל ה7/10. זוהי פגיעה בוטה בחופש הפולחן שישראל התהדרה בו שלא בצדק מול העולם".

עוד אמר טיבי: "הגיע הזמן שהנשיא ביידן יטיל סנקציות על בן גביר עצמו. האיסור על מוסלמים הן מהגדה והן מתוך הקו הירוק להתפלל במסגד אלאקצה בחודש הרמדאן הקדוש ראויה שתידון באו״ם. אנחנו נפנה לשגרירים ולנציגים בינלאומיים כדי לבטל את ההחלטה הזו. בן גביר ונתניהו מאוכזבים שלא הצליחו לירות במפגינים ערבים ביישובים הערבים והם משוועים לתסיסה ודיכוי. ממשלת פירומנים".

סיעת חד״ש הגיבה: "החלטת נתניהו ובן גביר להגביל את עליית המתפללים לאל-אקצא היא המשך לפגיעה של הכיבוש בזכויות הלאומיות והדתיות של הפלסטינים להתפלל באחד המקומות הקדושים ביותר באסלאם. יוזמת שר התבערה הלאומית בן-גביר ושותפיו במשטרה מכוונת להצית עוד זירות בזמן של מתיחות שיא - הן בשטחים הכבושים והן בתוך ישראל. זוהי המדיניות המוצהרת של ממשלת הדמים, והיא מסכנת את שני העמים".

יצוין, כי חג הרמדאן ייחגג השנה בין התאריכים 10.03 - 09.04, והשנה, יותר מתמיד, במערכת הביטחון עוקבים בדריכות אחר ההתפתחויות הביטחוניות - בעיקר ביו"ש.

בכל שנה כמעט, החג יוצר עימותים בין ערבים למערכת הביטחון וסך ההתרעות הביטחוניות מזנק בתקופה זו בכל שנה מחדש.

אולם הפעם, בשל המלחמה המתמשכת בעזה והאיומים הגוברים מצפון, עולה החשש הממשי כי איראן וגרורותיה ינסו לדרדר את האזור כולו לעימות נרחב - ממנו מנסה ישראל להימנע בכל דרך.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר