"מצב הומניטרי קטסטרופלי"

בית הדין בהאג: "ישראל חייבת לעצור את המבצע ברפיח"; ההחלטה לא מחייבת את ישראל

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג, קבע היום כי ישראל צריכה לעצור את המבצע הצבאי ברפיח בגלל המצב ההומניטרי | ההחלטה לא מחייבת את ישראל וההערכה היא כי היא תידחה על ידי הממשלה | אהרן ברק היה שותף לצוות השופטים שקיבל את ההחלטה, אך נעדר בזמן פרסומה | ארה"ב צפוי להטיל וטו (אקטואליה)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
(צילום: Abed Rahim Khatib/Flash90)

בית הדין הבינלאומי לצדק בהאג פרסם אחר הצהריים (שישי) את הכרעתו בבקשת דרום אפריקה להוציא צו להפסקת הלחימה בעזה, ופסק כי "ישראל חייבת לעצור באופן מיידי את המבצע ברפיח".

ההחלטה הייתה צפויה, למרות שהבקשה הייתה לעצירה מוחלטת של המלחמה, ובישראל כבר הבהירו אתמול לסוכנות הידיעות 'רויטרס' כי "שום כוח על פני כדור הארץ לא ימנע מישראל להגן על אזרחיה ולרדוף אחרי חמאס בעזה".

ההכרעה היא כי "ישראל חייבת לעצור את המבצע הצבאי וכל פעולה באזור רפיח שעלולה להשפיע על האוכלוסיה האזרחית ברפיח. בית הדין מצווה על ישראל לנקוט בצעדים למנוע הרס וראיות בנוגע לאמנת רצח העם. בנסיבות הנוכחיות, בית הדין קובע שכדי לשמר ראיות על טענות שנופלות לפי אמנת רצח העם, ישראל צריכה לנקוט צעדים אפקטיביים להבטיח גישה מיידית לעזה של כל ועדת חקירה, ועדה למציאת עובדות וגופי חקירה - שימונו על ידי האום לחקור טענות על רצח עם".

נשיא בית הדין, השופט הלבנוני נוואף סלאם, הקריא את פסק הדין ואמר כי יש הידרדרות במצב ההומניטרי ברצועת עזה, זאת למרות התיעודים המראים כי יש עודף מזון בעזה. לדבריו, "המבצע הצבאי ברפיח והעקירה ההמונית של האוכלוסייה האזרחית הפלסטינית בעזה, שכבר נמצאת במצב מאוד פגיע, זה בהחלט מצביע על שינוי במצב".

"בית המשפט רואה כי ישראל לא סיפקה מידע מספק לגבי ביטחון האוכלוסייה במהלך תהליך הפינוי או לגבי הזמינות של כמות מים מספקת, כמו גם סנטיציה, מזון, תרופות ומחסה באזור אל-מוואסי, לאותם 800 אלף פלסטינים אשר פונו לשם".

ההערכה היא כי ישראל לא תציית לפסיקה של בית הדין הבינלאומי בהאג - מה שצפוי להוביל את הפלסטינים להגיש תלונה בנושא למועצת הביטחון של האו"ם, שם, ארה"ב צפויה להטיל וטו ולמנוע סנקציות על ישראל.

אהרן ברק, יחד עם השופטת של אוגנדה, התנגדו להחלטה לעצור את הלחימה ברצועת עזה. עם זאת, ברק נעדר מהקראת הפסיקה בשל נסיבות אישיות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות