כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
הדיון על עילת הסבירות

הנשיאה חיות השיבה לרוטמן: "לא פוסלת את עצמי"

נשיאת העליון אסתר חיות דחתה כצפוי, את בקשת יו"ר ועדת החוקה, שדרש לפסול אותה מכיוון שעמדתה בנושא כבר ידועה; "היא מאכזבת ומגבירה את חוסר האמון הציבורי בבית המשפט העליון", נמסר ממקורביו של רוטמן (חדשות בארץ)

בני סולומון | כיכר השבת |
שמחה רוטמן ואסתר חיות (חיים גולדברג ויונתן זינדל, פלאש 90)

הדיון בבג"ץ על ביטול עילת הסבירות: יו"ר ועדת החוקה ח"כ רוטמן, פנה ביום ראשון ליועצת המשפטית של הכנסת וביקש ייצוג עצמאי, כדי לדרוש מחיות לפסול את עצמה בדיון על החוק.ביום שלי הבא, חיות השיבה אמש לרוטמן, כי היא דוחה את הבקשה, בטענה שלא הביעה דעה על חוק הסבירות שהעבירה הממשלה.

חיות טענה במכתבה: "מן הטעמים שפורטו לעיל, לא מצאתי ממש בבקשת הפסילה, אף לא בטענה החלופית בדבר פגיעה במראית פני הצדק, ובעניין זה כבר נפסק כי "אין מקום להרחיב את השימוש בטענת מראית פני הצדק לכל מקרה בו נטענת טענת פסלות שאין לה ביסוס אובייקטיבי ממשי".

מקורבי רוטמן תקפו את חיות והודיעו שיערער על ההחלטה שלה כן להשתתף בדיון על החוק; "החלטתה של הנשיאה חיות מאכזבת ומגבירה את חוסר האמון הציבורי בבית המשפט העליון. אמירותיה בנאום בחודש ינואר היו בסגנונם הדמוני של מנהיגי המחאה נגד שלטון הימין. קביעתה שטיעוני המצדדים בצמצום עילת הסבירות מבטאים רוע, מקוממת כשלעצמה וודאי מטילה צל כבד על טוהר שפיטתה בעתירה לפסילת החוק".

עוד הם אמרו: "הדחיה הלקונית של הבקשה לפסילתה מוכיחה שוב שבית המשפט העליון נוהג מנהג אדנות בכנסת ובממשלה ואינו קשוב לביקורת ולרחשי לב הציבור הדורש משפט צדק. אירועים מסוג זה רק יחזקו את הנחישות לביצוע תהליכי התיקון של המערכת המשפטית. רוטמן נחוש להעניק כל הזדמנות לבית המשפט העליון ולשופטיו לעצור את הדהרה אל המשבר החוקתי, ולכן צפוי להגיש ערעור על החלטה זו".

כזכור וכפי שדווח, היועצת המשפטית לכנסת עו"ד אפיק, נמנעת, כך לדבריו של רוטמן, מלהגיש בקשת פסלות כנגד נשיאת העליון אסתר חיות, בדרישה שתימנע מלשבת בהרכב הדן בביטול עילת הסבירות, וזאת למרות התבטאויותיה החריפות וחסרות התקדים בנאומה.

רוטמן, פנה במכתב ליועצת המשפטית של הכנסת שגית אפיק, בו הצהיר כי בכוונתו להשמיע טענותיו בפני ההרכב שדן בבית המשפט העליון בעתירות על החוק לצמצום עילת הסבירות. זאת מאחר ובחלק מהעתירות מופיע חה"כ רוטמן כמשיב עצמאי במסגרת תפקידו כיו"ר ועדת החוקה.

חה"כ רוטמן הדגיש בפני אפיק: "אני סמוך ובטוח שבכל הנוגע לייצוג הכנסת ולהצגת הטיעונים בעניין תוקפו של החוק, לרבות תקינותם של ההליכים הפרלמנטריים שהתנהלו בוועדה ובמליאת הכנסת בכל הנוגע לחקיקתו, תייצגי את הכנסת בכישרון ובהצלחה כפי שעשית במקרים רבים בעבר" אולם הבהיר כי כמשיב לעתירות, עומדת לו "הזכות ואף החובה להשמיע את טענותיו בפני בית המשפט".

במכתב מפרט רוטמן מדוע לדעתו נדרשת הגשת בקשת הפסילה כנגד חיות: "כל מי שקורא את הנאום במכלול יגיע למסקנה הברורה שדעתה של כבוד נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, "ננעלה" באופן מוחלט. נראה שגם טיעונים לגופו של עניין שיועלו על ידי הצדדים לא יישמעו כלל על ידה, בשל הפקפוק שכבר הפגינה במניעיהם של הטוענים, בטוהר כוונותיהם, ואף בייחוס לתומכי התוכנית לתיקון מערכת המשפט "רוע", כאילו אין מדובר בדיון לגיטימי שהוא נשמת אפה של הדמוקרטיה הישראלית וכאילו אין סיבה כשרה לתמוך בשינוי, ואין מקום לויכוח אמיתי וכן על עוצמת המעורבות של בית המשפט העליון בפעולותיהן של הרשויות האחרות."

מטעמו של חבר הכנסת רוטמן נמסר: "לאור חומרת התבטאויותיה של הנשיאה חיות והימנעותה מלפסול את עצמה ביוזמתה, ואף בעקבות עתירות שהוגשו בעניין, אין מנוס מהגשת בקשת הפסילה על ידי".

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר