ביטול עילת הסבירות

יום אחרי, השר בני גנץ נזכר להגיב: "דרך המלך היא לבטל את החקיקה" 

יום אחרי שח"כ דרעי הורה לשרי מפלגתו לחוקק חוק ששופטי בג"ץ יוכלו לדחות את מתן פסק הדין על ביטול עילת הסבירות, המחנה הממלכתי מוציאה הודעה, בה היא כמובן מתנגדת למהלך | ההודעה המלאה (פוליטי)

קובי אטינגר | כיכר השבת |
אריה דרעי, בנימין נתניהו ובני גנץ (צילום: הדס פרוש/Flash90)

יו"ר ש"ס אריה דרעי, הודיע אמש (ראשון) לשר הפנים משה ארבל ולשר ינון אזולאי - שניהם ממפלגתו, להיערך במהירות לחקיקה בכנסת שתמנע משופטי בג"ץ לפסול את צמצום עילת הסבירות שעברה בכנסת בשנה שעברה. הפוליטיקאים מימין ומשמאל מיהרו להגיב, אך רק כעת נזכרו ב'מחנה הממלכתי' בראשות גנץ להגיב - תגובה צפויה יש לומר.

"ביטול עילת הסבירות היה מהלך רע", הגיבו ב'מחנה הממלכתי' והוסיפו: "שטוב שלא היה בא לעולם. התרענו על כך בזמן אמת, וניסינו לתקן ולהביא להסכמות רחבות. בעת הזו, טוב היה לעשות מהלכים שימנעו את הקרע שתיצור הפסיקה הצפויה של בג"ץ בנושא – תהא אשר תהא. דרך המלך לעשות זאת היא לקיחת אחריות של חברי הכנסת וביטול החקיקה. אנו בטוחים שיוזמת ראש סיעת ש"ס אריה דרעי ושל קבוצת הפרופסורים, לאפשר את דחיית פרסום מועד פסק הדין, הגיעה ממקום טוב, אך היא שגויה ולכן אנו מתנגדים לה".

"היא", הוסיפו ב'מחנה הממלכתי', "מהווה שינוי של כללי המשחק, על פסק דין ספציפי, מועד קצר לפני פרסום ובכך היא פוגעת בעצמאות בית המשפט ויוצרת תקדים מסוכן לעתיד תוך חקיקה פרסונלית. בנוסף, התערבות בעת הזו ובאופן הזה, תחולל ויכוח ציבורי קשה שיגלגל את תפוח האדמה הלוהט לפתחו של בית המשפט, ובכך תיפגע באחדות העם".

לסיום אמרו ב'מחנה הממלכתי': "בטווח הרחוק – עלינו לקדם רפורמה שתעגן את כללי המשחק בהסכמה רחבה. כך ניסינו לעשות וכך נעשה, אחרי שננצח במלחמה.״

כזכור, בשבוע שעבר פורסמה טיוטת הדיונים של 15 שופטי בג"ץ שדנו בעתירה שעניינה פסילת חוק צמצום עילת הסבירות. מהטיוטה שפורסמה עולה כי רוב של 8 שופטים תומכים בפסילת החוק שעבר ברוב של 64 חברי כנסת, לעומת 7 שמתנגדים לפסילה.

ראש הממשלה נתניהו קרא כבר במוצ"ש למנוע משופטי הבג"ץ לפסול את החוק, שמהווה כמעט החוק היחיד מהרפורמה המשפטית של שר המשפטים יריב לוין שאושר בכנסת, ויו"ר ש"ס הורה כאמור אמש לשרי מפלגתו לבצע את ההוראה.

דרעי הנחה את השרים לפעול לקביעת הוראת שעה לפיה תקופת כתיבת הפסיקה של שלושת החודשים תוארך לפרק זמן של תשעה חודשים בעניין הדורש הכרעה בתוקפו של חוק יסוד.

"באופן הזה יוכל הרכב בית המשפט לפרסם את החלטתו מאוחר יותר, מבלי להיות כבול לסד הזמנים שבתוך הלחימה, ובכך נמנע את הקרע והפילוג בעם בעת הזו" נכתב בהודעה מטעם המפלגה לתקשורת.

שר הפנים משה ארבל, מיהר להבהיר כי אין מדובר בתקיעת אצבע בעין למערכת המשפט: ״הצעת החוק לא מבקשת בשום שלב למנוע מבית המשפט להחליט לפרסם את פסק הדין גם כעת".

"היא רק מאפשרת לו" הוסיף ארבל, שלא להכריע בעת לחימה ולאפשר התמקדות במאחד ולא במפריד. אני קורא לחברי הממהרים להגיב להתבונן שנית ולא לפסול על הסף. ירצה בית המשפט יתן את פסק הדין כעת ירצה לדחות ידחה. זו הצעה מאפשרת ולא מחייבת. רק יחד ננצח״.

בתנועה לאיכות השלטון מיהרו כמובן לגנות את הפרסום וטענו כי "מדובר בחוק פרסונלי שנחקק אחרי שהכרעות השופטים נכתבו. למעשה, הכנסת מבקשת להתערב במעשה השפיטה ולשנות את פסקי הדין. זהו חורבן מוחלט של הפרדת הרשויות במדינת ישראל. אוי לה לכנסת שאלו החוקים שהיא מקדמת בימים אלו".

השר גדעון סער, הגיב לידיעה: "השתדלתי להמנע מכל פולמוס פוליטי בימים אלה, אך הערב חובתי לומר שאתנגד לכל נסיון (אם יהיה כזה) למנוע באמצעות מחטף חקיקתי פרסום פסקי דין של בית המשפט העליון. נסיון כזה הוא חמור במיוחד משום שיתבצע ע״י המחוקק לגבי פסיקה שעניינה ביקורת שיפוטית עליו. אני אומר זאת ללא תלות בתוכן הפסיקה".

סער הוסיף: "הניסיון לטעון כי הדבר ימנע מחלוקת בעם הוא כמובן שטות גמורה כי חקיקה כזאת תגרום מחלוקת גדולה פי כמה. אחרי המלחמה הכוחות האחראים במערכת הפוליטית יצטרכו בין היתר לנסות להקים תשתית משותפת להסכמה רחבה שבמרכזה חקיקת חוק יסוד החקיקה".

כזכור, במערכת המשפט גינו את הדלפת הטיוטה, שחשפה כי בכוונת בית המשפט העליון לפסול את חוק צמצום עילת הסבירות: "כתיבת פסק הדין טרם הושלמה. אנו רואים בחומרה רבה הדלפות בלתי מוסמכות ולא נתייחס לכך. פסק הדין יפורסם לאחר שתושלם כתיבתו".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר