ישראל במלחמהישראל במלחמה
היום ה-58 למלחמה

צה"ל החל לפעול קרקעית גם בדרום רצועת עזה | 12 נפצעו מירי נ"ט מלבנון | כל העדכונים

התקיפות של צה"ל ברצועת עזה נמשכות, לאחר הפוגת האש בת השבוע - והיעד כעת: חאן יונס בדרום הרצועה שם נמצאים גם כנראה בכירי החמאס | במקביל תקיפות גם בצפון - היום נפצעו ארבעה לוחמים באורח קל מירי נ"ט לעבר רכב של צה"ל | במקביל זוהו שלושה פגיעות ישירות בשדרות, אחת מהן בבית כנסת העיר, כתוצאה ממטח ששוגר מעזה | כל עדכוני המלחמה (אקטואליה)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-כ' בכסלו תשפ"ד | 03.12.23
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

היום ה-58 למלחמה

תקיפות צה"ל ברפיח בדרום הרצועה (צילום: סעיף 27א לזכויות יוצרים)

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה:

23:30: דיווח בגל"צ: נשיאת הצלב האדום מריאנה ספולריץ' תבקר מחר ברצועת עזה - כדי לקדם מול חמאס ביקור של נציגי הארגון אצל החטופים.

23:26: משרד החוץ הירדני מעדכן על אזרח ירדן המתגורר בעזה ונהרג מהפצצה ישראלית: "מנהלת התפעול והעניינים הקונסולריים במשרד החוץ עוקבת אחר אזרח ירדני ובני משפחתו שהופצצו על ידי כוחות הכיבוש הישראליים במגזר.

הודעת משרד החוץ הירדני ברשת החברתית טוויטר - X (צילום: מתוך ה-X של משרד החוץ בירדן)

23:15: סוכנות הידיעות AP: גורם אמריקני מאשר כי המתקפה החות'ית על הספינות בים סוף ארכה כ-5 שעות וכללה ירי טילים בליסטיים.

22:04: שר החוץ אלי כהן באיום ישיר על חיזבאללה: או שתקיימו את החלטה 1701 של האו"ם או שלבנון תהפוך לעזה. את הדברים אמר בתכנית 'הפטריוטים' בערוץ 14.

22:02: דיווח: מערכת הביטחון הכינה מספר מבצעים לשחרור ולחילוץ חטופים משבי חמאס. המבצעים לא יצאו לפועל בסופו של דבר. לאחר לבטים, הוחלט שלא להוציא אותם לפועל - בשל חשש מסיכון חייהם של החטופים (דורון קדוש)

22:00: ראש הממשלה בנימין נתניהו מקיים כעת הערכת מצב טלפונית, בשיחה משתתפים שר הביטחון, השר גנץ, השר איזנקוט, השר לעניינים אסטרטגיים, ח״כ דרעי, ר׳ המל״ל, ר׳ הסגל, מזכיר הממשלה, הרמטכ״ל, ר׳ המוסד, מזכ״צ רה״מ, ר׳ מערך ההסברה, ר׳ אמ״ץ, ר׳ אגא״ס, מתפ״ש ורח״ט מחקר.

הערכת מצב (צילום: חופשי)

21:28: צה״ל חיסל באמצעות מטוס קרב של חיל האוויר את הית'ם חואג'רי, מפקד גדוד שאטי של ארגון הטרור חמאס, אשר תחת פיקודו יצאו מתווי פשיטה לשטחי ישראל ב-7.10.

חוואג׳רי פיקד על אבטחת הפעילות של ארגון הטרור חמאס בבית החולים שיפאא וכן פיקד על הלחימה נגד כוחות צה״ל במחנה שאטי חואג'רי היה אחראי על פעילות טרור רבה כנגד תושבי מדינת ישראל.

המחוסל (צילום: חופשי)

21:30: ראש המועצה האזורית בנימין ישראל גנץ מתייחס לאירוע הטרגי המותו של יובל קסטלמן מירי חייל צה"ל: "יש מי שמנסים לנצל את הטרגדיה האיומה בה קיפח יובל קסטלמן הגיבור את חייו, להשתלחות בתושבי יו"ש וחובשי כיפות. זו בושה שצריך להוקיע. גם מפני שהתושבים שלנו מחרפים את נפשם בחזית והם מבוני הארץ והחברה בשגרה, ובעיקר כי יובל הוא גיבור שמסר את נפשו וצריך לזכור אותו כך בלי מדון פוליטי".

"המקרה ייחקר בכובד ראש כפי שצריך להיות, והמסקנות יוסקו. עם ישראל כולו מחבק את משפחתו של יובל וכואב את כאבה הגדול. אין מקום למי שמנסה להכפיש ציבור שלם ממניעים פוליטיים ומשתמש במקרה הנורא הזה לשם כך".

21:04: צבע אדום בעוטף עזה - בקיבוצים סעד וכפר עזה.

20:56: דובר צה״ל: ״היום נורו טילים לעבר שתי ספינות סוחר ללא שום קשר למדינת ישראל. ספינה אחת נפגעה באופן משמעותי ונמצאת במצוקה עם סכנת טביעה, וספינה נוספת נפגעה פגיעה קלה. זה אירוע חתרנות שלילית של החות׳ים, עם אמל״ח, מודיעין ויכולות איראניות. זו בעיה עולמית ובעיה אזורית. חופש השיט הופך למסוכן בעולם״.

20:55: דובר צה"ל: הספינה הבריטית שנפגעה ע"י החות'ים בסכנת טביעה.

20:54: דובר צה"ל: חוסל מפקד גדוד שאטי בחמאס, תחת פיקודו יצאו מתווי פשיטה לישראל בטבח שמחת תורה.

20:43: תושבים בעוטף עזה מדווחים על תקיפות משמעותיות ברצועה.

20:36: הצעת חוק התקציב עברה בהצבעה. השר ניר ברקת נעדר מההצבעה.

20:20: דובר צה"ל: בהמשך להתרעה שהופעלה במושב קשת זוהה שיגור אחד שחצה לשטח ישראל מסוריה ונפל בשטח פתוח. כוחות צה"ל תוקפים את מקור הירי.

20:18: האירוע בשדרות הסתיים. נשלל חשש חדירת רחפנים עוינים.

20:06: דוברות מד"א: בהמשך לאזעקות בדקות האחרונות ברמת הגולן. בשלב זה לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

20:01: אזעקה בגולן - ביישוב קשת.

20:00: צבע אדום בקיבוצים נירים ועין השלושה בעוטף עזה.

19:56: דובר צה"ל: חייל בשירות מילואים אשר על פי החשד ביצע את הירי שגרם למותו של יובל ז"ל, נחקר באופן ראשוני ביום האירוע. החייל לא שהה ביחידה במהלך סוף השבוע, והגיע היום לחקירה באזהרה על ידי המשטרה הצבאית החוקרת.

חייל נוסף בשירות סדיר אשר היה מעורב באירוע, וביצע ירי נפצע במהלך האירוע ופונה לקבלת טיפול רפואי. החייל נחקר כעת גם הוא תחת אזהרה. כלי הנשק של החיילים נלקחו ומועברים לבדיקה.

19:46: עיריית שדרות: בהמשך לקולות ירי שנשמעו בשדרות - לא נשקף איום על העיר וסביבתה. נסיבות הירי שבוצע על ידי כיתת כוננות של אחד היישובים הסמוכים נבדקות על ידי צה"ל.

19:44: תושבי שדרות ממשיכים לדווח על ירי בלתי פוסק. מקור הירי - צה"ל, בשל החשש מחדירת רחפנים.

הירי בשדרות (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

19:35: האירוע בשדרות נמשך - קיים חשש לחדירת רחפנים מעזה.

19:30: אירוע חריג בשדרות. תושבים מדווחים על שמיעת קולות ירי בעיר.

19:23: החייל שירה למוות ביובל דורון קסטלמן ז״ל שחיסל את המחבלים שביצעו את פיגוע הירי בגבעת שאול בצומת הכניסה לעיר בירושלים, נחקר בשעה זו על ידי מצ״ח. נשקו האישי נלקח לבדיקה.

19:22: בית החולים שמיר - אסף הרופא: "לפני זמן קצר נפרדנו מששת התאילדים השבים מעזה, במתחם השבים בשמיר. סה"כ טופלו ב'מתחם השבים' בשמיר, בעשרת הימים האחרונים - 24 מטופלים: מתוכם 23 תאילנדים ופיליפיני. ביום רביעי חזרו למולדתם 17 תאילנדים והערב, כאמור ששת השבים האחרונים טסים חזרה לביתם בתאילנד במצב טוב".

19:20: שר הביטחון גלנט נפגש עם משפחות חטופים: ״השבת האש תביא להתקדמות נוספת של השבת חטופים״. לעוד פרטים >>>

גלנט עם משפחות החטופים (צילום: אלעד מלכה)

19:19: עיריית נתיבות: ממחר - חזרה לשגרה במערכת החינוך בעיר.

19:10: העיתונאי עמית סגל חושף כי שר הכלכלה ניר ברקת מאיים להצביע נגד התקציב הכולל את שכר המורים החרדים. בתגובה - ראש הממשלה בנימין נתניהו מאיים לפטר אותו.

19:00: החות'ים בתימן פרסמו סרטון אזהרה לאוניות ישראליות ואמריקניות: "נתקוף כל ספינה שתעבור בים סוף.

הסרטון שפרסמו החות'ים

18:37: דובר הצבא החות'י בתימן: ביצענו מתקפה על שתי ספינות ישראליות באזור באב אל-מנדב בים סוף. אחת תקפנו באמצעות רקטה ואחרת באמצעות כטב"מ. לפי הדיווחים - ספינה ישראלית נפגעה קלות כתוצה מהמתקפה וספינה בריטית נוספת נפגעה קשה יותר.

18:30: ראש הממשלה בקטאר מתחייב: קטאר ממשיכה במאמצים לחידוש ההפוגה בין חמאס לישראל.

18:18: דובר צה"ל: בעקבות תקלה במערכת החייגן הצה"לית, נשלחה הודעת התייצבות לתרגיל גיוס למספר משרתי מילואים. התקלה נמצאת בטיפול וסיבותיה מתוחקרות. כלל משרתי המילואים אליהם נשלחה הודעת זימון יקבלו הודעת ביטול זימון. מוקד המילואים זמין לאנשי המילואים לכל פנייה.

18:07: דיווחים של כלי התקשורת בעזה: צה"ל תקף ברפיח בדרום רצועת עזה בנשק עצמתי והרסני במיוחד.

18:00: פיקוד העורף מעדכן כעת את ההנחיות - בעוטף עזה לא יתקיימו לימודים, בקו העימות בגבול הצפון ובמערב לכיש - ניתן לקיים רק בסמיכות למרחב מוגן.

הנחיות פיקוד העורף המעודכנות

17:47: יו"ר האופוזיציה לפיד בנאום במליאת הכנסת תוקף את הממשלה והקואליציה, בצל ההצבעה על התקציב: "במקום לשים את המפתחות, לבקש סליחה מעם ישראל וללכת – אתה מביא את התקציב הזה? מסתתר מאחורי הקדושים של זק"א כדי לחלק כסף לקואליציית הבלהות שלך. אני בעד כסף לזק"א, אני בעד כסף לאיחוד הצלה. מה זה קשור למיליארדים שאתם מחלקים פה אחד לשני?"

17:37: דובר צה״ל: לוחם צה"ל נפצע מרסיס לפני זמן קצר באורח קל, לאחר שחמושים ירו והשליכו מטען לעבר כוח צה״ל במהלך פעילות יזומה בכפר סילת-א-דהר שבשומרון. הכוח הגיב בירי. הלוחם קיבל טיפול רפואי ראשוני בנקודה ומפונה לבית חולים להמשך קבלת טיפול.

17:33: ראש הממשלה נתניהו נפגש עם מתגייסים חרדים ועם מתגייסים לשיריון וגבעתי: "אנחנו מחויבים להחזיר את הביטחון הן בדרום והן בצפון. אני יכול להגיד לכם שאנחנו מוחקים את חמאס. לגבי האוכלוסייה האזרחית - יש כללי מלחמה ואנחנו מכבדים אותם. אבל החמאס - לא יהיה - בזכותכם״.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
נתניהו עם המתגייסים החרדים (צילום: - קובי גדעון / לע״מ)

17:24: עמית שני בן ה-16, שחזר ארצה משבי חמאס בשבוע שעבר, שוחרר היום מבית החולים שניידר. מאז הגעתו, צוות רפואי ופסיכו-סוציאלי משניידר העניק לו מעטפת טיפולית ורגשית.

17:22: דיווחים כי החות'ים תקפו שתי ספינות בים האדום. הספינות נחשדו כישראליות.

17:09: חייל מילואים נפצע קל בידו מרסיס מטען שיידו מחבלים לעבר כוח בסילת א-דהר. פונה ע"י טנ"צ לבית החולים מאיר.

17:00: מכפיל כוח בתמרון הקרקעי: היחידה לשיתוף פעולה של חיל האוויר רושמת כ-10,000 תקיפות אוויריות וסגירת מעגלים בקצבי שיא.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
הפגזת המבנים (צילום: דובר צה"ל)

16:40: המרכז הרפואי זיו: עדכון אירוע בטחוני בבית הלל, בדקות האחרונות נקלט נפגע נוסף מהאירוע מה שמעלה את סך הנפגעים באירוע ל- 12. 11 גברים ואישה בגילאי 20 - 65. הסובלים מפציעות רסיסים והדף. כולם מוגדרים במצב קל.

16:39: דובר צה"ל: מטוסי קרב של צה"ל תקפו לפני זמן קצר מספר מטרות של ארגון הטרור חיזבאללה, ביניהן תשתיות טרור ומטרות צבאיים. כמו כן, בהמשך להתרעות בצפון הארץ, בשעה האחרונה זוהו מספר שיגורים לעבר שטח ישראל משטח לבנון. כוחות צה"ל תקפו בארטילריה את מקורות הירי.

התקיפה בלבנון (צילום: דובר צה"ל)

16:08: ראש הממשלה נתניהו בסיעת הליכוד: "אני מבקש מכולכם: היזהרו בדבריכם, במיוחד בעת מלחמה. אין שום מקום להתקפות אישיות. כל הקבינט, צה״ל וגופי הביטחון, עובדים כצוות אחד ואני מבקש לא להתריס נגדם. אין לנו כרגע שום יריבים לא מימין ולא משמאל - כולנו, כל העם, צריך לפעול כגוף אחד ומאוחד. זה לא הזמן לפוליטיקה".

15:34: האחים בילאל ועאישה זיאדנה שהגיעו לסורוקה אחרי 55 יום של שבי בעזה, במסגרת הפעימה האחרונה בשחרור החטופים בהפוגת האש - שוחררו לביתם. כך זה נראה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
שחרור בילאל ועאישה זיאדנה (צילום: דוברות סורוקה)

15:27: נשיא המדינה יצחק הרצוג כתב היום, אות בספר תורה שעתיד להיכנס לבית הכנסת בקיבוץ בארי, כסמל לתקומת הקיבוץ. במפגש נכחו רחל פריקר, גבאית וממייסדי בית הכנסת, שניצלה מהטבח, ובני משפחתו של אלחנן קלמנזון ז״ל, שנרצח בעת שחילץ יחד עם אחיו מנחם ואחיינו איתיאל, עשרות מתושבי קיבוץ בארי בשבת השחורה, אלחנן הוא גם בן דודו של פדיה מרק ז״ל שנפל בקרבות הקשים ברצועת עזה.

נשיא המדינה אמר בפתח המפגש: ״אני מאוד מתרגש למלא את המצווה העצומה הזאת, לכתוב אות בספר התורה לזכרו של אלחנן קלמנזון, ה׳ יקום דמו. ולכל הטבוחים על שם קודשך, מגיני הארץ שקמו כארי כדי להילחם במחבלים בני עוולה שבאו להשמידנו ביום שמחת תורתנו".

הרצוג בכתיבת האות (צילום: חיים צח/ לע״מ)

15:21: עיריית אשקלון: לפני זמן קצר נשמעה אזעקה בעיר אשקלון. ללא דיווחים על נפילות בשלב זה.

15:17: ישיבת סיעה סוערת של הליכוד. ח"כ טל גוטליב לנתניהו: "למה גלנט עורך מסיבת עיתונאים לבדך? אתה המבוגר האחראי". הדברים נאמרים על רקע מסיבות העיתונאים הנפרדות שערכו אמש נתניהו וגלנט.

14:42: ראש הממשלה בנימין נתניהו לאחר שיחת הטלפון עם משה, אביו של יובל דורון קסטלמן ז"ל: "יובל דורון קסטלמן הוא גיבור ישראל. יובל במעשה גבורה עילאי הציל חיים רבים, אבל לצערנו קרתה שם טרגדיה איומה - האיש שהציל בעצמו נקטל. הדבר הזה חייב להיבדק עד תום".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
(צילום: דוברות ראש הממשלה)

14:18: רבנים בולטים בציונות הדתית במכתב לנשיא ארה״ב ביידן: אל תפעל לעצירת צה״ל בעזה, אל תקבל את הקמפיין על אלימות המתנחלים. כך מדווח עיתונאי חדשות 12 יאיר שרקי.

14:10: חבר הקבינט לניהול המלחמה והרמטכ״ל לשעבר, השר גדי איזנקוט: ״יובל קסטלמן ז"ל היה גיבור אמיתי, אשר חתר למגע באומץ לב וחיסל את המחבלים שביצעו את הפיגוע בירושלים. הריגתו של יובל בידי חייל צה"ל, לאחר שכבר הרים את ידיו, השליך את נשקו וצעק שהוא ישראלי, היא אירוע חמור ביותר, המחייב חקירה מהירה ויסודית על ידי צה"ל ומשטרת ישראל.

"מניסיון ארוך שנים של לחימה בטרור, עלינו לחנך ליוזמה ולחתירה למגע כפי שהפגין יובל - יחד עם הצורך לפעול על פי הוראות הפתיחה באש. אני משתתף באבלה הכבד של משפחת קסטלמן, ומחבק אותה בשעותיה הקשות. לעד נזכור את יובל כגיבור ישראלי שהציל חיי אדם״.

13:44: דובר צה"ל: בהמשך להתרעות בצפון הארץ, זוהה שיגור נ״ט לעבר כלי רכב של צה״ל במרחב בית הלל. כתוצאה מכך נגרם נזק לרכב. מספר לוחמי צה״ל נפצעו באורח קל כתוצאה מרסיסים. כמו כן, זוהו מספר שיגורים במרחב הר דב. חלקם נפלו בשטח לבנון. כוחות צה״ל תוקפים בירי ארטילרי את מקורות הירי.

13:42: זירה שלישית של נפילה אותרה בבית כנסת בשדרות, מהמטח האחרון. "לא ידוע על נפגעים בגוף, נגרם נזק לרכוש", נמסר מהעירייה.

הנפילה בבית הכנסת (צילום: עיריית שדרות)
הנפילה בבית הכנסת (צילום: עיריית שדרות)

13:40: לפי דיווחים בלבנון, צה"ל תוקף בדרום המדינה.

13:37: קצינים בכירים בצה"ל שמו לב ש"יד נעלמה" מחקה הקלטות וסרטונים מבוקר שמחת תורה, בוקר מתקפת הפתע על ישראל, ככל הנראה כדי להעלים ראיות לכאורה לתחקיר המחדל ביום שאחרי.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

13:26: שתי נפילות בשדרות כתוצאה ממטח הירי האחרון. ללא נפגעים אך נגרם נזרק.

(צילום: עיריית שדרות)
(צילום: עיריית שדרות)

13:16: הירי מהרצועה בצל חידוש הלחימה נמשך. אזעקות בשדרות ובעוטף עזה.

13:12: שר הרווחה יעקב מרגי בציוץ בטוויטר: היום אנו מציינים את היום הבינלאומי לזכויות אנשים עם מוגבלות. ביום המיוחד הזה, אני מבקש להזכיר את רות פרץ ונויה דן ז"ל, נערות עם צרכים מיוחדים שנרצחו ב-7 לאוקטובר באכזריות ע"י מחבלי חמאס בני עוולה. רות נרצחה עם אביה אריק, נויה נרצחה עם סבתה כרמלה ז"ל. לעולם לא נשכח אותן! נמצא את הדרך להנציח את שמן".

13:06: אזעקות בגליל העליון.

12:52: לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב עצרו הלילה 34 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, שמונה מהם פעילי ארגון הטרור חמאס; בשני מבצעים חטיבתיים נעצרו מבוקשים ותוחקרו חשודים רבים. המבוקשים שנעצרו הועברו להמשך חקירת כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו.

עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-2,100 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

מהנשקים שנתפסו הלילה (צילום: דובר צה"ל)

12:52: השר בני גנץ מתייחס למותו הטרגי של יובל קסטלמן הי"ד, בפיגוע התופת המחריד בכניסה לירושלים בשבוע שעבר שנורה לכאורה בידי לוחם במילואים שחשד בו כמחבל, ותוקף את נתניהו על דבריו אתמול: "המקרה של יובל הגיבור, הוא לא ״החיים״, אלא תמרור אזהרה שמחייב הפקת לקחים שיצילו חיים בעתיד. יהי זכרו ברוך.״

12:45: דובר צה"ל: מעל ל-800 פירי מנהרות אותרו מתחילת הלחימה, כ-500 מהם הושמדו: כוחות צה"ל ממשיכים במאמץ להשמדת התווך התת-קרקעי של ארגון הטרור חמאס.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
לוחמי צה"ל ליד פתח המנהרה (צילום: דובר צה"ל)

12:10: דיווחים על גל תקיפות נוסף של צה"ל בחאן יונס בדרום הרצועה, במקביל למתקפה גם בש'אגיע בצפונה.

11:40: דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי חושף כעת את מפקדי גדוד שג'אעיה של ארגון הטרור חמאס. הוא מזהיר אותם: "זו אזהרה אחרונה, כולכם מטרות. צה"ל יפעל בעוצמה אדירה בשכונה כדי לפרק את התשתיות של חמאס".

הוא הציב בפניהם שתי אפשרויות: "להיכנע ולהניח את הנשק" או שגורלם יהיה דומה לזה של מפקד הגדוד ויסאם פרחאת ויוניס מושטהה, שחוסלו.

11:30: איתמר אייכנר מדווח ב-ynet בשם "גורם ביטחוני" שאישר כי היה ניסיון תקיפה שסוכל בים האדום.

11:20: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת בשם סוכנות פעולות הסחר הימי של בריטניה (UKMTO) כי היא קיבלה דיווחים על פעילות כטב"מים ופיצוץ שאירע במצר באב אל-מנדב בים האדום שליד תימן.

לפי הדיווח, מקור פעילות המל"טים הוא בתימן, ובשל כך הסוכנות קוראת לכלי השיט בסביבה לנקוט במשנה זהירות.

11:12: השב"כ והמשטרה עצרו את מחמוד רפיק עבד אל רחים מסארווה, תושב טייבה, בחשד לעבירות ביטחוניות חמורות ובהן סיוע לאויב במלחמה, חברות בארגון טרור וירי מנשק חם.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

11:05: עיריית שדרות מעדכנת כי במטח האחרון על העיר שוגרו 5 רקטות - כולן יורטו. בחסדי שמים, לא ידוע על נפגעים בגוף או נזק לרכוש.

11:00: אזעקת צבע אדום הופעלה בשדרות, וביישובים כיסופים, ניר עם ואיבים בעוטף עזה.

10:43: חיל האוויר ממקד את המתקפות שלו בדרום הרצועה לאחר שחלקה הראשון של המלחמה התמקד בצפונה. פלסטינים מחאן-יונס תיארו לרשת הבריטית את מתקפות חיל האוויר כ"קשות ביותר מתחילת המלחמה".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

10:31: שב״כ וצה״ל עצרו מספר מחבלים החשודים בביצוע הפיגוע בכביש 5 ב-19 בנובמבר והחרימו את כלי הנשק שעל פי החשד שימשו לביצועו.

מיד לאחר הפיגוע פעלו כוחות לאיתור המחבלים, ועצרו חשודים כמעורבים בפיגוע על בסיס מידע מודיעיני של שב״כ והועברו להמשך חקירה. אתמול, כוחות מילואים של צה״ל ומג״ב בהכוונת שב״כ, עצרו חברי חולייה נוספים והחרימו כלי נשק שעל פי החשד שימשו את המחבלים בפיגוע, מחסניות וציוד צבאי.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

10:20: התרעת צבע אדום הופעלה בקיבוץ ניר עוז בעוטף עזה.

10:19: הפלסטינים מדווחים כי צה"ל תקף את בית משפחת גנדור בחאן יונס, זאת כשבועיים וחצי אחרי שדווח על חיסולו אחמד גנדור, מפקד החטיבה הצפונית של הזרוע הצבאית של חמאס.

10:15: במטה המשפחות להחזרת החטופים והנעדרים אומרים כי חלפו 17 שעות ועדיין לא התקבל אישור לקיום פגישה עם קבינט המלחמה.

"אתמול דרשו השבים ובני משפחות החטופים שנותרו מאחור להיפגש בדחיפות עם קבינט המלחמה. הדרישה לפגישה מגיעה על רקע סיום הפסקת האש וחזרה ללחימה אשר מחייבת עדכון של משפחות החטופים באופן מיידי, ועל רקע העדויות המחרידות של אלו שחזרו משבי החמאס המבהירות כי הזמן הולך ואוזל להצלת אלו שנותרו בשבי חמאס-דעאש. עד כה, רק שניים מחברי קבינט המלחמה אישרו את השתתפותם: השרים בני גנץ וגדי איזנקוט".

עוד נמסר ממטה המשפחות: ״חובתם המוסרית והערכית של ראש הממשלה וחברי קבינט המלחמה היא להיפגש עם כלל משפחות השבים והחטופים, כפי שהתחייבו רק לפני שבועיים - ולענות לשאלות המשפחות שיקיריהן נמצאים בשבי בסכנת חיים מיידית.

"חברי קבינט המלחמה חייבים לספק למשפחות תשובה לשאלה: כיצד הם מתכוונים לשמור על מטרת העל של המלחמה - השבת החטופים בחיים. עכשיו.

"לפני שבועיים וחצי יצאנו מכיכר החטופים לירושלים - מסע של 90 ק״מ ובמשך חמישה ימים, ששיקף את נחישותנו, מסע שהביא לפגישה עם חברי הקבינט. אנו מקווים שהפעם לא נצטרך להוציא שוב את כל עם ישראל איתנו, או לנקוט בצעדים חריפים יותר, כדי שפגישה כזו תתואם עוד היום".

10:06: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' במתקפה נגד 'כוח קפלן' שיצאו לקמפיין רחב נגד הכספים הקואליציוניים ותקציב החינוך החרדי: "משקיעים מיליונים בלפגוע באחדות הישראלית בימים האלה".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

09:59: אזעקת צבע אדום הופעלה ביישוב מגן בעוטף עזה.

09:45: מפגין פלסטיני הגיע ביום שישי לקונסוליה הישראלית בעיר אטלנטה ותוך שהוא אוחז בדגל פלסטין הצית את עצמו. מאבטח במקום שניסה למנוע ממנו מלבצע את המעשה נכווה בעצמו - הפורע במצב אנוש.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

09:36: דובר צה"ל מעדכן כי מוקדם יותר היום, זוהה שיגור אחד של רקטה משטח סוריה לעבר שטח הארץ, שלא יורט על פי מדיניות. הרקטה נפלה בגולן. בתגובה, כוחות צה"ל תקפו בירי ארטילרי את מקורות הירי.

בנוסף, מוקדם יותר הלילה, מחבלים שיגרו טיל נ"ט שנפל בשטח פתוח במרחב יפתח. בחסדי שמים אין נפגעים. בתגובה, צה"ל תקף בירי ארטילרי מספר מרחבים בשטח לבנון.

09:26: לאחר שעות של שקט אזעקת צבע אדום הופעלה ביישוב כיסופים בעוטף עזה.

09:13: סגנית הנשיא קמלה האריס נאמה בשבת לאחר פגישה עם נשיא מצרים בדובאי והבהירה את עמדת ארה"ב בנוגע ל"יום שאחרי" בעזה. אם היה ברור שארה"ב תתנגד לכיבוש בדמות יישובים ישראלים, מתברר שגם רצועת ביטחון כדי להגן על היישובים צפויה להיתקל בהתנגדות אמריקנית.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

08:30: דובר צה"ל מציג תמונות חדשות מהלוחמה הקרקעית של צה"ל ברצועת עזה לאחר חידוש הלחימה:

פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)
פעילות כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

08:25: דובר צה"ל מעדכן עוד כי ביממה האחרונה כוחות זרוע הים תקפו בעזרת מאות פגזים מטרות טרור של ארגון הטרור חמאס ומטרות סיוע לכוחות היבשה בפעילויותיהם. בין מטרות אלו; תשתיות צבאיות, כלי שיט המשויכים לכוח הימי של חמאס, אמצעי לחימה ועוד.

תיעוד מפעילות הכוחות ברצועה בקרקע ובים (צילום: דובר צה"ל)

08:20: דובר צה"ל מעדכן כי חיל האוויר המשיך לתקוף הלילה ברצועת עזה. בין המטרות שהותקפו פירי מנהרות, מפקדות צבאיות, מחסני אמצעי לחימה ועוד. בנוסף, כלי טיס מאויש מרחוק חיסל מחבלים, בהכוונת לוחמים מצוות קרב של חטיבה 7.

תיעוד מהתקיפות הקרקעיות, הימיות והאוויריות ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

07:25: דובר צה"ל מעדכן כי גיוס הלוחמים והלוחמות ליחידות הקרביות של מחזור נובמבר-דצמבר 2023 יצא לדרך. בשבועות הקרובים צפויים אלפי מתגייסים ומתגייסות לפקוד את אתרי הגיוס ברחבי הארץ ולהתחיל בשירותם הצבאי.

מניתוח נתוני המתגייסים עולה כי גילאי המתגייסים: הצעיר ביותר בן 17 ו-11 חודשים (חמ"ן), המבוגר ביותר בן 28 ו-10 חודשים (עיוני לטכני). הממוצע של המתגייסים עומד על 18 ו-10 חודשים. 129 עולים חדשים יתגייסו בגיוס זה, ו- 356 חיילים בודדים.

דובר צה"ל מציין כי 449 חרדים חוילו בשלב ב' מתחילת המלחמה. 135 מתוכם מתחילים טירונות היום.

07:15: דובר צה"ל בערבית אביחי אדרעי במסר לתושבי רצועת עזה: "תושבי רצועת עזה, צה"ל חידש את פעילותו נגד חמאס וארגוני טרור נוספים". תושבי השכונות אלמחטה, אלקטיבה, חמאד, אלסתאר, בני סוהילה ומעין בבלוקים 36, 54-38, 221-219 בשכונת חאן יונס - "למען ביטחונכם, אנו מזמינים אתכם לעבור למקלטי המפונים בשכונות אל-פוכרי, אל-שבורה, אל-זוחור וטל אל-סולטן.

"אנו מזכירים לכם שפרסמנו "מפת השטחים" המחלקת את שטח רצועת עזה לאזורים ושכונות שאתם מכירים, במאמץ לעזור לכם, בשלבים הבאים של המלחמה, להבין ולהכיר בהנחיות שניתנו ולעבור ממקומות ספציפיים בדיוק במידת הצורך, על מנת לשמור על ביטחונך ובטיחותך".

06:55: במהלך הלילה פונו לבית החולים 'וולפסון' חמישה נפגעים במצב קל, בהם שלושה בוגרים ושני ילדים. בין הבוגרים, צעיר כבן 22 מחולון אשר נפגע כתוצאה מרסיס לאחר מטח הירי לעבר גוש דן. הוא פונה במצב קל, טופל על ידי הצוותים של ביה"ח ושוחרר לביתו במהלך הלילה. יתר הנפגעים כתוצאה מהמטח הלילה שוחררו אף הם.

06:40: דובר צה"ל מפרסם תמונות חדשות של לוחמי צה"ל מהלחימה בתוך רצועת עזה:

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

06:10: דובר צה"ל התיר לפרסם את שמותיהם של שני חללי צה"ל שנפלו ברצועת עזה:

- סמ"ר אסצ'אלו סמה, בן 20 מפתח תקווה, לוחם בגדוד 932 של חטיבת הנח"ל, שנפטר מפצעיו אמש לאחר שנפצע בקרב ב-14 בנובמבר בצפון הרצועה.

- רס"ל (במיל') אור ברנדס, בן 25 משוהם, לוחם בגדוד 82 של חטיבה 7 ("עוצבת סער מגולן") שנפל אמש בקרב במרכז הרצועה.

רס"ל (מיל׳) אור ברנדס וסמ"ר אסצ׳אלו סמה (צילום: דובר צה"ל)

04:42: דובר צה"ל מעדכן כי האזעקות שהופעלו לפני כשעה באזור אשקלון ועוטף עזה היו התרעות שווא.

03:47: אזעקות צבע אדום נשמעו ביישובים - גברעם, מבקיעים, בת הדר, אשקלון - דרום, אזור תעשייה הדרומי אשקלון, בית שקמה, גיאה, תלמי יפה, יד מרדכי, ארז, שדרות, איבים, ניר עם, זיקים, כרמיה, אור הנר, נתיב העשרה.

03:00: סוכנות הידיעות "שהאב" מעזה המזוהה עם חמאס מדווחת הלילה כי צה"ל תקף בצורה נרחבת בצפון הרצועה, מהאוויר ובארטילריה, וכן תקף בחאן יונס שבדרום הרצועה.

02:00: פיגוע בצרפת: אזרח צרפתי נעצר לאחר שתקף עם סכין ופטיש ארבעה בני אדם - ורצח אחד מהם, ליד מגדל אייפל. שר הפנים של צרפת עדכן כי הדוקר אמר למשטרה שהוא כועס על זה שהרבה פלסטינים מתים בפלסטין. המחבל, ישב בעבר ארבע שנים בכלא לאחר שתכנן פיגוע. המשטרה מסרה שהוא מוכר כאיסלאמיסט קיצוני עם בעיות נפשיות.

01:10: בעיריית נהריה עדכנו את התושבים: "תושבים יקרים, מקורם של הדי הפיצוצים שנשמעים כעת באזור הם בפעילות של כוחות צה״ל בגזרה. שימו לב, בעת שמיעת התרעה, יש להיכנס למרחבים המוגנים! בשלב זה אין הנחיות נוספות לתושבים בנהריה".

00:30: פיקוד המרכז של ארה"ב הודיע כי כלי טיס של ספינות המלחמה של נושאת המטוסים 'אייזנהאואר' שפועלת במזרח התיכון יירט כטב"ם איראני שטס באופן לא בטוח ליד הספינה.

00:00: צה"ל הודיע כי הם מתחקרים את האפשרות שמיירט של כיפת ברזל ששוגר בעקבות מטח הרקטות הכבד שנורה אמש בשעה 22:00 אל המרכז - נפל בשטח ישראל עקב תקלה טכנית.

במטח בו נורו 11 רקטות למרכז נפצע באורח קל צעיר בחולון מפגיעת רסיסים.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר