השגרירות תועבר לירושלים?

היסטוריה בשוודיה: אחרי 22 שנים, שר חוץ ישראלי הגיע לביקור

שר החוץ אלי כהן, ממשיך לדלג בין מדינות ולעשות היסטוריה: לאחר הביקור באזרבייג'ן ובטורקמינסטן, שר החוץ אלי כהן, הגיע לביקור במדינה לה יש יחסים ארוכים עם ישראל - שידעו עליות ומורדות | כהן, הוא שר החוץ הראשון שמבקר במדינה ב-22 השנים האחרונות | סיקור (חדשות)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
הפגישה בשוודיה (משרד החוץ)

אחרי 22 שנים, שר חוץ ישראלי, עורך ביקור רשמי בשוודיה, מה שמהווה באופן רשמי כפתיחת דף חדש ביחסים שבין שתי המדינות.

שר החוץ אלי כהן נפגש עם שר החוץ של שוודיה - כאשר זוהי פגישתם השנייה של השרים שנפגשו לראשונה בחודש ינואר, במסגרת הפורום הכלכלי הבינלאומי בדאבוס. ודן עימו על המשך שיפור היחסים הבילטראליים והקו החיובי אותו נוקטת ממשלת שוודיה בפורומים בינלאומיים.

השרים דנו על יחסי ישראל והאיחוד האירופי, ושר החוץ כהן הדגיש כי אסור לאפשר לכספי הסיוע להגיע לגורמי טרור. בנוסף, דנו השניים על דרכים להתמודדות עם זרועות הטרור האירניות במזרח התיכון ובאירופה ועל המאבק המשותף באנטישמיות

שר החוץ אלי כהן: “אנחנו פותחים דף חדש ביחסים בין ישראל לשוודיה לאחר שנים בהם שוודיה הובילה קו ביקורתי כלפי ישראל. הביקור בסטוקהולם, הראשון של שר חוץ ישראלי מאז 2001, מסמן שינוי כיוון ביחסים בין המדינות. המלחמה באוקראינה וההצטרפות הצפויה של שוודיה לנאט״ו, יכולה להוות הזדמנות אדירה לישראל לחזק את הקשרים הכלכליים עם שבדיה ולהרחיב את הסחר בין המדינות בתחומי הביטחון, החדשנות והפינטק״.

השר השוודי בילסטורם סיפר לשר כהן על הקשר המיוחד מצידו לישראל ולעם היהודי: רעייתו התנדבה בקיבוץ משגב עם בשנות ה-90 וסבו וסבתו אירחו ניצולי שואה בביתם בשוודיה לאחר סיום מלחמת העולם השנייה.

במהלך הביקור המדיני הקצר בשוודיה, נפגש שר החוץ כהן עם חברי פרלמנט מרכזיים, אנשי עסקים בכירים ועם נציגי הקהילה היהודית המקומית.

הרקע למתיחות וחידוש היחסים

בשנתיים האחרונות, כך על פי משרד החוץ הישראלי, ניתן לראות שינוי ברור בגישתה של ממשלת שוודיה כלפי ישראל הן ברמה הבילטראלית כמו גם בהצבעותיה של שוודיה בפורומים בינ״ל.

בין היתר השינוי הזה בא לידי ביטוי בכך ששלוש מפלגות שוודיות תומכות באופן פומבי בהעברת שגרירות שוודיה מתל אביב לירושלים.

כמו כן, שוודיה מציגה עמדה מאוד ביקורתית כלפי איראן (בין היתר בשל קהילה גדולה של גולים איראניים במדינה). לאחרונה עברה פה אחד בפרלמנט השוודי החלטה הקוראת לממשלה להכריז על משמרות המהפכה כארגון טרור.

שוודיה הודיעה לאחרונה, בעקבות המלחמה באוקראינה, על רצונה להצטרף לנאט״ו (תהליך ההצטרפות עדיין לא הושלם), הצטרפותה לנאט״ו צפויה להביא לגידול של תקציב הביטחון פי 5, מה שיפתח הרבה מאוד הזדמנויות לחברות הישראליות ולחיזוק הקשרים הכלכליים והביטחוניים בין המדינות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר