הדרמה שטלטלה את רוסיה

כח וגנר פורק? המרד ברוסיה דוכא? פוטין בדרך הביתה? - כל התשובות לשאלות החשובות

המרד של כח וגנר דוכא בהתערבות של בלארוס, ואחרי שורה של תנאים שלא נחשפו, מנהיג הכוח יבגני פריגוז'ין גלה לבלארוס | ציקי ברנדוין עם כל התשובות לשאלות החשובות על המרד הדרמטי | ויש גם משהו בנימה אישית (מגזין כיכר)

ציקי ברנדוין | כיכר השבת |
(צילום: הקרמלין, ערוץ הטלגרם של פריגוז'ין)

לכל אדם יש בחיים נקודות ציון חשובות, לפוליטיקאי, ודאי ותיק כמו ולדימיר פוטין, יש בעיקר נקודות חשובות בחיים הפוליטיים.

>> למגזין המלא - כנסו

תוך פחות משנתיים פוטין יכול לציין נקודת ציון שנייה אחרי הפלישה לאוקראינה - דיכוי ניסיון מרד נגדו.

כח וגנר, שאת סיפורו פרטנו בעבר בכתבה בצורה מפורטת, ובעיקר מנהיגו יבגני פריגוז'ין לקחו הימור חסר סיכוי והם משלמים את המחיר. בכתבה נעסוק במחיר ששילמו.

נתחיל מהסוף - המרד דוכא בהתערבות של בלארוס ואחרי שורה של תנאים שלא נחשפו, פריגוז'ין גלה לבלארוס.

פוטין החליט להפטר מעושה הצרות שלו פריגוז'ין, אך לא בטוח שכח וגנר סיים את תפקידו, ופוטין לא הגיע למסקנה שהגיע הזמן לעצור את תופעת שכירי החרב.

הצורך של פוטין בצבא שכירי חרב ברור לקרמלין - שכירי החרב מבצעים עבורו את העבודה שהוא לא רוצה לקחת עליה אחריות.

כך תופעת שכירי החרב, בראשה כח וגנר, הפכה לתופעה קשה ואכזרית שהכתה חפים מפשע באוקראינה, אבל עוד קודם לכן גם בסוריה, אפריקה ומדינות מזרח תיכוניות אחרות שפוטין רצה להשיג בהן כח.

חשוב לציין: נשיא בלארוס לוקשנקו הרוויח הרבה מהדרמה הזו; מצד אחד, מיתג את עצמו בתור האיש שהביא בדרכים דיפלומטיות לסוף המרד, ומצד שני, אנשיו של פריגוז'ין עשויים להגן עליו במקרה של ניסיון הפיכה.

לפני מספר שנים, בבלארוס ניסו כמה תומכי דמוקרטיה להדיח את הרודן האחרון באירופה, אבל בהתערבות של פוטין ההפגנות דוכאו באכזריות. כעת, כשפוטין שקוע בבוץ המלחמה, לוקנשקו חייב תכנית ב'.

לא רק אוקראינה

לאורך השנים, כוח וגנר פעל לפחות ב-20 מדינות, והשכר הגבוה הגיע במימון של השלל שהשיג צבא שכירי החרב.

כך למשל רוסיה שלחה את כח וגנר לפעול למען ממשלת לוב בכדי להשיג במקום השפעה רוסית. הכח נשלח גם לשלל מדינות אחרות בהן סוריה, והרפובליקה המרכז אפריקאית, משם הגיעו עדויות על מעשי זוועה של אנשי כח וגנר.

חוץ מהיותו צבא פרטי של פוטין, כח וגנר הפך לעסק משגשג עם הישגים גדולים, דבר שעשוי להשאיר את הכח על המפה.

פריגוז'ין

שלשום, אישר לראשונה נשיא בלארוס לוקשנקו כי יבגני פריגוז'ין הגיע לשטח בלארוס, זאת אחרי ההחלטה להגלות אותו.

יבגני פריגוז'ין עם קצינים בכירים בצבא רוסיה (צילום: לפי סעיף 27א)

ברוסיה החליטו כי לא יעמידו לדין איש מהמורדים, וחיילי הכח שלא נלחמו במרד יוכלו להיות חלק מהצבא הרוסי (שאגב, משלם הרבה פחות ממה ששילם פריגוז'ין).

ברוסיה לא הייתה עד האירועים האחרונים התייחסות רשמית, שכן באופן רשמי רוסיה טוענת כי החזקה של צבא שכירי חרב במדינה היא לא חוקית.

ככל הנראה, מנהיגותו של פריגוז'ין בכוח שכירי החרב המתפורר ייחלש מאוד, ופוטין עשוי להביא לשינוי בכוח שיהיה תחת סמכות הצבא הרוסי.

אלא שהלוחמים לא רגילים לסמכות הצבא הרוסי, ורק דבר אחד מדבר אליהם - כסף. יחד עם זאת, על פי ההערכות רוב שכירי החרב מטעם הכוח במדינות השונות ימשיכו לפעול, אולי במיתוג או שם חדש.

פוטין הבטיח לחקור לאן נעלמו כספים שהעביר לכוח של פריגוז'ין, ונראה כי כעת ינסה לשקם שוב את מעמדו הקורס ברוסיה. פוטין עצמו ינסה כנראה לאטום ככל הניתן את הבעיות שנוצרו ואת ההבנה שיש אנשים שמעזים למרוד בשלטונו.

זמן פרידה

בנימה אישית יותר, אחרי יותר משנתיים וחצי של סיקור חדשות החוץ באתר המוביל במגזר החרדי, הכתבה שקראתם היא האחרונה שלי באתר.

לאורך התקופה הספקתי להעביר אליכם את ימי המתח שלפני הפלישה הרוסית ואחריה, בחירות האמצע בארצות הברית, בחירות במדינות שונות, מותה של המלכה אליזבת', התפטרותו של בוריס ג'ונסון, חקירות טראמפ, הבריחה מאפגניסטן ועוד שלל סיפורים שעיצבו את העולם כולו.

אני רוצה להודות להנהלת האתר על ההזדמנות להעביר את הקולות החשובים מהעולם, גם בסיפורים פחות מוכרים אך חשובים לא פחות מאלו שתפסו כותרות גם במקומות אחרים.

וממש לסיום - תודה לכם. תודה שהייתם כאן לקרוא את מה שיש לי לומר, את הדיווחים שניסיתי להעביר בצורה המקצועית ביותר. תודה לכם שהייתם כדי לפרגן, וגם כדי לבקר - השתדלתי לשמוע הכל. נתראה.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר