פרופיל מיוחד

מי אתה חאבייר מיליי? הנשיא הארגנטינאי שלומד תורה ומחובר לרבי | כתבת פרופיל 

חאבייר מיליי, הנשיא הבא של ארגנטינה, שלקח את הבחירות ביד רמה - הוא הרבה יותר מעוד אוהב ישראל. מיליי קשור בקשר עמוק עם הקהילה היהודית ומאמין בתורה הקדושה | כתבת פרופיל על האיש שמלחיץ את השמאל בארגנטינה ומבריח את שונאי ישראל (בעולם) 

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
מיליי בציון הרבי (צילום: anash.org)

חאבייר מיליי, הפוליטיקאי הימני-"קיצוני" הצבעוני שהפחיד את השמאל במדינתו, זכה בבחירות והפך הלכה למעשה לנשיאה הבא של ארגנטינה, השוקעת בחובות מעל לראשה ומייחלת לאדם הנכון שיוציא אותה מהבוץ.

ביוגרפיה אישית

חאבייר חררדו מיליי בן ה-53 הוא מנהיג המפלגה הליברטריאנית בארגנטינה. מיליי נולד וגדל בעיר הבירה בואנוס איירס למשפחה פשוטה ממוצא איטלקי.

>> למגזין המלא - כנסו

עיקר ההתעניינות של מיליי היא בתחום הכלכלי והוא מחזיק במספר תארים בתחום. הנשיא הנבחר עבד בחברות גדולות בתחום בהן גם תאגיד הבנק העולמי HSBC.

מיליי שימש גם כפרשן ושדרן של תוכניות טלוויזיה ורדיו במהלכן שידר לציבור הרחב את משנתו ודעותיו בנושא הכלכלי בעיקר.

לפוליטיקה הוא נכנס באופן רשמי בשנת 2021 כאשר נבחר לראשונה לכהן כחבר בית הנבחרים של הפרלמנט הארגנטינאי.

ההתנהגות המוחצנת והלא שגרתית של מיליי הביאו אותו לקדמת הבמה של הפוליטיקה הארגנטינאית, כאשר סימן ההיכר שלו היא התסרוקת המפוזרת שזיכתה אותו בתואר 'אל פלוקה' - הפאה בספרדית.

הוא איננו נשוי, ובעבר הבטיח שאם ייבחר לנשיא, אחותו תהיה הגברת הראשונה של ארגנטינה.

מיליי זכה בבחירות לנשיאות לאחר קמפיין ענק שעסק בעיקר בתחום הכלכלי והחצין את הגישה הארכי-קפיטליסטית שלו כשהוא מתחייב כי יבטל את מטבע הפסו לטובת הדולר, לאחר שארצו הגיעה לאינפלציה שעברה את ה-140%.

בבחירות שהתקיימו החודש (נובמבר) זכה מיליי ב-56% מהקולות מה שהפך אותו לנשיא הבא של ארגנטינה. הוא צפוי להתיישב על כס הנשיא ב-10 לחודש דצמבר הקרוב.

הרטוריקה הלוחמנית של מיליי

מיליי ידוע כאחד שאומר מה שהוא חושב, ובקול ברור. הוא אומר כי הוא זה שהרס את האליטה הפוליטית, ובאחד מהראיונות אמר על השמאלנים שהם 'זבל'. לשאלת המראיינת מדוע קורא לשמאלנים בצורה מגונה ענה לה בפשטות: "כי הם זבל. ברגע שאתה חושב אחרת מהם הן יחסלו אותך. אתה לא יכול לתת לשמאלני מילימטר כי אז הוא יבוא ויחסל אותך", ואמר כי השמאל מוכן להסתיר כל פשע שנעשה מהצד "שלהם" אך ברגע שמדובר באיש ימין הוא מחוסל.

הנשיא הנבחר. חאבייר מיליי (צילום: shutterstock)

הנשיא הנבחר התחייב כאמור לעבור למטבע הדולר, לבטל את הבנק המרכזי ולבטל גם מספר גדול של משרדים ממשלתיים.

במהלך הצהרות וראיונות שהעניק, פירט מיליי שהוא מתכוון לבטל משרדים רבים שהוא מאמין כי הם מיותרים, כל זה כדי לצמצם בהוצאות ולהחזיר את המדינה על הרגליים מבחינה כלכלית. באחד הסרטונים נראה מיליי עומד מול לוח לבן עם שמות של משרדי ממשלה והוא תולש אותם אחד אחד: "משרד התיירות - החוצה! משרד התרבות - החוצה!" ("!afuera") וכך עובר על עוד ועוד משרדים שנשבע כי יבטל לאחר שייבחר.

על האפיפיור אמר כי הוא "קומוניסט זבל" ו"התגלמות הרשע על פני כדור הארץ".

במשנתו הכלכלית, מיליי מגדיר את עצמו כ'אנרכי-קפיטליסט' והוא רואה בשיטה הסוציאליסטית את מקור הבעיה הכלכלית של מדינתו. הוא תומך כאמור בקיצוץ נרחב במשרדי ממשלה ואומר כי מעבר ל'דולריזציה מלאה' תפתור את המשבר העמוק של המדינה.

חאבייר מיליי מאמין בחירות מוחלטת של האזרחים עם כספם. המדינה להשקפתו צריכה להישאר מחוץ לענייניהם הכספיים של האזרחים והוא תומך בכלכלה חופשית בצורה קיצונית.

מיליי, ישראל והקשר ליהדות

חאבייר מיליי הוא גם תומך נלהב של ישראל. במלחמת חרבות ברזל נצפה מיליי מפגין עם דגל ישראל ענק ואמר בהזדמנות אחרת: "בעלות הברית שלי הן ארצות הברית וישראל. אני רואה בישראל בעלת ברית עד כדי כך שאעביר את השגרירות מתל-אביב לירושלים", אמר מיליי לשמחתה של ישראל.

עוד התחייב מיליי טרם זכה בבחירות כי ביקורו הראשון יהיה בישראל. אבל לא בדיוק הראשון; כי הביקור הראשון שלו אחרי הבחירות היה באוהל הרבי מחב"ד בניו יורק.

מיליי בציון הרבי, השבוע (צילום: anash.org)

הנשיא הנבחר הגיע לציון הרבי ואמר כי הודה להשם על כי התקבלו ברכותיו של הרב וזכה להיבחר לנשיאות ארגנטינה.

מיליי קשור מאוד לשליח חב"ד בבואנוס איירס הרב צבי גרינבלט ואמר בראיון טלוויזיוני בעבר כי הוא הולך "אחרי רב ולא אחרי כומר", וכי הוא הולך לבית הכנסת ולומד תורה.

כשנשאל על כוונתו להתגייר במספר הזדמנויות אמר כי הוא איננו בטוח בזה בגלל נושא שמירת השבת, אך באחד מהראיונות אמר כי "מה שברור לי זה שביום שאסיים את הקריירה הפוליטית שלי, אקדיש את זמני ללימוד תורה...", כך מיליי.

ביום שלישי דווח מפי קרובים לנשיא כי גמלה בליבו ההחלטה לעבור תהליך גיור אמיתי ולהצטרף לעם היהודי, דיווח שהגיע לאחר ביקורו באוהל הרבי בניו יורק.

ב'כיכר השבת' בדקנו לעומק את הנושא ומתברר כי הנשיא מתכוון לעשות את התהליך רק אחרי שיסיים את תפקידו כנשיאה של ארגנטינה, אך ברור כי מדובר באמירה משמעותית מצידו של הנשיא שגדל כקתולי.

בראיון לעיתון 'כפר חב"ד' דיבר מיליי על המלחמה בעזה ואמר כי העולם צבוע: "אין אפס, צריך להפסיק להיות צבועים, חד משמעית", אמר לעיתון 'כפר חב"ד'.

"באופן אישי, בכוונתי להשתדל ולהשפיע על נשיאים נוספים ממדינות אמריקה הדרומית ומהעולם כולו, לדרוש ולהעמיק את המאמצים למען החזרת החטופים לביתם באופן מיידי, וכמובן לדרוש מהם שיכבדו את הזכות של ישראל להגן על אזרחיה בכל האמצעים הדרושים לכך, ולתמוך בזה באופן גלוי ובלי למצמץ כלל וכלל".

חאבייר מיליי עם הרב פינטו בבואנוס איירס (צילום: ליאור מרציאנו )

לגבי התכניות שלו לארגנטינה אמר מיליי לעיתון כי "יש הרבה מאוד מה לעשות ולשנות בארגנטינה ממש מהיסוד, אבל אחד הדברים המרכזיים והחשובים ביותר שברצוני לעשות הוא כמובן לשקם, לייצב ולהרים את כלכלת ארגנטינה, להביא סוף לשחיתות, ולעשות את ארגנטינה מדינה טובה יותר שתהווה דוגמה ומופת למדינות רבות באזור ולעולם כולו".

לסיום הפתיע הנשיא מיליי ואמר דברי אמונה יוצאי דופן שנשמע כאילו נאמרו מפי יהודי: "המסר שלי הוא שתמשיכו להאמין ולבטוח בהשם, להיות חזקים, איתנים ומאוחדים ובסוף כל העולם ייווכח באמת הנצחית שעם ישראל חי וקיים!".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות