מהלך של הקרמלין?

איזה אומץ: אזרח רוסי מתנגד מלחמה העמיד עצמו כמועמד לנשיאות רוסיה 

אזרח רוסי בשם בוריס ב' נאדז'דין, מתנגד מלחמה, הודיע כי הוא מועמד לבחירות לנשיאות רוסיה במרץ הקרוב | תורים ארוכים נפרסו ברוסיה ומחוצה לה כדי להעמיד מועמד שמתנגד לנשיא הנוכחי וולדימיר פוטין, שחשב כי דרכו פנויה לכס הנשיא | אחרים טוענים: עוד קונספירציה של הקרמלין (בעולם) 

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
מאיים. ולדימיר פוטין (צילום: שאטרסטוק)

בוריס ב' נאדז'דין, אזרח רוסי וחבר פרלמנט לשעבר שמתנגד למלחמה באוקראינה, הודיע כי הוא מעמיד את עצמו לנשיאות רוסיה בחודש מרץ הקרוב. נאדז'דין הוא היחיד שהעז לקרוא תיגר על הנשיאות החוזרת המובטחת עד כה של הנשיא וולדימיר פוטין.

המועמד הרוסי האלמוני יחסית, הוא גם היחיד שמתמודד מול הנשיא פוטין עם סיכויים ריאליים להיות מתמודד לנשיאות - למרות התנגדותו למלחמה באוקראינה, דבר שבחוק הרוסי מהווה לפעמים עבירה פלילית.

כעת, תומכיו של בוריס ב' נדז'דין צריכים לאסוף מספיק חתימות עד ה-31 בינואר כדי שהמועמד שלהם יקבל זכות חוקית להתמודד על כס הנשיאות.

המלחמה של תומכיו היא לשווא, וגם הם יודעים זאת, אומר ה'ניו יורק טיימס'. גם אם יצליחו להשיג מספיק חתימות ברוסיה ומחוצה לה עבור מועמדותו של נדז'דין, פקידי בחירות מושחתים המקורבים לשלטון פוטין יעשו הכל כדי לטרפד את המהלך. וגם אם הם יצליחו להעמיד מועמד נגד הנשיא פוטין, ברור לכל כי הבחירות יזויפו לטובת הנשיא ה"כל יכול".

אבל לא אכפת להם. "בוריס נדז'דין הוא ה'לא' הקולקטיבי שלנו", אמר ליושה פופוב, בן ה-25 שאסף חתימות ביאקוטסק, סיביר, דרומית לחוג הארקטי. 

"זו פשוט המחאה שלנו, צורת המחאה שלנו, אז אנחנו יכולים איכשהו להראות שאנחנו נגד כל זה", כלומר נגד המלחמה באוקראינה, או כפי שהיא נקראת ברוסיה, "המבצע הצבאי המיוחד".

תמונות שזרמו ממושבות רחוקות ברוסיה הראו תורים ארוכים של אזרחים שבאו לחתום על עצומה שתאפשר למועמד להתמודד מול הנשיא פוטין. במדינה שקריאת תיגר על הצבא, הנשיא או המלחמה מהוות עבירה פלילית, אזרחים רבים מנסים להשמיע את קולם בדרך החוקית היחידה שנותרה בידם.

יוזכר, כי מתנגד המשטר הבולט אלכסיי נבלני שוהה עדיין במושבת עונשים רחוקה, וגורלו של כל מתנגד עלול להיות דומה. אך המועמד הטרי לא חוסך את ביקורתו מהנשיא בשיחה עם ה'טיימס': "מטרת השתתפותי היא להתנגד לגישתו של פוטין, שמובילה את המדינה למבוי סתום, לתוך תלם של סמכותיות, מיליטריזציה ובידוד", אמר נדז'דין.

"ככל שמועמד נגד גישתו של פוטין ו'המבצע הצבאי המיוחד' יקבל יותר קולות, כך גדלים הסיכויים לשלום ולשינוי ברוסיה", אמר המועמד תוך שהוא מקפיד שלא לומר את המילה "מלחמה", דבר האסור לפי החוק ברוסיה.

נדז'דין הוא אינו המועמד היחיד נגד פוטין, אך ההערכה היא כי שאר תשעת המתמודדים הם בובות של הקרמלין שמתמודדים כדי לספק לרוסיה תדמית של מדינה דמוקרטית, ו"התמודדותם" נועדה בסך הכל לספק לקרמלין תדמית של דמוקרטיה. לא כן המועמד נדז'דין שמביע בקולו התנגדות פומבית למהלכים של פוטין - במסגרת המותר בחוק הרוסי.

עם זאת, ישנם גם ספקנים שסבורים שגם נדז'דין הוא מריונטה של פוטין וכי הוא מנוהל על ידי הקרמלין. המטרה של פוטין, לפי אותם ספקנים היא לספק לציבור דמות של אדם שמתנגד למשטר באופן "דמוקרטי". נדז'דין בעצמו דחה את ההאשמות.

אחרים אומרים, שגם אם הוא מועמד "דקורטיבי" בלבד, "ברגע שיש לו את כל הכוח הזה, אולי הוא יחליט שהוא לא כל כך דקורטיבי", אמרה אזרחית רוסית ל'טיימס'.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר