המשבר המדיני מתרחב

הנשיא האנטישמי של ברזיל החליט להחזיר את השגריר מישראל

לולה דה-סילבה, הנשיא הבריזלאי שונא ישראל, הודיע היום כי החליט להחזיר בחזרה את השגריר מישראל | אתמול הודיעו שתי מדינות על הכרה במדינה פלסטינית שבירתה מזרח ירושלים (חדשות בעולם)

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
השווה את ישראל לנאצים. לולה דה סילבה (צילום: שאטרסטוק)

הנשיא האנטישמי של ברזיל, שהרבה לתקוף את ישראל על רקע המלחמה בעזה, החליט לעשות היום (רביעי) צעד משמעותי, והודיע כי הוא מחזיר את שגריר ברזיל בישראל בחזרה הביתה.

המנהיג הבריזלאי לולה דה-סילה נמנה על השמאל הקיצוני, והוא מפורסם בעיקר בשנאתו לישראל, לפני תקופה הוא עשה טעות מביכה במיוחד כאשר אמר בנאום פומבי, כי בישראל ובעזה נהרגו 12.3 מיליון ילדים ב"הפצצות מלחמה מטורפות נגד האנושות".

על פי הדיווחים בכלי התקשורת בברזיל, הנשיא הודיע לשגריר בישראל, כי עליו לחזור באופן מיידי לברזיל, כמחאה על פעולות ישראל בעזה.

במשרד החוץ הבהירו לגבי הדיווח: "טרם התקבל מסר רשמי מממשלת ברזיל בעניין. על רקע הדיווח, הממונה הברזילאי זומן מחר למשרד החוץ לפגישה בנושא".

מדובר במשבר מדיני שנראה שהולך ומתרחב, רק לפני שבוע הודיעו שלוש מדינות באירופה על הכרה במדינה פלסטינית, ואתמול הצהירו על ההכרה באופן רשמי - ספרד ואירלנד, והכריזו כי ברית פלסטין היא מזרח ירושלים.

כזכור וכפי שדווח בהרחבה, לפני מספר חודשים הורה נשיא ברזיל, לולה דה סילבה, על החזרת שגריר ברזיל בישראל, פדריקו מייר, זאת כתגובה לשיחת הנזיפה שנערכה לו ע"י שר החוץ כ"ץ במהלך סיור ביד ושם בירושלים, כעת הוא הורה לו לחזור באופן מיידי.

ראשיתה של ההידרדרות המשמעותית ביחסים עם ברזיל - התבטאותו האנטישמית של הנשיא הברזילאי לולה דה סילבה כנגד ישראל והשוואתה לנאצים. לולה אמר כי "מה שקורה ברצועת עזה איננו מלחמה, אלא רצח עם".

את הדברים החמורים אמר לולה לכתבים במהלך פסגת האיחוד האפריקני באדיס אבבה - אתיופיה. הוא הוסיף כי "זו אינה מלחמה של חיילים נגד חיילים. זו מלחמה בין צבא עם מוכנות גבוהה לבין נשים וילדים".

"מה שקורה ברצועת עזה לעם הפלסטיני לא קרה בשום תקופה אחרת בהיסטוריה. למעשה, זה קרה לפני כן: כשהיטלר החליט להרוג את היהודים", הוסיף נשיא ברזיל.

ראש הממשלה נתניהו, גינה את הדברים החמורים: "דבריו מבישים וחמורים. מדובר בזילות השואה ובניסיון לפגוע בעם היהודי ובזכותה של ישראל להגן עצמה. ההשוואה בין ישראל לשואת הנאצים ולהיטלר היא חציית קו אדום. אנו נלחמים למען הגנת ישראל והבטחת עתידה עד לניצחון המוחלט, תוך שמירה על הדין הבינלאומי".

בתגובה, נקרא השגריר הברזילאי בישראל לסיור ביד ושם עם שר החוץ הישראלי, שם נזף בו השר כ"ץ על האמירות האנטישמיות: "אדוני השגריר. הבאתי אותך למקום שמעיד יותר מכל מה עשו הנאצים שרצחו שישה מיליון מבני עמנו היהודים, כולל את בני משפחתי".

"הדברים שאמר נשיא ברזיל, שהשווה בין המלחמה הצודקת של ישראל נגד החמאס לבין מעשה השמדה של הנאצים והיטלר נגד היהודים, הם חרפה והתקפה אנטישמית חמורה" הוסיף כ"ץ לנזוף בשגריר.

כ"ץ הבהיר לשגריר כי עד שנשיא מדינתו לא יתנצל - הוא אינו רצוי בישראל: "אני מבקש למסור לנשיא, בשמי ובשם מדינת ישראל, שאנחנו לא נסלח והוא אישיות בלתי רצויה בישראל כל עוד הוא לא יחזור בו ויתנצל".

הכתבה הייתה מעניינת?

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה

תהילים להצלחת ולרפואת חיילי צה״ל ולהשבת החטופים

-נקראים כעת
-פרקים נקראו
-ספרים נקראו
לקריאת תהילים והוספת שמות לתפילה
עכשיו בכותרות