התבטאות חריפה

הפוסק על החולדות בבני ברק: "חילול השם שכך נראים הרחובות"

עמוד ההוראה הגאון רבי יצחק זילברשטיין התייחס למגפת החולדות והעכברים בבני ברק, ותולה את הדבר בלכלוך וההזנחה בחצרות הבניינים | הרב מזהיר כי זה "חילול השם שכך נראים הרחובות" | ומה הפתרון שהרב מציע? (חרדים)

חזקי שטרן | כיכר השבת |
הפוסק הגאון רבי יצחק זילברשטיין (צילום: Shlomi Cohen/Flash90)

תופעת החולדות והעכברים ברחובות בני ברק ובשכונותיה ממשיכה להתפשט ולתסכל את התושבים. כעת, אחד מגדולי הדור, עמוד ההוראה הגאון רבי יצחק זילברשטיין, חבר המועצת ורבה של שכונת רמת אלחנן, מתייחס לתופעה ומתריע כי זהו חילול השם חמור.

במכתב שקיבל עמוד ההוראה, ונדפס בקובץ 'ווי העמודים וחשוקיהם' היו"ל ע"י כולל בית דוד בחולון, נכתב כך: "אנו תושבי שכונת... בבני ברק, סובלים בזמן האחרון ממגפת חולדות נוראית ממש!!! ולא מצליחים להדביר אותם, נשאלנו מה יש לתקן כדי להסיר את הנגף מעלינו. והאם יש איזה סגולה, שתדביר את זה מתוכנו?".

הגר"י זילברשטיין משיב וכותב: "יש כמה סגולות לעשות כדי להדביר חולדות, אבל כרגע זה לא מצב שצריך לעשות סגולות אלא צריך לעשות למעשה. החולדות נמשכות בעיקר למקומות מלוכלכים, ויש להם שם גם מזון בשפע שזה כולל אשפה מסוגים שונים, וגם מקורות מים, וגם גרוטאות כדי להסתתר שם.

"וזה חילול השם גדול, שבשכונות הסמוכות לעיר התורה, החצרות והרחובות נקיים, וממילא אין שם כמעט חולדות, ורק בבני ברק שהיא עיר התורה, ושם גרים אנשים יראי שמים, נראים הרחובות והחצרות כך".

בהמשך מתייחס הגר"י זילברשטיין לטענה שאולי לציבור שומרי התורה והמצוות לא אכפת מעניין זה: "ואם יאמרו, אדרבה, כיון ששם הם שקועים בחומריות, ולכן הם משקיעים ביופי חיצוני, אבל אנו משקיעים ברוחניות, ולא כ"כ אכפת לנו מהיופי החיצוני, ואיך נראה החצר", דוחה זאת חבר המועצת ואומר כי דבר זה אינו נכון, ומביא כמה טעמים ומקורות על כך שיש עניין ליפות את ארץ ישראל וכמו שמצינו בגמרא במסכת כתובות (קיב, א). ובפרט שמדובר בעיר של תלמידי חכמים ושם צריכים יותר לדאוג ליופי העיר, כמבואר בספר החינוך לגבי ערי הלויים, וסיים שכידוע עיר התורה זה עיר הלויים וכמו שכתב הרמב"ם בסוף הלכות שמיטה ויובל שלא שבט לוי בלבד אלא כל איש ואיש וכו'.

ממשיך עמוד ההוראה וכותב כי "התוצאה מאי שמירת הנקיות והיופי, היא לא רק העדר יופי, אלא גם מגפת חולדות, אשר התוצאה שלהם היא לא טובה, ואף יכולים להביא מחלות, ולהפחיד נשים וילדים באופן נורא. ולכן קודם שמחפשים סגולות להדביר את החולדות, צריך קודם לטפל בשורש, שהחולדות נמצאים בגלל הלכלוך וההזנחה של החצרות והרחובות, כי זה בטבע העולם שהחולדות נמשכות למקומות כאלו, ובנוסף לכך יתכן שיש כאן רמז שבשמים אינם מרוצים מהלכלוך והזוהמה שיש בחצרות של אחד מערי הלוויים ששם נמצאים שבט לוי שבדורנו, שהיא עיר התורה, וצריכה להיות גם עיר היופי.

"ויש להתאגד ולעשות מבצע [אולי בשיתוף העירייה, שיעזרו במימון הניקיון, ואולי יעשו מבצע של הוזלת ארנונה, לבניין שהוא יפה ונקי] על ניקיון יסודי של החצרות והרחובות, ולא רק שיהיו נקיים, אלא יהיה יפים ומהודרים כגון לזרוע דשא, ואולי אפילו דשא סינטטי, והקהילות ישכרו אנשים שעובדים בזה, וממילא יוזילו את העלויות, ואפשר גם לעשות מבצעים שונים לניקיון החצרות, והעיקר לדאוג שהחצרות יהיו נקיות, ויש להקים ועד שכונה שיטפלו בעניין זה וכל בנין שאינם רוצים לקנות, יש לבדוק בטעמם אם זה מחמת חוסר תקציב – יש לעזור להם, ואם זה מחמת אי שימת לב ואכפתיות, הם נקראים מזיקים לרבים, והרבנים יכולים לחייב אותם לנקות את החצרות, ואם אינם רוצים אפשר לקנוס אותם בצורות שונות".

הפחים החדשים (צילום: דוברות עיריית בני ברק)

בתוך כך, בעיריית בני ברק הודיעו כי לאחר החלטת ראש העיר אברהם רובינשטיין על שורת צעדים חריפה למיגור מטרד העכברים ברחבי העיר, מתקינה עיריית בני ברק עשרות טמוני קרקע בכלל השכונות ברחבי העיר ומוציאה משימוש את כלל מכולות האשפה (ה'צפרדעים').

"מאחורי הצעד", מסבירים בעירייה, "היצמדות לסל כלים משמעותי ונרחב עליו החליט ראש העיר, הכולל שדרוג תשתיות נרחב, מאבק בפסולת חצר, הדברה מאסיבית ואיטום מחילות קינון, לצד שדרוד ניקיון ופעילות מנע נרחבת".

בימים אלו מתחדשת בני ברקבתוספת של 100 פחים טמונים בכל שכונות העיר בנוסף למעל 80 פחים שהתקנתם הושלמה בימים אלו, כאשר לפי העירייה, "לדעת כלל המומחים יביא בהדרגה להפחתה בהיקפי תופעת העכברים".

בעיריית בני ברק מבהירים, כי שורת הצעדים תקיף את כל חלקי העיר ויינתן דגש מיוחד בשכונות צפון העיר הסמוכות לתוואי הרק"ל שם היקפי התופעה בולטים במיוחד, במטרה להביא לשינוי חד בתוך תקופה קצרה.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר