כיפופי ידיים בירושלים

החילונים - נגד משה ליאון • עתירה דורשת לעצור את מימון ההסעות לתלמידות החרדיות  

הקרבות המרים בין החרדים לחילונים בקריית היובל בירושלים עולים מדרגה, רגע לפני הבחירות המקומיות | רשימת 'האיחוד הירושלמי' של יוסי חביליו המתמודד על ראשות העיר מול משה ליאון עתרה לביהמ"ש בדרישה להפסיק את מימון ההסעות לתלמידות 'בית יעקב' | בסיעות החרדיות חוששים: "עתירה קנטרנית וקטנונית שנועדה לקושש קולות" | ומה יעשה ראש העיר? (בארץ)

יהודה גל | כיכר השבת |

הקרבות המרים בין התושבים החרדים לחילונים בשכונת קריית היובל בירושלים מחריפים - רגע לפני הבחירות המקומיות בעתירה שהוגשה לבית-המשפט הדורשת לבטל את המימון שנותנת העירייה להסעות של תלמידות 'בית יעקב' החרדיות, כשבסיעות החרדיות כמו גם תושביה החרדים הרבים של השכונה, חוששים כיצד יגיב לעתירה, ראש העיר משה ליאון.

המאבקים בין התושבים משני צדי המתרס מגיעים על רקע התחרדות השכונה והעובדה שרוב מוחלט מהצעירים והתלמידים המתגוררים בה נמנה על המגזר החרדי, כאשר האתגר המרכזי בשכונה הוא מצוקת מוסדות הלימוד החריפה, לאחר שבמשך כל הקדנציה האחרונה של ראש העיר משה ליאון, לא הושגו לכך פתרונות ראויים.

לפני כשנה וחצי החלה סאגה לא פשוטה בשכונת קריית יובל סביב מצוקתן של מאות תלמידות חרדיות המתגוררות בשכונה, אך לא זוכות למענה בדמות מקום לימודים ראוי ואנושי, כפי המתבקש.

תחילה, ועדת ההקצאות של עיריית ירושלים אישרה שורת הקצאות עבור התושבים החרדיים בקרית יובל, בין היתר בתוך 'מתחם ורבורג', שכונה במשך שנים "מתחם המריבה" - בשל היותו מוקד המאבק בין החרדים לחילונים בשכונה. במתחם היה אמור לקום בית הספר בית יעקב עבור התלמידות המתגוררות בשכונה, כפי שהבטיחה דגל התורה לקראת הבחירות הקודמות.

לאחר חודשים ספורים, נערך דיון בוועדת תכנון ובניה על אישור התכנית של ייעוד המתחם, וברוב של ארבעה תומכים - יו"ר דגל התורה בעירייה, אליעזר ראוכברגר ושלושה נציגים נוספים מסיעות הליכוד, התעוררות וסיעת 'ביחד' - מול שני מתנגדים חרדים, חיים כהן מש"ס ויוחנן ויצמן מאגודת ישראל, הוחלט שמתחם ורבורג ייהפך לפארק עירוני ענק במקום למבני חינוך והעירייה התחייבה להעביר את מבנה בית הספר 'עמל' לרשת 'בית יעקב' כדי לתת מענה לאלפי התלמידות מהמגזר החרדי.

בשלב הבא, התעוררו קשיים בשימוש התלמידות במבנה בית ספר כאשר האתגר המרכזי היה מציאת הסדר הסעות שיתאים לכל התלמידות להגיע לבית הספר בצורה נאותה ובטוחה, לאור המרחק בו נמצא בית הספר מביתם. ואכן, אחר מסע לחצים וכיפופי ידיים, הנושא נפתר רק אחרי מחאה נמרצת של תושבי השכונה והתערבות של הרבנים והעסקנים מול העירייה.

תלמידות בית יעקב בקריית יובל

בתחילה, הוחלט על מערך הסעות במימון העירייה שיפעל בשלושת החודשים הראשונים של השנה ולאחר מכן ביוזמתו של סגן ראש העיר צביקה כהן, שנפגש עם התושבים בתחילת השנה האזרחית, הוארכו ההסעות לתלמידות בית יעקב לכל שנת הלימודים הקרובה. הנימוק שבשמו עיריית ירושלים אפשרה את ההסעות היה הנימוק הביטחוני, כלומר, כדי לאפשר לתלמידות להגיע לבית הספר ובחזרה - בבטחה ותוך דאגה לשלומן.

כעת, רגע לפני הבחירות, רשימת 'האיחוד הירושלמי' בראשות סגן ראש העיר יוסי חביליו - המתמודד לראשות העיר מול ראש העיר משה ליאון, עתרה לבית המשפט נגד עיריית ירושלים בגלל מימון ההסעות לתלמידות החינוך החרדי מבית הספר 'בית יעקב' בקרית היובל.

בעתירה נדרשת עיריית ירושלים לעצור את מימון ההסעות שניתן רק לתלמידות החינוך החרדי או לממן הסעות לכולם – לכל תלמידי ותלמידות העיר ירושלים.

בשלב זה, תושביה החרדים הרבים של השכונה, ממתינים לראות כיצד יתמודד ראש העיר משה ליאון עם העתירה, והאם העירייה בראשות תיכנע לעתירה החילונית המבקשת להצר את צעדיהם.

יו״ר רשימת האיחוד הירושלמי, סגן ראש העיר, עו"ד יוסי חביליו, המועמד לראשות העיר ירושלים, אמר לאחר הגשת העתירה כי ״אם יש סכנה ביטחונית, כל התלמידים והתלמידות חשופים לה, בין שהם חילונים, חרדים, ערבים או יהודים. אך האופן שבו עיריית ירושלים מפלה אוכלוסייה אחת על פני אחרות, טוענת שמדובר בביטחון ומסרבת לממן הסעות לחינוך החילוני – זו שערורייה. ואם אין בעיית ביטחון, מדוע נותנים הסעות רק לחרדיות, ערב הבחירות המקומיות, כאשר נציגי המפלגות החרדיות מתהדרים בכך כהישג פוליטי?".

תגובות

מסגן ומ״מ רה״ע ירושלים צביקה כהן, נמסר ל'כיכר השבת' כי ״צר לנו שבזמן מלחמה ובזמן של אחדות, בוחר מר חביליו לפלג בין המגזרים ולפגוע בילדי הגיל הרך. חביליו פוגע בנושא החשוב והיקר ביותר לכולנו: חינוך הילדים. אני מתחייב לא לשתף פעולה עם מי שמשסה בין תושבי עירנו האהובה״.

יו"ר "דגל התורה" בירושלים, סגן ומ"מ ראש העיר, אליעזר ראוכברגר מסר בתגובה ל'כיכר השבת' כי "זו עתירה קנטרנית וקטנונית. מדובר בתלמידות שגרות במרחק, והרצון לשלול מהם הסעה בא ממקום מגונה. מר חביליו מבקש להרע לילדות רכות על לא עוול בכפן, רק כדי לקושש עוד כמה קולות ערב בחירות. זה מביש, וזה המשך לכל ההתנהגות שלו שכולה פלגנות ושיסוי. נעשה כל מה שניתן כדי שהילדות הללו ימשיכו לקבל את המגיע להן".

אליעזר ראוכברגר, צביקה כהן וחיים כהן (צילום: ללא קרדיט, הדס פרוש - פלאש 90, כיכר השבת)

חיים כהן המכהן כסגן ראש העיר מטעם סיעת ש"ס סיכם במשפט חריף בשיחה עם 'כיכר השבת' ועקץ: "אם דגל התורה הייתה עומדת בהתחייבויות מול הבוחרים ולא נכנעת לחילונים בשכונה כולל חביליו ושותפיו לא היינו מגיעים למצב הזה".

גם חבר מועצת העיר יוחנן ויצמן מאגודת ישראל, מתח ביקורת על עמיתיו ואמר בשיחה עם 'כיכר השבת': "לצערנו, נציגים חרדים שכחו את הבטחתם לבוחר וחברו לנציגות החילונית לקחת את מבני החינוך והמגרשים שהיו מיועדים לבניית מוסדות החינוך בתוך השכונה לטובת ילדים מהציבור הכללי המובאים משכונות אחרות ומיזמי תרבות למיניהם"

בסביבתו של חביליו אמרו בשיחה עם 'כיכר השבת' כי "העתירה לא נגד התלמידות החרדיות שזכאיות לביטחון, וגם לא להוריהם המודאגים. אבל כן יש כאן בעיה - כי לא רק הורי בית הספר הזה זקוקים לביטחון". לדבריהם, בעיה נוספת היא ש"התקציב שממנו זה נלקח הוא מהחינוך המיוחד".

מעיריית ירושלים נמסר בתגובה כי "עיריית ירושלים פועלת על פי דין. מענה לעתירה, יוגש כמקובל לבית המשפט"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר