האחדות בבית שמש | מאחורי הקלעים

מי עמד מאחורי פירוק הציר בין ש"ס לגור? הפגישות הסודיות בנתניה והמעורבות של גפני

לאחר מערכת בחירות רוויית מחלוקת ופילוגים, הציבור החרדי קם לבוקר של אחדות סביב המועמד החרדי בבית שמש | "כיכר השבת" משרטט את מה שהתרחש מאחורי הקלעים במגעים לאחדות, הפירוק של הציר בין ש"ס לחסידות גור, הפגישות הסודיות בוילה בנתניה, המעורבות הישירה של הרבי מויז'ניץ, האישור שהתקבל מראש הישיבה הגר"ד לנדו ומסמך האחדות (אקטואלי)

למרות שעדיין לא ברור מה תהיינה תוצאות הבחירות לראשות העיר בית שמש, אך הלילה (חמישי) נרשמה נקודת מפנה מעודדת בציבור החרדי, כאשר כולם השכילו להתאחד לשיתוף פעולה למען מועמדותו של הנציג החרדי, שמואל גרינברג, זאת לאחר מערכת בחירות יצרית וסוערת, רוויית השמצות ומחלוקות.

השלום המיוחל שהגיע הלילה לבית שמש - היה שלום מתבקש והכרחי, אף כאן ב'כיכר השבת', נכתב טור מיוחד שקרא לפוליטיקאים החרדים, להשכיל בשעה כזו מורכבת להציג חזית אחידה של שיתוף פעולה ואחדות, לאחר מערכת הבחירות הסוערת והמפלגת, לקראת המערכות הגדולות בפניהן ניצב הציבור החרדי.

כך או כך, השלום כמובן לא הגיע מעצמו. להצלחה ולשלום אבות רבים, כידוע, בעוד הכישלון הופך מהר מאוד ליתום, וכעת זה הזמן לחשוף את כל מה שהתרחש מאחורי הקלעים עד להתפתחות הדרמטית ולשלום המיוחל. "כיכר השבת" עם כל הפרטים בפרסום ראשון.

הראשון שהוביל את קו האחדות היה דווקא האדמו"ר מויז'ניץ, שהיה הראשון שהודיע בסיבוב הראשון על תמיכה במועמד ש"ס בבית שמש משה אבוטבול, ומיד לאחר שהוכרע כי הולכים לסיבוב שני, הביע את תמיכתו במועמד החרדי שנותר, ופעל כדי להביא לשלום ואחדות.

לצדו, דמות נוספת שהתגייסה בכל הכוח באירוע הנוכחי הוא יו"ר 'דגל התורה' חבר-הכנסת משה גפני, שלקח את המושכות לידיים וניהל מרתון של פגישות כדי להגיע לתמיכה חרדית אחידה במועמד 'דגל התורה', כשכל צעד נעשה באישורם של גדולי ישראל ובראשם ראש הישיבה הגר"ד לנדו, שאל מעונו עלו השבוע חברי הכנסת של 'דגל התורה', כדי לסגור את הקצוות ולקבל את האישור להסכמים הנרקמים.

האיש החזק בחסידות ויז'ניץ בנצי שטנגר מקבל את פניו של גפני בכניסה למעונו של האדמו"ר בנתניה, נראה גם הפרשן ישראל כהן

בשונה ממערכות בחירות קודמות, הפעם, גפני מיעט להתערב בבחירות המקומיות, אולי לאור אכזבתו האישית מפיצוץ ההסכם באלעד מול ש"ס, אך כמי שנאמן לציות לגדולי ישראל, הוא התיישר עם הוראת הגר"ד לנדו, ואף נשא נאום חריף נגד יו"ר ש"ס אריה דרעי, לאחריו, כפי שחשף דרעי בריאיון ל'כיכר השבת', הוא מיהר להתנצל ושלח הודעת הבהרה לדרעי.

לאחר שנודעו תוצאות הבחירות המקומיות, החליט גפני להיכנס לעובי הקורה למען שמוליק גרינברג, הנחשב לבן טיפוחיו לאחר שבעבר היה עוזרו, ולפעול כדי להביא לשלום בין כל המפלגות החרדיות בבית שמש. השלום, אגב, הושג וב'דגל התורה' כמו גם בש"ס, ניתן לשמוע ביקורת נוקבת מהשטח על המחירים ששולמו, כשלבסוף מסכימים כולם כי השלם גדול מסך חלקיו והאחדות הכרחית ונחוצה בשעה זו.

כצעד ראשון, קבע גפני פגישה עם יו"ר ש"ס אריה דרעי, שב'דגל התורה' נתפס בבחירות האחרונות כ"אויב" העיקרי. ל'כיכר השבת' נודע כי במהלך החודשים האחרונים, למרות הדם הרע וחוסר האמון המוחלט בין הצדדים, דרעי וגפני שמרו על ערוץ חשאי בו הם עסקו כמובן בעיקר בנושאי דת ומדינה, לאחר שהצעתו של דרעי למהלך כולל של שיתוף פעולה בבחירות המקומיות, לא צלח.

כעת, כאמור, החליט גפני לנסות לחדש את המהלך ובפגישה עם דרעי, לצד הדיון על סערת גיוס החרדים, דנו השניים גם באפשרות לשיתוף פעולה בבית שמש. במהלך הפגישה של השניים, נוצר הערוץ הראשון לשיתוף פעולה בין הצדדים בבחירות בבית שמש.

לצד זאת, ביום שישי שעבר, שבר גפני חרם של עשר שנים על חנוך זייברט, מזכ"ל 'אגודת ישראל' וראש עיריית בני ברק הנבחר, ונפגש עימו לשיחת פיוס במשרדי החברה הכלכלית בבני ברק, במשרדו של מקורבו שלומי פולק וזאת בתיווכו של הבן אליהו גפני.

בשיחה הוחלט כי שמים את המשקעים מאחור, ויוצאים לדרך חדשה של שיתוף פעולה בין אגודת ישראל לדגל התורה.

גפני בפגישה עם זייברט במשרדו של שלומי פולק

בתחילת השבוע, לאחר שדווח לראשונה ב'כיכר השבת', על פירוק הציר של גור-ויז'ניץ, נפגש גפני גם עם נציג חסידות ויז'ניץ יענקי טסלר והשניים סיכמו לפעול בשיתוף פעולה.

הרקע לשיתוף הפעולה היה רצונו של האדמו״ר מויזניץ - להגיע לאחדות, לאחר שהיו כאלה שהאשימו את החסידות שתמיד דגלה בשלום - בגרימת הקרע ביהדות החרדית, קרע שכאב לאדמו"ר וישב כאבן ריחיים על צווארו והוא החליט לעשות הכל למען האחדות והשלום. וכך, כאמור, האדמו״ר הכריע כצעד ראשון לתמוך בשמוליק גרינברג.

ההכרעה לתמוך בגרינברג, הייתה בשל העובדה שהוא המועמד החרדי היחיד שנותר וגם כצעד ראשון של פיוס לאחר הפילוגים במערכת הבחירות המוניציפלית.

האדמו"ר אף דאג להשיג לבד את הקוד לטלפון של גפני, התקשר אליו והודיע לו כי החליט לתמוך במועמד 'דגל התורה' ללא כל הסכם פוליטי רק למען השלום והאחדות. האדמו"ר אף ביקש מגפני שיודיע על החלטתו לגדולי הדור ובראשם ראש הישיבה הגר״ד לנדו.

בחסידות ויז'ניץ נרתמו כולם למאמציו של הרבי לשלום ואחדות ביהדות התורה. כך ניתן למנות בין היתר את בניו של הרבי הרה״צ רבי חיים מאיר הגר אב״ד קריית ויז'ניץ, הרה״צ רבי יעקב מרדכי הגר אב״ד ויז'ניץ באלעד, המשב״ק והאיש החזק בחסידות בנציון שטנגר, סגן השר ח״כ יעקב טסלר, סגן ראש עיריית ב״ב יהושע מנדל, והפרשן הפוליטי הבכיר ישראל כהן, איש חסידות ויז'ניץ המקורב גם ליו"ר דגל התורה משה גפני.

גפני ביציאה מהפגישה עם הרבי מויז'ניץ מלווה בבנו אליהו גפני ונציג החסידות יענקי טסלר

בסבבי פגישות ושיחות שנערכו בין כל הצדדים הושגה התקדמות משמעותית, כאשר פריצת הדרך התרחשה לראשונה כששני הצירים המקבילים זה של הרבי מויז'ניץ וזה של גפני נפגשו.

בשעות הערב של יום ראשון, זימן האדמו"ר מויז'ניץ למעון הנופש בנתניה בו הוא שוהה את שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף, נציגה של חסידות גור ב'אגודת ישראל', ובמשך שעתיים הסביר, כי למען האחדות החרדית גם חסידות גור - הסיעה המרכזית חייבת להצטרף לתמיכה בגרינברג. בנוסף, שיגר הרבי מויז'ניץ שליח מיוחד לאדמו"ר מגור עם מסר דומה.

מי שהיה הפעיל בציר גור-ויז'ניץ הוא האיש החזק בחסידות מוטי בבצ'יק שהעביר את המסרים בין החצרות ואף נטל חלק פעיל בפגישה שנערכה בנתניה.

האדמו"ר אף הציע כי למען השלום, יודיעו חברי הכנסת של דגל התורה ואגודת ישראל במסמך משותף של הצהרת כוונות, על הריצה המשותפת בבחירות הארציות וזאת במטרה למנוע איום מרחף של פילוג וקרע.

למחרת זימן הרבי מויז'ניץ למעונו בנתניה את יו״ר דגל התורה ח״כ משה גפני. בשיחה ממושכת תינה בפניו הרבי את צערו על המחלוקת הנוראה ועל כך שיש לעשות הכל לאחד את היהדות החרדית באופן כללי וכמובן גם סביב מועמדותו של גרינברג בבית שמש.

ח"כי 'דגל התורה' ביציאה ממעונו של ראש הישיבה הגר"ד לנדו

האדמו"ר הציע בפני גפני את הרעיון של חתימת מסמך משותף של הצהרת כוונות על ריצה משותפת בבחירות הארציות וביקש ממנו את אישורו של ראש הישיבה הגר״ד לנדו על כך.

בנוסף ביקש הרבי מגפני לפעול למען נתינת רוטציה למפלגת ש״ס - במידה ודרישה כזו תעלה במשא ומתן, זאת כדי שתהיה אחדות כוללת ביהדות החרדית וביקש ממנו לבקש גם על כך את אישורם של גדולי הדור.

במקביל, יצרו קשר בחסידות ויז'ניץ עם מנהל המחלקה המוניציפאלית של דגל התורה וסגן ראש עיריית ב"ב מנחם שפירא ופעלו בציר מיוחד של שיתוף פעולה דיסקרטי מולו.

גפני וטסלר לאחר פגישת ח"כי 'דגל' במעונו של ראש הישיבה הגר"ד לנדו, חותמים על המסמך המאחד

במהלך הימים שעברו פעל האדמו"ר בכל כוחו להצלחת המערכה בעיר בית שמש ואף הרחיב בדברים אודות האחריות המוטלת על כל אחד ואחד להיות שותף בעתידה הרוחני של העיר בית שמש.

האדמו"ר אף פנה אל ראש הישיבה הגר"ד לנדו על מהלך האחדות המפתיע, אשר מעבר לתמיכה המאוחדת בבית שמש, כוללת גם את המשך קיומה של סיעת יהדות התורה המאוחדת בכנסת הנוכחית ובהתמודדות משותפת בקדנציה הבאה.

יממה למחרת הגיע גפני יחד עם ח"כ יעקב אשר ושאר חברי הכנסת של דגל התורה, למעונו של ראש הישיבה הגר"ד לנדו וביקש להתקדם עם שני הדברים שעלו בשיחות וקיבל את אישורו.

חברי הכנסת של 'דגל התורה' במעונו של הגר"ד לנדו

לאחר מכן, נחתם המסמך המאחד, בו נכתב כי "לקראת הבחירות החוזרות לראשות עיריית בית שמש אשר נועדו להתקיים בתאריך יום ראשון ל' באדר א', ומתוך אחריות לעתידה של העיר ורצון לחזק את אחדות השורות ולכידות הציבור החרדי, על דעת מרנן ורבנן גדולי ישראל שליט"א, מתאחדים יחד כלל חלקי 'יהדות התורה' בתמיכה משותפת במועמדותו של הר' שמואל גרינברג לראשות העיר.

"מוסכם על כלל חלקי 'יהדות התורה' כי אתגרי השעה והתקופה המונחים לפתחה של היהדות החרדית מחייבים את אחדות המחנה התורתי סביב סיעה אחת מלוכדת ומגובשת 'יהדות התורה והשבת' שתפעל יחד בכתף אחד בכנסת הנוכחית וברשימה משותפת בכנסת הבאה ה-26 כפי שהיה עד כה.

"שתי המפלגות יפעלו יחד בכנסת, באחדות ובכבוד וללא לשון הרע, תוך ראייה משותפת של האתגרים העומדים על סדר יומה של היהדות החרדית והדאגה לזכויות הציבור החרדי מכלל החוגים וקהילות הקודש".

המסמך המאחד של יהדות התורה

עם המאמצים להביא לתמיכה מאוחדת ומלוכדת, שוחח האדמו"ר מויזניץ טלפונית עם רב קהילות ויז'ניץ בבית שמש הרה"ג רבי קלמן וייס והביע בפניו את דעתו הברורה למסור לרבני הקהילות וכן לציבור אנ"ש תושבי העיר, כי על כלל אנ"ש לפעול ולהפעיל בעבור בחירתו של שמואל גרינברג לראשות העיר כי המשך התפתחותה והתרחבותה של בית שמש החרדית תלויה בדבר.

בחסידות ויז'ניץ אומרים ל'כיכר השבת' כי "מאמציו של הרבי ברוך השם נשאו פרי והשלום המיוחל הגיע, כשהבוקר כל הח"כים חתמו על מסמך האחדות. לרבי בער השלום והוא החליט לעשות הכל למען המטרה ובסייעתא דשמיא הצליח. נקווה שכעת יבוא שקט ליהדות החרדית כאשר אתגרים רבים ובראשם חוק הגיוס לפנינו וצריכים אחדות כדי להצליח".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר