כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
מעניין לדעת

האם להסתכל על המחט בעת הזריקה - מכאיב פחות?

אתם מאלו שמסתכלים על הזריקה או מסיטים את המבט? • האם להסתכל על העור בשעה שמזריקים לנו את הזריקה זה מכאיב פחות? • בדקנו וזו המסקנה שלנו (מעניין) 

ארי טננבוים | כיכר השבת |
מסתכלים בשעת הזריקה או עוצמים עיניים? (שאטרסטוק)

כילד לא הייתי מסתכל על המזרק בשעה שהאחות הזריקה לי זריקה או בעת בדיקת דם. במשך השנים, מישהו אמר לי שדווקא כן כדאי להסתכל על המזרק כי זה מפחית את הכאב.

הבוקר, החלטתי לבדוק האם הכאב פוחת כאשר מסתכלים על המחט והזריקה בעת שנותנים לנו אותה.

שימו לב לזה: במחקר שנעשה באוניברסיטאות UCL ו- Milan-Bicocca על שמונה עשרה נבדקים, שמו להם מכשיר שמעלה להם את הטמפרטורה ביד בהדרגה. לחלקם הם שמו קרש עץ שימנע מהם לראות את המכשיר ולחלקם הם נתנו את האפשרות לראות את המכשיר.

התוצאות היו מעניינות: מי שראה את התהליך כולו יכל לסבול שלוש מעלות מעל מי שלא ראה את המכשיר. מה שמוביל למסקנה: שכשמסתכלים על הדבר שמכאיב לנו – הכאב נמוך יותר.

הידעתם?! מחקר שנערך בקליפורניה מגלה: אם מעוותים את הפנים בעת החיסון ומחייכים - הוא מכאיב פחות.

לעומת זאת, אחות איתה שוחחתי לצורך הכתבה (כאשר סיכוי גבוה בהחלט שהיא לא ידעה שאני משוחח איתה עבור כתבה) טענה בפני כי היא ממליצה לא להסתכל בעת ההזרקה. "מניסיוני זה גורם לילדים להעצים את הכאב וזה רק מפחיד אותם". ייתכן שבגלל שהיא דיברה על ילדים קטנים, אז זה שונה. ממה שאני הבנתי – אנשים מעדיפים להסתכל לפחד בעיניים ולהתמודד איתו. זה עוזר הרבה יותר.

ישנה טענה ידועה: עדיף לחטוף סטירה שאתה יודע שהיא תגיע, מאשר לחטוף אותה בהפתעה. אפקט ההפתעה מעצים את הכאב (בדיוק כמו שלעשות מחווה לחבר בהפתעה מרגש הרבה יותר לו הוא כבר יודע מה מתוכנן לו). כאשר אתה יודע מתי תקבל את הסטירה – אתה מוכן לה הרבה יותר אילולי לא ידעת מתי היא תגיע.

אז מה המסקנה?! כל אחד לפי מה שנראה לו לנכון. אני אישית מסתכל בזמן שמזריקים לי וזה מרגיע אותי יותר ו'מכאיב' לי פחות. ואתם, מסתכלים? טקבקו לנו...

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר