בניגוד לשיטת הבחירה

בצעד חסר תקדים: השופט אלרון הכריז שיתמודד על נשיאות בית המשפט העליון

אם בבית המשפט העליון התרגלו עד עתה לבחרו את הנשיא שלה בשיטת הסניורטי, כעת יש שופט עליון שקורא תיגר על השיטה - ומעמיד את עצמו למועמד להיות נשיא בית המשפט העליון (חדשות, משפט)

בני סולומון | כיכר השבת |
השופט יוסף אלרון

שופט בית המשפט העליון הנחשב מקורב לימין הישראלי, הודיע לפני שעה קלה (רביעי) לשר המשפטים יריב לוין וכן לנשיאת העליון היוצאת אסתר חיות, כי הוא מעוניין להיות נשיא העליון הבא והוא יציג את מועמדתו.

מדובר בצעד חריג והיסטורי שעוד לא היה כמותו מאז קום המדינה, שכן נשיאי העליון נבחרים בשיטת הסניורטי - כלומר שהשופט הכי וותיק הוא זה שמתמנה להיות נשיא, ובשביל הרשמיות עורכים הליך של הצבעה, כעת כאמור, אלרון, שהוא לא וותיק השופטים הציג את מועמדתו ויש הסבורים שזה נעשה בעצה אחת עם שר המשפטים יריב לוין.

מי שאמור להתמנות לנשיא העליון על פי השיטה הוותיקה שאלרון כאמור קורא עליה היום תיגר, הוא השופט יצחק עמית.

אלרון כתב מכתב לשר המשפטים לוין ולנשיאה חיות, בו הוא כתב בין היתר, כי הוא מתכוון להציג את מועמדתו לקראת פרישת הנישאה ב-16 באוקטובר.

השופט אלרון מונה לבית המשפט העליון ב-2017, והוא צפוי לפרוש ב-2025. בניגוד אליו, השופט עמית מונה לעליון ב-2009. כזכור, מינויו לתפקיד אושר בידי שרת המשפטים לשעבר איילת שקד ושר האוצר לשעבר משה כחלון.

יצוין, כי לפני כחודשיים נקלעו שני שופטי העליון עמית ואלרון לפולמוס משפטי על עתירה שעסקה בעומס המוטל על בתי המשפט. 

מטעמו של השופט נמסר: "בהמשך להודעתו של השופט י' אלרון שנשלחה היום לנשיאת בית המשפט העליון ולשר המשפטים, בדבר הצגת מועמדותו לכהונת הנשיא הבא של בית המשפט העליון, ונוכח פנייתו לנשיאת בית המשפט העליון לפיה בנסיבות שנוצרו מן הראוי שישובץ במקומו שופט אחר שידון בעתירות שבבג"ץ 5692/23 ואח' (העוסקות בכינוס הוועדה לבחירת שופטים), ניתנה החלטת הנשיאה בדבר החלפתו של השופט אלרון כאמור, בשופט/ת הבא/ה אחריו מבחינת ותק, בכפוף לאילוצי מניעות".

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר