ישראל במלחמהישראל במלחמה
סאגת הבחירות המקומיות

ארבל נגד סמוטריץ: "פוליטיקאים צריכים להדיר את רגליהם מתהליך מועד הבחירות"

שר הפנים משה ארבל השתתף בדיון שנערך בכנסת על מועד הבחירות לרשויות המקומיות, בעקבות מחאה בכירים בימין, ובהם סמוטריץ, וטען כי "פוליטיקאים צריכים להדיר את רגליהם מתהליך מועד הבחירות. גורמי המקצוע הם אלה שצריכים להמליץ וחובתנו לקבל את עמדתם" | פוליטי

יוסי נכטיגל | כיכר השבת |
השרים סמוטריץ' וארבל (צילום: נועם רבקין פנטון, חיים גולדברג, פלאש 90)

‏"ניתן ואף חשוב לקיים את הבחירות במועדן על מנת להקרין לאזרחים חוסן, שיגרת חירום מאפשרת ויציבות להמשך" - כך ציטט שר הפנים משה ארבל, מתוך מכתב של אלוף פיקוד העורף מ-12 בדצמבר, בעניין בחירות לרשויות מקומיות.

ארבל ציטט את האלוף, במהלך דיון שנערך בכנסת תחת הכותרת "מועד הבחירות לרשויות המקומיות".

מאז הכריז ארבל על מועד הבחירות, נרשמו לא מעט מחאות של פוליטיקאים בכירים, מימין, ובראש של שר האוצר בצלאל סמוטריץ.

"פוליטיקאים צריכים להדיר את רגליהם מתהליך מועד הבחירות", טען ארבל, "גורמי המקצוע הם אלה שצריכים להמליץ וחובתנו לקבל את עמדתם, בפרט שהכנסת החליטה כאן, פה אחד, על המועד של שלושים בינואר".

עוד אמר ארבל: "איזה תועלת יש בדחיית עמדות גורמי המקצוע. ומה עם אותם מועמדים שאין להם כסף לקמפיין מתמשך?".

הזעם של סמוטריץ

כזכור, סמוטריץ טען כי אי דחיית הבחירות תגרום לעוול. "פניתי לראש הממשלה ואני רוצה לומר פה משהו שלא ברור לי אם הוא מובן עד הסוף – 62 אחוזים מבעלי התפקידים שמתמודדים מטעם הציונות הדתית ברחבי הארץ – נמצאים בשעה זו במילואים", טען שר האוצר, "אני לא יודע מה הולך במפלגות אחרות ואני בטוח שכולם מגויסים למערכה, אבל אי אפשר ואין שום הצדקה דמוקרטית לפגיעה כה אנושה בזכות להיבחר".

עוד אמר סמוטריץ: "אנחנו בדמוקרטיה. לדמוקרטיה יש כללים וזו רמיסה גסה של כללי המשחק. מנכ"ל המפלגה שלי נמצא כבר חודשיים בלחימה וכך רוב הנציגים שלנו בערים השונות. אין היתכנות לבחירות מוניציפאליות תוך כדי המלחמה. זה עוול לציבור שלי ועוול לציבור המשרתים כולם. אני קורא לשר הפנים לחזור לכנסת ולחוקק דחיה נוספת בבחירות עד לאחר המלחמה. עת לכל".

ההחלטה הסופית של ארבל

בסוף השבוע שעבר דיווחנו כי שר הפנים משה ארבל פנה למזכיר הממשלה יוסי פוקס, בנוגע לרצון המפלגות לדחות את הבחירות לרשויות המקומיות לאחרי המלחמה ואמר: ״קיימת התנגדות מובהקת בקואליציה ובמחנה הממלכתי לדחיית הבחירות. אין לדחייה זו היתכנות. בנסיבות אלו מצאתי כאמור שלא לפעול לדחייתן".

במכתב ששיגר ארבל הוא כותב: ״על רקע פרוץ מלחמת חרבות ברזל קודם ביוזמת משרד הפנים חוק לדחיית הבחירות המקומיות ל-30 בינואר 2024. לפי סעיף 1(ב) לחוק, רשאית הממשלה באישור רוב מיוחד של שלושה רבעים מחברי ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת, ושל מליאת הכנסת, לדחות את מועד הבחירות ל-27 בפברואר. דחייה ארוכה מזו דורשת תיקון חקיקה ראשית".

לדברי ארבל: "בשבוע שעבר, הודעתי ליו"ר ועדת הפנים והגנת הסביבה של הכנסת על החלטתי שלא לדחות את הבחירות המקומיות דחייה נוספת. זאת, למעט 14 רשויות מקומיות אשר פונו והושפעו במיוחד מפרוץ המלחמה. בהן, לא ניתן לקיים את הבחירות במועדן ובכוונתי לקבוע מועד חדש לבחירות ברשויות אלו. החלטה זו התקבלה נוכח המלצת גורמי המקצוע, לאחר עריכת עבודת מטה מקיפה שכללה קבלת התייחסויות גופי הביטחון".

עוד כתב ארבל: "משיח שקיימתי עם ראשי הסיעות בקואליציה, בהם ראשי סיעת הליכוד, יו"ר הקואליציה, ויו"ר המחנה הממלכתי חה"כ בני גנץ, עלה כי קיימת התנגדות מובהקת לדחייה נוספת של מועד הבחירות המקומיות, לפיכך ולאור התנאים שנקבעו בחקיקה לאישור דחייה כאמור, אין לדחייה זו בעת זו היתכנות. בנסיבות אלו מצאתי כאמור שלא לפעול לדחיית הבחירות".

"לנוכח האמור", כתב ארבל לסיום: "ככל ששר האוצר, או חבר ממשלה אחר, מבקש לקדם החלטה לדחיית הבחירות אבקשך לוודא ראשית את עמדות ראשי כלל סיעות הקואליציה בטרם תידרש הממשלה לנושא. עוד אציין כי החלטה בנושא זה נכון לה שתתקבל בהסכמה רחבה ולא להסתפק בהסכמה קואליציונית בלבד״.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר