היום ה-136 למלחמה | יומן מלחמה

תקיפה חריגה בלבנון - במרחק 60 ק"מ מהגבול | מתקפת כטב"מים על הגליל • העדכונים

עוד בוקר קשה בצל הלחימה ברצועה, לאחר ששמו של לוחם שנפל בקרב בחאן יונס הותר לפרסום | ביממה האחרונה נמשך הירי גם מחיזבאללה אל עבר יישובי ישראל וארגון הטרור קיבל אחריות במהלך הלילה על תשעה תקיפות ביממה האחרונה | בשעות הערב המוקדמות - תקיפה משולבת על מחסני נשק בצידון - צה"ל לוקח אחריות: "תגובה לנפילת כטב"מ סמוך לטבריה • כתבי 'כיכר השבת' עם העדכונים (אקטואליה)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-י' באדר א' תשפ"ד | 19.02.24
חטיפת משפחת ביבס והתקיפה המשולבת בצידון - לבנון

היום ה-136 למלחמה - עדכונים שוטפים:

התקיפה בלבנון (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

21:55: פיגוע נוסף ביו"ש - הצלה יו"ש ללא גבולות מדווחים כי ערבים יידו אבנים לעבר רכבים בציר גלעד בין צומת יצהר הקטנה לפניה למוצב הסלע. נגרם נזק לשמשה.

21:41: בפעם השנייה מאז ה-7 באוקטובר: החות'ים מפרסמים תיעוד מהפלת מל"ט אמריקני.

הפלת כטב"מ אמריקני בידי המורדים החות'ים

21:36: דב מורל סופד לאחיו, לוחם צנחנים מעוז מורל הי"ד, שנפטר מפצעיו מוקדם יותר הערב, שבוע לאחר שנפגע אנוש בלחימה ברצועת עזה.

הפוסט של דב מורל (צילום: מתוך ה-'X' של דב מורל)

21:29: דובר צה"ל: כוחות האיסוף והמודיעין של אוגדה 146 זיהו מוקדם יותר היום מספר מחבלים בתשתית צבאית של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב הכפר מרווחין שבדרום לבנון, בשיתוף פעולה מהיר הוזנקו מטוסי קרב שתקפו את התשתית בזמן שהמחבלים שהו במקום. לתיעוד התקיפה >>>

21:22: פיגוע המטען ליד חומש - תחקיר ראשוני של צה"ל קובע כי מדובר במטען חבלה שהופעל מרחוק.

20:47: פיגוע המטען בחומש - הפלסטינים מדווחים על תג מחיר בכפר בורקא הסמוך לחומש. לטענתם, יהודים הציתו רכב פלסטיני.

תג מחיר? רכב פלסטיני עולה באש בכפר בורקא בצפון השומרון - סמוך לחומש (צילום: רשתות חברתיות - שימוש ע"פ סעיף 27א לזכויות יוצרים)

20:23: ניצול פיגוע המטען סמוך לחומש, מספר על פרטי האירוע שהסתיים בנס:

זירת הפיגוע בצפון השומרון סמוך לחומש (צילום: ועד הישוב חומש)

20:09: דובר צה״ל: מחבלים השליכו מטען לפני זמן קצר לעבר רכב ישראלי סמוך לכפר בורקא שבמרחב חטיבת שומרון. כוחות הביטחון הוזנקו לנקודה והעניקו טיפול רפואי ראשוני לישראלי שנפצע. הכוחות סורקים במרחב אחר חשודים.

19:48: על חודם של 5 קולות: חבר הכנסת עופר כסיף ניצל מהדחה. 85 תמכו בהדחתו כאשר הרוב הנדרש בחוק הוא 90 חברי כנסת תומכים.

19:41: שר החוץ ישראל כ"ץ מתייחס להחזרת שגריר ברזיל בישראל להתייעצות: "לא נרכין ראש. עד שנשיא ברזיל לולה לא יתנצל ויחזור בו מדברי ההסתה האנטישמיים שהטיח בעם היהודי ובישראל - הוא יהיה אישיות בלתי רצויה במדינת ישראל."

19:35: ראש הממשלה בנימין נתניהו הצביע בעד הדחתו של חבר הכנסת עופר כסיף.

19:32: האירוע בחומש - מסתמן כי מטען חבלה הופעל כנגד רכב ישראלי. יש נפגעים.

נתניהו מצביע בעד הדחת כסיף (צילום: מ.נ.)

19:31: החלה ההצבעה בכנסת על הדחת חבר הכנסת כסיף.

19:29: שר החוץ ישראל כ"ץ מתייחס לתיעודים של משפחת ביבס בעזה: אין מילים לתאר את המפלצות שחטפו את משפחת ביבס. שתדעו, לעולם לא יהיה לכם מנוח. כל מי שבסרטון אני מתחייב - לא תגיעו לזקנה. כל חייכם תסתכלו למעלה תפחדו מהטיל שיבוא. כל זמזום יכול להיות הכטב"ם שיסיים את חייכם. כל רעש מנוע אולי מביא איתו את הלוחמים שיחסלו אתכם. מותכם בדרך.

19:22: פיגוע בצפון השומרון - הצלה יו"ש ללא גבולות עם דיווח: ערבים מבורקא יידו מטען לעבר רכב בירידה מחומש לשבי שומרון פצוע קל מרסיסים מטופל בכניסה האחורית של שבי שומרון.

19:16: בעברית ובאנגלית - ראש הממשלה בנימין נתניהו מתייחס לתיעודים של משפחת ביבס בחאן יונס: "הסרטון שבו אנחנו רואים את משפחת ביבס בעזה צובט את הלב, ומזכיר לנו עם מי יש לנו עסק - עם חוטפי תינוקות אכזריים. אנחנו נבוא איתם חשבון".

ולעולם אני אומר: We will bring these kidnappers of babies and mothers to justice. They won't get away with it.

בעברית ובאנגלית: נתניהו מתייחס לתיעודים של משפחת ביבס (צילום: לע"מ)

19:05: דיווח בלבנון: מספר אזרחים סורים שעובדים בלבנון, נפגעו בתקיפה בצידון.

18:58: עוד מנתניהו: "גם אלה שיש להם דעות שונות, מסכימים שאחרי ה-7 באוקטובר עלינו לקבל בעצמנו את ההחלטות שנוגעות לקיומנו ולעתידנו - ולכן אני קורא לכל המפלגות הציוניות להצביע בעד ההצעה שאנחנו מביאים הערב לכנסת״.

18:57: ראש הממשלה נתניהו: "בכל מצב, עם או בלי הסדר קבע, ישראל תשמור על השליטה הביטחונית המלאה בכל השטח מערבית לירדן. זה כולל כמובן את יהודה ושומרון ואת רצועת עזה".

ראש הממשלה נתניהו (צילום: עומר מירון/לע"מ)

18:53: פיקוד העורף: בהמשך לדיווח על הפעלת התרעה על כניסת כלי טיס עוין לשמי ישראל - האירוע הסתיים.

18:51: דוברות קיבוץ ניר עוז: ״הסרטון הוא עדות נוספת לכך ששירי וילדיה הקטנים אריאל וכפיר יחד עם בעלה ואביהם ירדן, נחטפו בעודם בחיים מביתם בקיבוץ ניר עוז. החזקתו בשבי חמאס של כפיר ביבס, השבוי הצעיר ביותר, שמה את כולנו כבני ערובה עד להשבת כלל החטופים ואנו קוראים לפעולה מידית של מדינת ישראל להחזירם בשלום הביתה״.

18:40: דובר צה״ל: צה"ל תקף מחסני אמצעי לחימה של ארגון הטרור חיזבאללה סמוך לעיר צידון, בתגובה לשיגור הכטב״ם לעבר הגליל התחתון.

18:36: מתקפת כטב"מים: אזעקות ביישובים נוספים בגליל - בי"ס שדה מירון, דוב"ב, חורפיש, מתת, סאסא, פקיעין, צבעון וצוריאל.

18:35: אזעקות גם באזור התעשייה רמת דלתון, גוש חלב (ג'וש), דלתון, כרם בן זמרה, עלמה וריחנאייה - בעקבות חדירת כלי טיס עויין.

18:34: אזעקה הופעלה ביישובים ברעם ויראון שבגליל בעקבות ירי טילים ורקטות מלבנון.

18:25: תחקיר של ליברסיון הצרפתי מצוטט ב'כאן חדשות': רשת המנהרות הסודית של חיזבאללה משוכללת יותר מזו של חמאס בעזה ואורכה מספר מאות ק"מ לתוך ישראל וסוריה.

18:11: דובר צה"ל לוקח אחריות על התקיפה המשולבת בצידון - עומק לבנון: "״בתגובה על שיגור כלי טיס שהתרסק ליד טבריה - תקפנו מחסני אמל״ח סמוך לצידון״.

18:00: צה"ל חושף תיעודים ממצלמות אבטחה בחאן יונס של רגעי החטיפה של משפחת ביבס מקיבוץ ניר עוז בוקר שמחת תורה. בתיעוד נוסף נראים שירי ושני ילדיה, כפיר ואריאל ברחבי חאן יונס, ימים לאחר חטיפתם. לתיעודים >>>

מחבלי חמאס חוטפים את משפחת ביבס בשמחת תורה

17:50: אזרחים לבנונים תיעדו את התקיפה החריגה בעומק לבנון.

17:40: סוכנות הידיעות הלאומית הלבנונית מדווחת כי אחת התקיפות בעיירה אל-ראזיה שליד צידון - כוונה לעבר רכב.

17:30: בשעה 18:00 דובר צה"ל תא"ל דניאל הגרי ימסור הצהרה לתקשורת בה הוא צפוי לחשוף את התיעוד שבו האם שירי ביבס ושני ילדיה אריאל וכפיר, מספר ימים לאחר שנחטפו לעזה.

17:20: סוכנות הידיעות רויטרס מדווחת על שתי תקיפות בעיירה בלבנון במרחק של כ-60 ק"מ מהגבול עם ישראל.

16:05: ראש ממשלת קטאר שנחשב לגורם מתווך מוביל במשא ומתן בין ישראל לחמאס אמר כי המשא ומתן אינו נראה "מבטיח במיוחד". שר החוץ הקטארי האשים היום את ראש הממשלה נתניהו בכך שהוא מעכב את המשא ומתן סביב החטופים בכדי להאריך את המלחמה בעזה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן 

16:00: צה"ל איתר ברצועת עזה סרטון של משפחת ביבס - האם שירי ושני ילדיה אריאל וכפיר, כשהם בחיים בימים הראשונים שלאחר החטיפה. דובר צה"ל שוקל לפרסם הערב את התיעוד לציבור.

15:30: לשכת ראש הממשלה: "ישראל לא מכירה בלגיטימיות הדיון בבית הדין הבינלאומי בהאג בעניין "חוקיות הכיבוש" - מהלך שנועד לפגוע בזכותה של ישראל להגן על עצמה מפני איומים קיומיים.

"הדיון בהאג הוא חלק מהניסיון הפלסטיני להכתיב את תוצאות ההסדר המדיני ללא משא ומתן. נמשיך להדוף ניסיון זה, והממשלה והכנסת מאוחדות בדחיית מגמה פסולה זו".

15:03: אזעקה הופעלה במושב זרעית שבגליל העליון.

14:00: דובר צה"ל מעדכן כי במרחב ארבל שבגליל התחתון זוהו הבוקר שרידי כלי טיס בשטח פתוח. ככל הנראה לא מדובר בכלי טיס של צה"ל. נסיבות האירוע בבדיקה, כוחות צה"ל ומשטרת ישראל נמצאים במקום.

13:55: דובר צה"ל מעדכן כי מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב הכפר א-דהירה שבדרום לבנון.

אתמול (א׳) מנתחת מודיעין חזותי ביחידה 869 זיהתה באמצעי איסוף, פעיל טרור נכנס לתוך מבנה צבאי של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב עייתא א-שעב. מיד לאחר הזיהוי, הועבר דיווח למרכז האש בפיקוד הצפון והוזנקו מטוסי קרב שתקפו תוך זמן קצר את המבנה בו שהה הפעיל.

ביממה האחרונה הותקפו עמדת שיגור של הארגון במרחב עיתרון לצד תשתית טרור במרחב אל עדייסא ובוצע ירי ארטילרי למרחבים נוספים בשטח לבנון.

תקיפת מחבל חיזבאללה במבנה צבאי (צילום: דובר צה"ל)

12:51: לוחם מג"ב, סמ"ר יונתן רון, מהישוב צורן, נפצע באורח קשה לפני כחודש בג'נין, היום (שני) הוא השתחרר מבית החולים לשיקום.

סמ"ר רון פונה לרמב"ם, בעקבות פציעה קשה מאוד בגפיים, לאחר שמחבלים בג'נין הפעילו נגד הרכב המשוריין שבו הם נסעו, מטען ענק בן 50 ק"ג חומר נפץ. בפיגוע נהרגה במקום הלוחמת סמ"ש שי דרמאי הי"ד.

רון סיפר במהלך אשפוזו כי הקסדה שלו הוטחה מעוצמת ההדף ונסדקה קשות, אך הפציעה העיקרית שלו הייתה כאמור בגפיים. הוא חולץ תחת אש כבדה לרמב"ם, תחילה למחלקת טיפול נמרץ ולאחר מכן עבר סדרת ניתוחים וטיפולים במחלקות שונות.

כמקובל ברמב"ם ובבתי חולים אחרים, כל חייל וחיילת, לוחם ולוחמת, מוקפים בשחרור בצוותי המחלקות שבהם שהו הלוחמים, שעוטפים אותם באהבה ובברכת הדרך.

"סמ"ר רון הדביק את כל הרופאים והאחיות בהתייחסות אופטימית להמשך השיקום והחזרה לפעילות מלאה למרות הפציעה הקשה", נמסר מרמב"ם.

סמ"ר יונתן רון משתחרר (צילום: רמב"ם)

12:40: חברת האבטחה של ספינת "RUBYMAR" אישרה כי נפגעה משני טילים שנורו לעברה מכיוון תימן. החבר העדכנה כי אין אף אחד על הסיפון.

דובר הצבא החות'י יחיא סריע טען מוקדם יותר כי הם תקפו את הספינה במפרץ עדן והיא נמצאת בסכנת טביעה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

12:20: במשטרה התקבל דיווח על פיצוץ חזק שנשמע באזור הארבל, ליד הכינרת. מהמשטרה נמסר כי "במשטרת ישראל התקבל דיווח על שמיעת פיצוץ באזור הגליל התחתון, למקום הגיעו כוחות משטרה מהמחוז הצפוני ואיתרו שרידים של פריט שטרם ברור מקורו. שוטרים וחבלני המשטרה של מחוז צפון מבודדים כעת את זירות הנפילה וסורקים אחר שרידים נוספים, לשם הסרת סיכון נוסף לציבור".

12:15: לוחמי צה״ל שב״כ ומג״ב עצרו הלילה (שני) 22 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים.

במהלך הלילה פעלו הכוחות במבצע לסיכול טרור בכפר קבטיה שבמנשה ועצרו תשעה מבוקשים.

בכפר ראס כרכר שבחטיבת אפרים נעצרו שני מבוקשים נוספים וכן הוחרמו שני אקדחים.

באל בירה שבחטיבת בנימין הלוחמים עצרו מבוקש והחרימו כספי טרור ובכפר קדום שבחטיבת שומרון הוחרמו אמצעי לחימה נוספים.

בנוסף, במבצע בעיר חברון נעצרו שני מבוקשים ותוחקרו חשודים נוספים.

המבוקשים שנעצרו ואמצעי הלחימה שהוחרמו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו.

עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-3,150 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, מעל ל-1,350 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

(צילום: דובר צה"ל)

11:50: במשטרת ישראל התקבל דיווח על שמיעת פיצוץ באזור הגליל התחתון, למקום הגיעו כוחות משטרה מהמחוז הצפוני ואיתרו שרידים של פריט שטרם ברור מקורו. שוטרים וחבלני המשטרה של מחוז צפון מבודדים כעת את זירות הנפילה וסורקים אחר שרידים נוספים, לשם הסרת סיכון נוסף לציבור.

מהמשטרה נמסר: "אנו קוראים לתושבים להימנע מהגעה לזירות ולא להתקרב או לגעת בשרידי פריטים העשויים להכיל חומר נפץ ולדווח על כך ללא דיחוי למוקד 100 של משטרת ישראל".

11:42: במהלך הדיון בהאג השתלח שר החוץ הפלסטיני בישראל ואמר כי ישראל מבצעת רצח עם בעזה, וטען שביהודה ושומרון ישנו אפרטהייד.

11:21: בבית הדין הבינלאומי שמשכנו בהאג נפתח דיון, שלא בנוכחות ישראל, בחוקיות הנוכחות הישראלית ביהודה ושומרון.

10:59: דיון של ועדת החינוך, התרבות והספורט נפתח הבוקר עם דברי נציגי משפחות החטופים. גיל דיקמן ספר את הימים שחלפו מאז השבעה באוקטובר, אז נחטפה לעזה בת דודתו כרמל גת: "בואו נעשה הכל שבשבוע הבא לא נספור כאן 143 ימים לשבי בעזה".

יו"ר הוועדה ח"כ יוסף טייב אמר: "אין ייאוש בעולם. כולנו בטוחים שאנחנו עושים הכל, ברמה הבינ"ל והמקומית. יש תמימות דעים שכולם צריכים לחזור הביתה, במכה אחת. אני מקווה ומתפלל שנקבל את כולם בריאים ושלמים כמה שיותר מהר".

10:32: פיקוד העורף: בהמשך לדיווח על הפעלת התרעה על כניסת כלי טיס עוין לשמי ישראל - האירוע הסתיים.

10:30: נציגי משפחות החטופים והחטופות בעזה הגיעו הבוקר לדבר בוועדה לחיזוק ופיתוח הנגב והגליל. בין הדוברים גם דני רון, שהיה בקורס טיס עם הנווט רון ארד, ודיבר בשמו: "הייתי בטוח שהמדינה תעשה הכל לשחרר אותי, עסקת שבויים נדונה אך ההזדמנות פוספסה ועקבותיי נעלמו לעד".

יזהר ליפשיץ, בנו של עודד ליפשיץ שחטוף בעזה: "האתוס שיתגבש הוא שמדינת ישראל לא עשתה הכל כדי להחזיר את החטופים. את האתוס הזה יהיה קשה מאוד לתקן".

10:25: חשש לחדירת כלי טיס עוין מלבנון. תושבי משגב עם, קריית שמונה, בית הלל, כפר יובל, מרגליות, מנרה, מעיין ברוך, כפר גלעדי, מטולה ותל חי התבקשו להיכנס למרחבים מוגנים.

10:00: דובר צה"ל: אתמול זוהה שיגור ממרכז רצועת עזה שחצה לשטח ישראל ונפל בשטח פתוח במרחב העוטף. דקות ספורות לאחר מכן, מכלול האש של חטיבת הנח״ל זיהה את המחבל שביצע את השיגור נע במרחב העיר עזה, כלי טיס של חיל האוויר בהכוונת מכלול האש של חטיבת הנח״ל תקפו וחיסלו אותו. עוד חוסלו חוליות חמושות שפעלו סמוך לכוחות במרחב.

הלחימה בעזה (צילום: דובר צה"ל)

9:42: דובר צה"ל: "בהמשך להתרעות שהופעלו בעוטף עזה מוקדם יותר הבוקר, לא זוהו שיגורים שחצו לשטח ישראל".

9:25: כתב אישום הוגש נגד אחותו של צלאח אל ערורי, סגן ראש הלשכה המדינית של ארגון החמאס, לאחר שנעצרה על ידי לוחמי מג״ב.

הנאשמת, בת 52 תושבת עארורה שבצפון רמאללה, הועלתה החודש לבית המשפט הצבאי יהודה, שם הוגש נגדה כתב אישום, שכלל סעיפי ביצוע שירות עבור התאחדות בלתי מותרת, הסתה ותמיכה בארגון עוין.

לוחמי מג"ב איו"ש (צילום: דוברות המשטרה)

9:03: סיעת עוצמה יהודית תתכנס היום בחדר הסיעה בכנסת. בפתח ישיבת הסיעה ימסור השר לביטחון לאומי ויו"ר עוצמה יהודית, איתמר בן גביר, הצהרה לתקשורת.

8:28: בני משפחות החטופים הפגינו מחוץ לביתו של יו"ר המחנה הממלכתי בני גנץ. השר גנץ יצא אליהם, וכשנשאל מדוע לא הגיע הצוות הישראלי לשיחות בקהיר - השיב שהצוות יגיע כאשר התנאים יאפשרו זאת.

8:00: ברויטרס דווח מפי גורמים ישראלים ובינלאומיים המעורים במהלכי הלחימה ברצועת עזה, כי התמרון הקרקעי של צה"ל בעזה יימשך כשישה עד שמונה שבועות. ובזמן הזה, כך מאמינים בצה"ל לפי הדיווח, יספיקו לפגוע במה שנותר מתשתיות חמאס הצבאיות.

7:40: במועצה אזורית הגליל העליון הודיעו כי בעקבות הערכת מצב של הצבא, נסגרו שוב לתנועה הכבישים הבאים עד להודעה חדשה:

צומת מלכיה לכיוון צפון ודרום, צומת ישע לכיוון מערב, צומת הכניסה למרגליות לכיוון מערב וצומת מצודות (גיבור) לכיוון צפון.

7:21: הירי מעזה מתחדש. אזעקות צבע אדום נשמעות בעוטף עזה. השוהים בניר עוז, נירים ועין השלושה התבקשו להיכנס למרחבים מוגנים.

7:00: דובר צה"ל מפרסם תיעודים חדשים מפעילות כוחות צה"ל בתוך שטח רצועת עזה ובגבול הצפון מול מחבלי החיזבאללה.

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

6:30: הותר לפרסום שמו של של חלל צה"ל אשר נפל בקרב בדרום רצועת עזה אתמול והודעה נמסרה למשפחתו - סמ״ר סימון שלומוב בן 20, מקרית ביאליק, הי"ד.

סימון שלומוב (צילום: דובר צה"ל)

1:00: במהלך הלילה התייחס מוחמד נזאל, בכיר בלשכה המדינית של חמאס, לדבריו של שר הביטחון גלנט על כך שבעזה מחפשים מנהיג לסינוואר. בריאיון לאל ג'זירה אמר שסינוואר עדיין ממלא את תפקידו כמנהיג ארגון הטרור חמאס.

00:00: אנו פותחים בלוג חדש של עדכונים, בו ממשיכים לעדכן עדכונים שוטפים מכל גזרות הלחימה. לבלוג הקודם מהיום ה-135 למלחמה > לחצו כאן

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר