חשש מחרם צרכנים

האם יהיו חסרות עגבניות בצרכניות בארץ - בגלל ארדואן?

במשרד החקלאות מעריכים כי מחסור של כ-40 אלף עובדים בענפי החקלאות צפוי להביא לעליית מחירים | רשתות המזון מתמודדות עם המחסור באמצעות יבוא מטורקיה - אך כעת הן נמנעות לעשות זאת מחשש לחרם צרכנים (חדשות, צרכנות)

בני סולומון | כיכר השבת |
עגבניות (צילום: Marc Mueller on Unsplash)

על רקע המלחמה בישראל: כבר כמה שבועות שהמצב בישראל משפיע על היצע ומחירי הירקות בישראל, אך כעת הצטמצם באופן משמעותי יבוא הסחורה מטורקיה. ברשתות הקמעונאות חוששים מחרמות מצד הצרכנים המקומיים על רקע ההתבטאויות של נשיא טורקיה רג'פ טאיפ ארדואן, שהתייצב לצד חמאס ומרבה לגנות את ישראל.

בשבועות האחרונים הגיעו לישראל מאות טונות של ירקות מטורקיה בעשרות מכולות על רקע הפגיעה שמסב המצב המלחמתי לחקלאות המקומית. מדובר בעיקר בעגבניות אבל גם בירקות נוספים כגזר ומלפפונים. בשנים כתיקונן עיקר העגבניות שנמכרות בעונה זו של השנה מגיעות מעוטף עזה, אך השנה המצב המלחמתי פגע ביכולת לקטוף ירקות ויצר מחסור משמעותי.

מנכ"ל של אחת מרשתות המזון הגדולות בישראל מעריך כי בתקופה הקרובה יהיה מחסור בסחורה על המדפים. בעקבות המלחמה רבים מהעובדים הזרים המועסקים בחקלאות חזרו לארצות המוצא שלהם. ואף שמתנדבים רבים מנסים לסייע בקטיף לחקלאים בדרום, הם לא מסוגלים למלא את הפער.

"אני חושב שהחקלאות לא היתה מחובקת זמן רב, לא בממשלה ולא בציבור", אמר נציג משרד החקלאות בדיון בוועדת המשנה של ועדת הכלכלה. "אנחנו רואים את הסקרים שאומרים שמעדיפים לשלם יותר על תוצרת חקלאית. כולי תקווה שאחרי המלחמה נישאר באהדה הזאת ושהציבור יבין שחקלאות זה מעבר לעגבניה בסופר, זה ערך, ושאנחנו בסופר נהיה מוכנים לשלם טיפה יותר על עגבניה מעוטף עזה ולא לאכול עגבניה מיבוא ואני לא אנקוב ב[שם של]אף מדינה כדי לא לפגוע באף מדינה".

בדיון שנערך בוועדת משנה של ועדת הכלכלה של הכנסת אתמול (שלישי) אמר מנהל אגף גורמי ייצור במשרד החקלאות ד"ר אסף לוי, כי "עד היום יצאו ממדינת ישראל כ-10,000 עובדים זרים שמהווים שליש מכמות העובדים הזרים במשק החקלאי, בנוסף, יש מחסור של כ-20 אלף פלסטינים שאין להם אשרת כניסת לישראל מאז פרצה המלחמה, ויש ישראלים רבים שעבדו בחקלאות ונמצאים כעת בגיוס מילואים".

לדברי לוי, במשרד החקלאות מעריכים כי יש מחסור של כ-40 אלף עובדים בענף החקלאות. "לפי החישובים שלנו אנחנו זקוקים ל-800 אלף שעות התנדבות ול-11 אלף מתנדבים בכל יום", ציין.

נזכיר כי בשבוע שעבר אישרו משרדי הממשלה תוכנית לחלוקת מענקים בשווי 3,000 שקל בחודש לעובד ומיועדת לתמרץ עובדים להשתלב בענפי החקלאות והבניין. בשלב זה המענקים ישולמו רק עד סוף השנה אך באוצר אומרים כי אם יהיה צורך התוכנית תוארך גם ל-2024.

לדברי מנכ"ל רשת המזון, בעוד חודשיים-שלושה לא תהיה תוצרת חדשה לקטוף משום שלא מתקיימת כיום פעילות זריעה ולא תהיה בארץ מספיק סחורה כדי לענות על הביקוש. להערכתו, המצב יביא לעליית מחירים שעשויים להגיע עד לכדי 20 שקל לק"ג עגבניות - אלא אם הצרכנים פשוט יסרבו לשלם.

לרוב בתקופות של מחסור בסחורה מקומית רשתות הקמעונאות פונות להשלמת החוסרים באמצעות יבוא ירקות מטורקיה, אך כעת הן נמנעות מכך. רוב הסחורה שבכל זאת מיובאת כיום מטורקיה מגיעה לצה"ל ולמלונות, שמשמשים בימים אלו בעיקר להלנת תושבים שפונו מבתיהם בעוטף ובגבול הלבנון בעקבות המצב הביטחוני.

שר החוץ אלי כהן כתב הערב כי "מי שמארח ארכי טרוריסטים ומעודד ארגוני טרור לא יטיף מוסר למדינת ישראל. הנשיא הטורקי מעוות את המציאות ונמצא שוב בצד הלא נכון של ההיסטוריה, לצד מהללי מבצעי הטבח באיראן, לבנון, סוריה ותימן. מדינת ישראל היא מדינת חוק, הפועלת על פי הדין הבינלאומי ותמשיך במלחמתה בארגון הטרור חמאס, שהוא גרוע מדעא"ש"

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר