תכלה שנה וקללותיה 

הילד שנעלם, הצוללת שטבעה וסיפורו של פריגוז'ין | האירועים שעשו את תשפ"ג בעולם

גם השנה התרחשו בעולם אירועים יוצאי דופן שפתחו מהדורות ועמודים ראשיים בכל העולם | עם סיומה של השנה, בחרנו עבורכם חמישה אירועים נבחרים שתפסו כותרות בכל רשתות התקשורת - וגם כאן בישראל | המהפכה האיראנית שבוששה לבוא והאמירה החריגה של נשיא ארה"ב על מותו של פריגוז'ין (בעולם)

ישראל גראדווהל | כיכר השבת |
תשפ"ג בתמונות (שאטרסטוק / 27א)

ראש השנה בפתח ויחד אתו מסתיימת לה שנה סוערת במיוחד. איראן, ארה"ב והמלחמה באוקראינה תפסו כמובן את הכותרות אבל גם סיפור על צוללת קטנה, על בוגד גדול ואסונות טבע בקני מידה היסטוריים שפקדו את העולם - עניינו אותנו לא פחות.

פרשת מהסא אמיני: תחילתה של מהפיכה?

ממש בתחילת השנה, עוד בעיצומו של ראש השנה, דיווחים מאיראן על הפגנות ענק שממלאות את רחובות הבירה טהראן וערים נוספות באיראן בעקבות רציחתה של מהסא אמיני - צעירה איראנית ממוצא כורדי, על ידי כוחות המשטרה, לאחר שנעצרה בעקבות אי לבישת החיג'אב כפי שמחייב החוק המקומי.

>> למגזין המלא - כנסו

הצעירה נעצרה על המעשה אך יצאה מתחנת המעצר בארון. הרשויות הכחישו את הטענות ואמרו כי אמיני מתה כתוצאה מהתקף לב.

במהומות הענק יורים השוטרים כדורים חיים לעבר המפגינים, כתוצאה מכך עשרות רבות נהרגים והמספרים הרשמיים מדברים על קרוב לשמונים הרוגים. מאות נעצרים. העולם מגנה אך לשווא. במערב מתחילים לדבר על תחילתה של מהפיכה, אך באיראן כמו באיראן, הפגנות מורידים ביד קשה, וזה עובד מצוין. ההערכה הרווחת במערב כי מספרי ההרוגים בפועל גבוהים הרבה יותר ממה שהסכימו הרשויות לפרסם. לבסוף המחאה נרגעת, אך המשטרה האיראנית מקילה יותר על עבירת אי לבישת חיג'אב בעקבות האירוע. לקראת סוף השנה האיסור מתחדש ומשטרת הצניעות חוזרת לחלק קנסות ולבצע פטרולים ברחובות.

המהומות באיראן (צילום: Darafsh, ויקימדיה)

יבגני פריגוז'ין - הנסיקה וההתרסקות

בתאריך ה-24 ביוני, יבגני פריגוז'ין - שכיר החרב שעמד בראש כוח ווגנר מחליט למרוד בנשיא רוסיה וולדימיר פוטין ועושה את דרכו עם הצבא למוסקבה. מי שהיה איש סודו של פוטין וחברו הקרוב, מוצא את עצמו בעמדת בוגד. במוצאי שבת מתקבלים דיווחים על הפסקת הפעולה וחזרה למחנה האם בתיווך לוקשנקו נשיא בלארוס.

עוד באותו שבוע מתקבל פריגוז'ין לקרמלין לצורך שיחת פיוס. העולם כולו בהלם למראה הסלחנות של פוטין כלפי אדם שהרג חיילים רוסים ואיים כל הדרך לקרמלין.

אבל חודשיים אחר כך, יום ליום, בנסיעה שעושה פריג'ז'ין מסנט פטרסבורג למוסקבה - יש הטוענים בדרך לפגישה עם נשיא רוסיה, מופל מטוס המנהלים של פריגוז'ין יחד עם מייסד הכוח דמיטרי אוטקין. ככל הנראה טיל קרקע אוויר מוריד את המטוס ועימו מסתיים אחד הסיפורים ההזויים והמרתקים ביותר של שנת תשפ"ג. מי שאישר את ההערכות שפריגוז'ין חוסל על ידי פוטין הוא לא אחר מאשר נשיא ארה"ב בכבודו ובעצמו. כאשר נשאל אם פוטין חיסל את פריגוז'ין הוא רק ענה: "אני לא מופתע ממותו", גם אנחנו לא הופתענו.

יבגני פריגוז'ין (צילום: מסך, מתוך סרטון של כוח וגנר)

הילד שנעלם בצרפת

'או ורנה', כפר פצפון באלפים הצרפתים שבו כולם מכירים את כולם, כולם מרכלים על כולם וכל אדם חיצוני שנכנס לעיירה השקטה מזוהה מיד כזר. תוך מספר שעות הפך הכפר הצרפתי הקטן למוקד עלייה לרגל של מאות בני אדם שבאים לתת יד בחיפוש אחרי ילד קטן בן שלוש בלבד שנעדר.

בהתחלה, כולם מאמינים שמהר מאוד הם ימצאו אותו. "הוא כנראה הלך לטיול קצר" - סבורים כולם. אבל השעות נוקפות ואחר כך גם הימים והילד איננו.

עדויות מספרות כי הילד נצפה יורד מן הרחוב המוביל לבית סביו עד לברז מים במורד הדרך. הכלבים שהוזעקו אחר כך למקום כדי לאשש את העדויות מסמנים את מורד הרחוב כולו - המשמעות: הילד עבר פה. אבל הפלא הגדול מתרחש מיד כשהם מגיעים לברזייה המסתורית: הכלבים מפסיקים לסמן את הקרקע. כאילו הוא נעלם. כאילו בא מישהו וחטף אותו. אבל אף אחד מן התושבים לא ראה רכב זר שנכנס למקום והמשטרה אובדת עצות. הילד לא נמצא עד לעצם היום הזה.

הילד הנעדר, מתוך הכרזה של המשטרה הצרפתית (gendarmerie nationale)

אסון הצוללת 'אושן גייט'

סיפור הצוללת 'טיטאן' שהתרסקה במימי האוקיינוס בסמוך לחופים האמריקאים, עצר את נשימתם של רבים מאוד בעולם שעקבו כל העת בדאגה וחיפשו דיווחים על הצוללת שירדה לראות את ה'טיטאניק' - וסופה היה זהה.

הצוללת הזעירה אותה בנה סטוקטון ראש - מנכ"ל החברה שנספה באסון, ירדה למים בבוקר יום ראשון ה-18 ביוני. על הסיפון חמישה בני אדם, כולל ראש בעצמו - שכל חלומם היה לראות מקרוב ובמו עיניהם את שרידיה של ה'טיטאניק'. לאחר כ-45 דקות בלבד מירידתם למים שומעים גורמי מודיעין אמריקאיים פיצוץ באוקיינוס באותו אזור שירדה הצוללת. במקביל, חברת אושן גייט מאבדת את הקשר עם המתקן ומחליטה שלא לדווח על כך עד שעות רבות מאוחר יותר באותו יום.

במשך מספר ימים, משמר החופים האמריקאי יוצא למשימת חיפושים מורכבת כולל שימוש ברובוטים תת קרקעיים חדשניים. צרפת וקנדה מצטרפות למשימה והעולם כולו מדבר רק על הצוללת הקטנה בגודל שישה מטרים בלבד, שפשוט נעלמה עם חמישה בני אדם בתוכה. ביום חמישי מודיע משמר החופים האמריקאי על מציאת שברים בים. שעות לאחר מכן נופלת ההודעה: השברים שייכים לצוללת - כל הנוסעים מתו. לפי ההסבר של משמר החופים, הצוללת התרסקה בפיצוץ נפח, ולא עמדה במשקל המים שהיה על ראשה. המוות היה מיידי, הגופות מעולם לא נמצאו.

הצוללת שהתפוצצה (צילום: shutterstock)

אסונות חסרי תקדים במרוקו ובלוב

בהפרש של יום, מתו במרוקו ובלוב ביחד יותר קרוב לעשרת אלפים בני אדם באסונות טבע שונים. בליל שבת האחרון של תשפ"ג מתרחשת במרוקו רעידת אדמה בעוצמה של 6.8 בסולם ריכטר, לא רחוק מהעיר מרקש.

כתוצאה מהרעידה מתו במדינה קרוב ל-3000 בני אדם, בתים קרסו על יושביהם וכפרים שלמים בהרי האטלס נמחקו. תושבי מרקש נצפו ישנים ברחוב כל השבוע שאחרי בגלל חוסר היציבות של הבתים שנפגעו באופן קשה, כמו גם מחשש מרעידות משנה שעלולים להקריס את הבתים על ראש הניצולים. יצוין כי רעידות משנה אכן התרחשו לא מעט פעמים אחרי הרעידה הגדולה בליל שבת, העיקרית שבהן לפי המגון הגאולוגי האמריקאי בבוקר יום ראשון בעוצמה של 3 בסולם ריכטר.

במקביל לאסון הנורא במרוקו, בלוב מתקבלים דיווחים על אסון שטיפונות כתוצאה מהסופה 'דניאל' שפגעה ביוון מספר ימים קודם לכן וגרמה להרס רב. לאחר זמן קצר התבררו ממדי הנזק: 6000 בני אדם הוכרזו כמתים על ידי הרשויות המקומיות, הסהר האדום מודיע בהכרזה: 10,000 נעדרים בשיטפונות שנגרמו מכמות מים אדירה שפרצה שני סכרים. לפי הדיווחים, זרם המים היה כה חזק שבניינים שלמים נשטפו יחד עם תושביהם אל הים התיכון. הערכת הרשויות היא כי חלק גדול מאותם נעדרים נספו בשיטפונות הקשים. העיר 'דרנה' ספגה את המכה הקשה ביותר ו-25% ממנה פשוט נמחק.

לסיפורים בהרחבה:

השיטפון הקטלני בעיר 'דרנה' (צילום: לפי סעיף 27א)

יהי רצון שתכלה שנה וקללותיה ותחל שנה וברכותיה עלינו ועל כל בית ישראל, לחיים טובים ולשלום.

שנה טובה ומתוקה !

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר