היסטוריה ואקטואליה

המחלוקת בין הגרי"ז והגר"מ סולובייצ'יק על היופי של הרי שווייץ

'הרב מבריסק' נסע שנים רבות בתקופת הקיץ להרי האלפים בשווייץ לנוח מעמל התורה; מדוע הוא נסע ובמה סבר כמו הרבי הקדוש מבעלזא? וגם, מה סבר רבי משה סולובייצ'יק על יופייה של שווייץ? (היסטוריה)

ישראל שפירא | כיכר השבת |
הרי שווייץ (צילום: Dino Reichmuth on Unsplash)

פרק ו': כידוע, 'הרב מבריסק' נסע שנים רבות בתקופת הקיץ להרי האלפים בשווייץ לנוח מעמל התורה, וכפי שנהגו רבים מהרבנים ובפרט כקש"ת האדמו"רים.

עסקנו בהרחבה אודות אמרת חז"ל על תשעה קבין יופי שנטלה ארץ ישראל לעומת הרי שווייץ שנטלו "רק" קב אחד, ועל הקושיה שאנו רואים לנגד עינינו שלא כך המציאות. בקושיה זו התחבטו רבים מגדולי ישראל, וכל אחד ענה כדרכו.

הרבי הקדוש מבעזלא, הגר"מ שפירא ועוד סברו שהרי שווייץ במקור היו בארץ ישראל, ולאחר חורבן הבית הם גלו לשווייץ, ובכך הקושיה יורדת מסדר היום.

הגר"ש וולבה ורבנים נוספים, תרצו שלא כך הוא, אלא הרי ישראל יותר יפים מהרי שווייץ, ולא רק ברוחניות שלהם.

מפליא להבין שישנן שמועות על הגרי"ז מבריסק שדווקא סבר כפי הרבי הקדוש מבעלזא, ומספר שמועות בעניין הביא הרב שמעון מלר בספר 'הרב מבריסק':

1. לא באתי לשווייץ להביט ביופייה ואף לא בשל האוויר שבה, אוויר טוב יש לי מספיק בירושלים. באתי לכאן אך ורק למרחצאות שבשולץ.

2. אינני נוסע לשווייץ אני נוסע לרחוב דוד ילין שבשווייץ.

3. כשנשאל כיצד מתרשם מן המראה המרהיב של הרי שווייץ, אמר: "דאס איז שיינקייט פון ארץ ישראל, וואס איז יעצט אין גלות אין שווייץ", (זהו מיופייה של ארץ ישראל אשר עתה בגלות בשווייץ - וזה כשיטתו של הרב מבעלזא).

(הובא אצל הרב מבריסק. מלר. ח"ג עמוד 379)

• • •

את התשובה האמיתית לשאלה החמורה, היאך התורה מעידה על יופיה של ארץ ישראל, בשעה שלנו נראה שהרי שווייץ יותר יפים, הביא ראש ישיבת לוצרן הגאון רבי משה סולובייצ'יק (בנו של ר' ישראל גרשון בנו הבכור של מרן הגר"ח מבריסק) ידידו של מרן הגראי"ל שטיינמן שנשאל, מדוע נתן הקב"ה את ארץ ישראל שיש בה הרבה מדבריות ואקלים חם, ולא ארץ טובה ונפלאה כמו שווייץ?

יצוין שהגר"מ סולובייצ'יק התגורר שנים רבות בשווייץ, והיה אחד ממפריחי התורה בה ובאירופה כולה ולא הגיע אליה רק למספר חודשים בשנה לפוש.

והשיב הגר"מ סולובייצ'יק: שהתורה מעידה על ארץ ישראל שהיא ארץ זבת חלב ודבש, והיא סגולת כל הארצות. מה שאין אנו רואים כך, כיון שלא הכל נגלה לעיני בני אדם.

כדוגמה הסביר רבי משה שבעבר היו סבורים ששווייץ היא לא ארץ טובה, כיון שיש בה הרבה הרים ורק מעט שטחים ראויים לחקלאות, ורק אחר כך נתחדש בעולם נושא התיירות, ונתגלה ששווייץ היא ארץ טובה מאד, וכך נראה שכמו בשווייץ ששנים רבות לא התגלו כל מעלותיה, כך גם ארץ ישראל טרם התגלו על מעלותיה, ודפח"ח!  (והאיש משה קנט).

הגאון רבי משה סולובייצ'יק זצוק"ל (מתוך ספר 'והאיש משה' אוצר החכמה)
  • לתגובות, הערות, הארות, וכן לשליחת חומרים, מסמכים, ורעיונות למאמרים העוסקים בתחום היסטוריה יהודית, נא לפנות לכתובת אימייל: sisraerl@gmail.com

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר