מידות טובות

הדיאטה הזו לא עובדת בכלל - ובכל זאת יש לה 100 אחוזי הצלחה

המודעות מבטיחות והסיפורים מדהימים: ירדנו 15 קילו כל חודש תוך כדי שאנחנו אוכלים הכל - האמנם?! | משה מנס ערך סקירה מקיפה של הדיאטות הפופולריות, ובדק מה עובד ומה לא? | מה השיטה הפשוטה להצלחה של הדיאטנית הקלינית - שגם שוברת כמה מיתוסים וחושפת את מה שלא רוצים שתדעו... | וגם, האם צריך ספורט? (בריאות)

משה מנס | כיכר השבת |
כל אבות המזון במוצר אחד: סוכר, קמח לבן ושמן טראנס (צילום: משה מנס )

בישיבה גדולה בה למדתי, היה לי חבר חדר כבד משקל. גובה של מטר עשרים ומשקל של 130 קילו. הוא מאוד סבל מכך, אפילו היה לו קשה לעלות במדרגות. בלילה הוא היה נוחרומתעורר מקשיי נשימה. הגיע שלב השידוכים, והוא החליט שהוא חייב שינוי. מכיוון שהיה בחור מאוד אנליטי שעשה כל דבר עם חשבון בצורה מסודרת, הוא החליט לצאת ולבדוק מה עובד ומה לא. אך במקום ללכת ליועץ תזונה, הלך וקנה ספרים על שיטות שונות של דיאטה ולעבוד על פיהם.

>> למגזין המלא - הקליקו כאן

הוא עשה דיאטת מיצי פירות, דיאטת אבטיח, דיאטת אטקינס וגם את שיטת 'אכול לפי הדם שלך' מתוך ספר שקנה. אני לא זוכר מה עבד לו יותר ומה פחות, אני כן זוכר שהוא סבל. הוא היה מדבר כל הזמן על אוכל, הוא היה רעב. הוא עשה הליכות וסבל מכאבים ברגליים. הייתה גם תקופה שעשה שיטה של ימי צום. היו ימים בהם נשבר ואכל כמו מטורף. למעשה, הוא עלה וירד במשקל והזיק לעצמו עם הפרעות אכילה ובריאות.

ספרים רבותי ספרים (צילום: משה מנס)

אני גם זוכר שהיו חודשים שהוא היה יורד דרסטית. הוא היה כל כך גאה בעצמו והיה משוויץ במכנסיים הגדולות עליו. "תראו ירדתי 15 קילו בחודש", היה מכריז בגאווה. כשחודש אחרי היה עולה 20 קילו.

בימים האחרונים, ערכתי תחקיר על שיטה פופולרית לרדת במשקל, ומצאתי כי בניגוד להבטחות המפרסמים לשיטה קלה וזריזה לרדת במשקל ללא צורך בשינוי תזונה או ספורט - הרי שיש רבים ששילמו כסף רב ללא שום הצלחה. מצד שני, ראיתי רבים וטובים שכתבו שהשיטה הועילה להם בדרך פלא.

כך שהחלטתי לנסות ולהעמיק. לברר מה עובד ומה לא, מה יעיל לטווח ארוך ומה מסוכן, וגם לשאול ולדבר על השאלות שנוגעות לכולנו. איך יתכן שמה שעבד היטב לפלוני נכשל אצל אלמוני? על הדרך אולי גם ננתץ כמה מיתוסים, בהם כאלו שמקובעים חזק - לדוגמה על אבקות חלבון, הרמת משקולות ואיך יתכן שספורט יכול להיות לא בריא ואוכל בריא יכול להשמין.

האמת, שאם מדברים על הבטחות, בכל תחנת אוטובוס או פרסומון חרדי בעיר חרדית יש אין ספור מודעות המבטיחות שיטות ומוצרי פלא וקסם לרדת במשקל. אלקטרודות מיוחדות, כדורים, אבקות, טיפות שייקים ואפילו תה ואגוזים. יחד עם כל ההבטחות יש גם סיפורי ישועה מדהימים מעל דרך הטבע של אנשים שירדו מאות קילוגרמים ללא מאמץ ללא כושר, ודיאטות שאפשר לאכול בהם הכל ולרדת בדרך נס - רק שלמו אלפי שקלים לממציא השיטה החדשה…

פרסומים שונים שצילמתי על תחום בירידה במשקל... (צילום: מתוך העיתונות ותחנות אוטובוס)

אין ספק שחלקם הגדול של הפרסומים הם תרמית ושקר פשוט, יש גם מוצרים שהתבררו כיעילים אך רק בגלל חומרים מסוכנים שהוכנסו להם. כולנו מכירים גם כאלו שכן הצליחו. וכשאני כותב הצלחות אני לא מדבר על החודש הראשון, אני אפילו לא מדבר על חצי שנה אחרי. המדד הוא לטווח הארוך.

לא נמנה את השמות, כי רבים הם אבל בכתבה זו, הראשונה בסדרה, נדבר על דיאטה לפי סוג דם ונשוחח עם תזונאית מוסמכת. בכתבות הבאות נרחיב אי"ה על שיטות נוספות ומפורסמות.

למה התחלתי עם אכול לפי סוג הדם שלך? לא יודע. אולי כי נשמע הכי פשוט. אוכלים לפי סוג הדם וזהו, לכאורה אין מה להתבלבל. אך כשהעמקתי ללמוד על השיטה, גיליתי שמצד אחד היא לא עובדת בכלל, מצד שני היא יעילה בצורה מדהימה. וכיצד זה יתכן? מיד.

תחילה נציג את השיטה. אגב, יש הבדל בין אכילה לפי סוג דם לבין אכילה לפי גנום, עליה עשינו בעבר כתבה מקיפה.

אזהרת משרד הבריאות מפני האגוז ההודי שעדיין משווק במגזרינו כמו הורמון ה - HCG ושלל מוצרים פסיכואקטיבים (צילום: מתוך אתר משרד הבריאות)

את השיטה המציא הנטורופת פיטר דאדאמו בשנת 1997. בספרו "אכול נכון לפי סוג הדם שלך" הוא מסביר שסוג הדם הוא המשך של הדם של אבותינו הקודמים (מה שכמובן לא נכון ע"פ היהדות) וע"פ מה שהם אכלו, נוצר סוג דם. לדבריו, מי שיש לו סוג דם O יש לו את הסוג הכי עתיק ולכן בעליו צריכים לאכול כמו ציידים-לקטים – תזונה עשירה בחלבונים מן החי. בשונה מהם, סוג הדם A הוא בתחילת ההתיישבות החקלאית, ולכן מתאימה לו תזונה צמחית. דם B אמורים לאכול מאכלי חלב בגלל שהם מגיעים משבטים נוודים שניזונו מחלב.

לא ממש נשמע הגיוני וגם לא מתבסס על מחקרים שכלל לא נעשו. רק ב-2014 נעשה מחקר מקיף שבסופו של דבר מתגלה שסוג הדם הוא חסר משמעות לגבי תזונה. אך מה שמפתיע הוא שכל האנשים שעשו את השיטה ולא משנה איזה סוג דם הם, הראו שיפור בבריאות שלהם.

לתדהמת החוקרים, התשובה למציאות הזו הייתה ברורה. מהרגע שהשותפים במחקר התחילו לאכול את אחת מהמלצות המזון שלו, הרי לא משנה אם זה בעיקר מוצרי בשר או פחמימות ודגנים או רק מוצרי חלב, הרי שהם הורידו את צריכת האוכל המתועש, את הסוכרים והג'אנק פוד שהם צרכו לפני - וזה, אין חולק שזה נהדר. ולכן הם רשמו עליה במדדי הבריאות וירידה במשקל!

למה לקחת תמונה משאטרסטוק, אם אני יכול לצלם את ארוחת הבוקר של עצמי? (צילום: מסה מנס)

מה שזה בעצם אומר, שלא משנה איזו שיטה אתם עושים ומה היא כוללת בתוכה, אם תורידו או תפחיתו את הפחמימות הריקות ואת השתיה המתוקה ותקפידו לאכול יותר אוכל בריא - אתם תצליחו. האם זו הסיבה להצלחת כל השיטות היעילות שאנו מכירים?

בשביל לקבל תשובה מקצועית ומדויקת יותר, פניתי להגר מילר, B.Sc. RD דיאטנית-תזונאית קלינית, ששנים רבות עוסקת בתחום עם מומחיות לסוכרתיים ומשמשת כסגנית מנהל היח' לתזונה קלינית, מחוז ת"א-יפו, כללית. סיפרתי לה על החבר השמן שלי, וביקשתי לשמוע מה היא חושבת על המסקנות שלי מהמחקר על אכול לפי סוג דם.

"אני אתחיל דווקא בסוד שדיאטניות לא רוצות שתדעו", אמרה לי הגר, "הסוד הוא שיש תהליך מאוד פשוט שצריך לעבור בשביל לרדת במשקל צריך לייצר גירעון קלורי. זהו. הדרך הנכונה ליצור גירעון קלורי היא בדרך שתתאים לאורח החיים שלך ושתוכל להתמיד איתה לאורך זמן. כל השיטות עובדות, בתנאי שזה עומד בשלושת התנאים האלה - גירעון קלורי, אורח חיים ושתוכל להתמיד לאורך זמן.

"אם אתה רוצה צום לסירוגין, תדאג שזה יתאים לאורח החיים שלך, שיהיה גירעון קלורי ושתוכל להתמיד. אתה רוצה צמחונות, פלאו, טבעונות, שיטת הרמב"ם או מה שזה לא יהיה - בתנאי שזה יעמוד בשלושת התנאים.

על פי דברי הדיאטנית אתם יכולים לעשות דיאטת עוגיות ותרדו במשקל. בתנאי שתעמדו בשלושת השלבים (צילם וכמעט התפתה לדיאטה כזו: משה מנס)

ובכל אופן. אנשים מספרים שהם עשו שיטה כזו או אחרת, ולזה זה עבד ולזה לא. מדוע זה ככה?

"כי לא כולנו אותו הדבר. ההשמנה היא מחלה מולטיפקטורילית, יש שם גורמים גנטיים, אישיים, משפחתיים, פסיכולוגיים, סביבתיים ותרבותיים, וכל הדברים האלו משפיעים על האכילה ותפיסת אכילה ותפיסת הגוף וכל אחד מגיע מעולם אחר וצריך לקבל את החליפה שמתאימה עבורו. העבודה שלי היא לתפור לאנשים על פי מה שנכון להם. אבל יש כאלו שיכולים שיטה מוכנה וזה עובד להם.

"יש אנשים שבגד שהם קונים בחנות יתאים להם פיקס, יש כאלו שיצטרכו ללכת לחייט שיסדר להם משהו קטן ויש כאלו שצריכים תפירה אישית".

אנשים אומרים, 'ניסיתי הכל ורק זה עזר לי'...

"נכון, כי רק זו החליפה שמתאימה לו. באותו הרגע. אפילו יותר מזה. יכול להיות שעשית משהו לפני שנה ולא התאים לו ועכשיו זה עובד. כי החלפת עבודה או את אורח החיים שהשתנה".

אני יכול לספר לך שמה שלי עבד זה כשאני יודע בצורה נורא ברורה מה אני אוכל ומה לא. המאמן שלי אמר לי, אתה יכול לאכול הכל חוץ משלושה דברים - סוכר, קמח לבן ומטוגן, חוץ מזה תאכל הכל. זה היה נשמע לי נהדר עד שהבנתי שבכל מוצר שני יש סוכר, אבל בפועל זה עובד לי. כי באופן אוטומטי הפסקתי עם שתיה מתוקה, בורקסים ודומיו, בקידושים למשל אני לא יכול לאכול כלום. אבל זו לא אופציה...

"נכון מאוד. יש הרבה אנשים שעובד להם השחור לבן. כשאין אפור. בגדול כל שיטות הירידה במשקל מתחלקות לשלושה סוגים:

  1. שיטה של ספירה. לספור קלוריות, מנות. יש כאלו שמתאים להם ויש כאלו שלא.
  2. שיטת החוקים. כל ארוחה עם סלט, אני לא נוגע בזה או בזה. אגב במגזר החרדי זה יכל לעבוד נהדר כי רגילים לחוקים, לבשר וחלב, לשעות.
  3. שיטת ההגבלה. אני אוכל רק בבוקר, אני לא אוכל בבוקר, מתי אני אוכל ומתי לא, מה אני אוכל ומה לא, הגבלות שעוזרות לך לייצר הגבלת קלוריות שמתאימות לאורח החיים שלך.

"ושוב כל אחד לפי מה שעובד ונכון לו. קח לדוגמה אדם אינטנסיבי שצריך לאכול בחוץ, כי הוא מסתובב בחוץ, יהיו לו חוקים או הגבלות. הוא יודע מה הוא יכול לאכול בלי להתבלבל. במקרה שלך שאתה דינמי, הכללים הפשוטים האלו גרמו לך שבכל פעם שאתה רעב אתה פשוט אוכל, מוצרי גבינה, פירות וירקות, לחמים וקרקרים מחיטה מלאה בלי סוכר, יש הרבה מה לאכול ומהצד השני אתה יודע במה אתה לא נוגע".

על דיאטת הטונה שמעתם? גם אני לא. מעדיף גם שלא... (צילום: משה מנס)

אם נסכם את מה שאמרת, הרי שאם בא מישהו ומספר שהוא עשה שיטת קיטו כי זה עבד לו, את אומרת שזה בגלל שצריכת הקלוריות פשוט פחתה, ללא קשר לסוג האוכל שהוא אוכל?

"נכון, כשמישהו אומר לי שזה עובד לו, אני תמיד שואלת כמה זמן הוא שומר על השיטה ובאמת מצליח לשמור על הירידה במשקל לטווח הארוך. אלו שני פרמטרים שגם נורא חשובים. יכול להיות שיש לך חתונה בעוד חודשיים ואתה רוצה לרדת במשקל, אז אתה תתאבד על זה ותעשה חוקים נוקשים ותעמוד בזה. אבל אחרי החתונה, לא תצליח לעמוד בזה. המוטיבציה שלנו היא לא לעד, כי יש תמיד סעודות שבת וחג, ואירועים ועניינים שהם לא מסתדרים עם תזונת קיטו. אז אם זה עובד למישהו ויש רבים שזה בהחלט עובד להם מצוין, רק שאתה צריך משהו בר קיימא שיעזור לך להתמודד. אז יכול להיות כשיטה לאורך זמן, אבל את שיטת השימור אתה תצטרך להחליף. למשל לעבור לתזונה ים תיכונית".

אפשר לעשות שלושה חודשים תוכנית אחת, ואחר כך להחליף?

"אם אתה רוצה משהו שיחזיק לטווח ארוך זה חייב להיות משהוא שתוכל לעמוד בזה".

אני מכיר מישהו ששלוש שנים שמר על אורח חיים מאוד קפדני, וברגע אחד זרק הכל ועלה חזרה במשקל...

"אוכל זה לא חד משמעי כמו דת, והלוואי והייתי יכולה לגרום לו להיות כזה. סיגריות הרי לא יקרה כלום אם לא תעשן, אבל אוכל אתה צריך, וזה טווח אפור בין פרוסה אחת לשתיים או שלוש. גם מלפפונים אתה יכול לאכול 40, כך שתמיד יש תחום אפור וחוקים מאוד עוזרים לעשות סדר. לכן צריך חוקים שמתאימים עבורך. לך, כללים ברורים עבדו, אבל לבן אדם אחר שעובד בבית ושהוא רואה כל היום ושומע כל היום את המקרר מדבר אליו - הוא כל הזמן בשיחות עם המקרר, וחשוף לגירוי, הוא יצטרך שיטה אחרת. יש אנשים שמסוגלים כל יום לאכול 2 קוביות שוקולד ויש אנשים שיסיימו את כל החפיסה".

כל זה אנחנו מדברים על ירידה במשקל, ומה עם הבריאות? אם כל הסוד הם גירעון קלורי, אז אדם יעשה שיטה כזו או אחרת שלא בריאה לו, יאכל רק חפיסת שוקולד וירד במשקל, אבל זה וודאי לא בריא...

"תחילה, הייתי מציעה לכל מי שמתחיל להיכנס לתהליך, קודם כל ללכת לעשות בדיקת דם, זה יכול לגלות לנו דברים שיעידו על הדרך שיכולה להתאים לנו יותר או שלא טובה לנו. אני אישית מתמחה במחלות כליה ואנשים שסובלים ממחלות כליה לא יכולים לצרוך הרבה חלבון, כנ"ל אנשים עם סוכרת ויתר לחץ דם, יש להם סיכון למחלות כלי דם, הם צריכים משהו מותאם אישי. זה יכול ללמד אתכם גם אם חסר לכם משהו.

"דבר שני, כל דיאטה יכולה להיות בריאה או לא בריאה. קח לדוגמה דיאטת כרוב, שהיא פחות בריאה ומאוזנת, לאכול מרק כרוב, בוקר, צהריים וערב. אין חלבון וסידן ואין ברזל ואין שום דבר ואי אפשר להתמיד, ואי אפשר ללכת לאירועים, אבל אם מישהו יבוא ויגיד שפעמיים-שלוש בשבוע הוא צורך מרק כרוב לארוחת ערב ובכך מצמצם קלוריות, זה יכול לעזור".

משקולות עושים כי זה כיף וגם כי זה עוזר אחר כך להתרכז (צילום מתוך: חדר הכושר כושר לאברכי קרית ספר (שימו לב, מדובר בפרסומת סמויה))

לחלופין, אם לפני זה התזונה שלו הייתה רק קרואסון וקפה לארוחת בוקר וג'אנק מוחלט כל היום, ועכשיו הוא אוכל כרוב, זה תחליף לא כזה נורא. לא?

"בסדר. אבל תמונה הגיונית, מלא ג'אנק זה לא בעיה, זה החלק הקל להוריד בכל דיאטה. נורא ברור מה צריך לעשות. הבעיה היא אנשים שמספרים שלאורך היום הם אוכלים טוב ופתאום בלילה הם אוכלים ללא הגבלה ואז הפיתרון זה להגביל אכילה מהשעה שמונה בערב. כל תחום התזונה זה להוריד את ה-500 קלוריות עודפות שיש לנו כל יום".

לסיום, כל הדיאטות שמבטיחים לנו פלא וקסם שאפשר לרדת במשקל בלי לשנות את התזונה ובלי לעשות שום פעילות גופנית, זה הגיוני?

"שאלת שני דברים שונים. קודם כל אין צורך בפעילות גופנית בכדי לרדת במשקל. אני יודעת שזה קצת שוק אבל התרומה של הפעילות הגופנית בדרך לירידה במשקל היא לא בזכות הקלוריות שאנחנו מבזבזים, זה זניח לחלוטין, אני יכולה להוכיח לך את זה במספרים אם תרצה שארחיב. אבל התרומה של הפעילות הגופנית לבריאות היא חיונית ביותר. פעילות גופנית עושים כי זה בריא, כי זה נותן לנו שקט נפשי, כי זה משפר סיבולת לב ריאה, כי זה מונע איבוד שריר בתהליך הירידה במשקל, אבל לא צריך פעילות גופנית בשביל לרדת במשקל. שוב, הפעילות חשובה אבל לא הכרחית לירידה במשקל.

"לגבי השיטות השונות, אני לא יכולה להגיד שכולן גרועות, שיכול להיות כמו שסיפרתי על החליפה, אדם אחד נכנס בחר והתאים לו בול ואדם אחר צריך חייט שיתאים לו חליפה, לאורח החיים ולסגנון החיים שלו. אבל אם אתה צריך תופר, כי אתה קם מוקדם והולך לישון מאוחר וכל היום מתעסק אז לך להתאמה אישית".

בכתבה הבאה על השיטות השונות ומשמעותם, על תזונה בריאה ותחליפי חלבון ועוד...

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר