ישראל במלחמהישראל במלחמה
היום ה-129 למלחמה

צה"ל חיסל מפקד בכיר בחיזבאללה | גלנט "יהיו מבצעים נוספים" • עדכונים שוטפים

במהלך הלילה כוחות הביטחון חילצו בחיים שני חטופים שהוסתרו בדירה בלב העיר רפיח | גלנט ללוחמי הימ״מ ״מדובר בנקודת מפנה במערכה" | השר גנץ מבהיר כי "פעולה רחבה ברפיח אינה עומדת בסימן שאלה" | כל העדכונים (חרבות ברזל, בארץ)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ג' באדר א' תשפ"ד | 12.02.24
מבצע החילוץ הדרמטי ( תקשורת שב"כ, קובי גדעון | לע"מ | אריאל חרמוני )

היום ה-129 למלחמה - עדכונים שוטפים:

23:59: העיתונאית קרן בצלאל מצטטת את המלך עבדאללה בגינוי נחרץ את אירועי 7 באוקטובר: "אסור שמעשים כאלו יהיו מקובלים על אף בן אנוש".

23:40: עוד מביידן: מתנגד למבצע הקרקעי ברפיח "ללא תוכנית אפקטיבית" שתבטיח את שלומם של יותר ממיליון אנשים הנמצאים במקום.

23:31: העיתונאי ברק רביד מצטט את הנשיא האמריקני ביידן: "הרשות הפלסטינית חייבת לעשות רפורמה דחופה כדי שתוכל לקחת אחריות על עזה ולבנות מדינה שמחנכת לשלום".

23:14: דיווח בחדשות 12: מטפלים בחטופים ששבו הלילה מדווחים כי השניים קיבלו בשלב מסוים תרופות אבל לא את התרופות שיועדו להם בהתאם הסכם להעברת תרופות בתיווך קטאר וצרפת.

23:13: העיתונאי מיכאל שמש מצטט גורם ישראלי: מחר תצא משלחת לקהיר בהשתתפות ראש המוסד וראש השב״כ לדון בעסקת חטופים ״יגיעו בשביל לשמוע - למרות הדרישות ההזיות שקיימות כרגע״. לידיעה המלאה ולעוד פרטים >>>

23:11: שר החוץ המצרי סאמח שוכרי מבהיר את דבריו כלפי ישראל: "אין כוונה לסגת מהסכם השלום עם ישראל".

23:00: דובר צה"ל: מטוסי קרב תקפו לפני זמן קצר תשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה במרחב תלוסה. בנוסף, במהלך היום נתקף מבנה צבאי במרחב בליידא על ידי מטוסי קרב, בנוסף כוחות צה״ל תקפו בירי מרגמות עמדת תצפית של הארגון במרחב אל-חיאם.

(צילום: דובר צה"ל)

22:30: לאחר הראיון ב'כיכר': ח״כ רון כץ מיש עתיד בפרגון יוצא דופן לשר הרווחה יעקב מרגי ״כבוד השר אמר הבוקר ואמר באומץ רב: מי שבאמת לא תורתו אומנותו צריך להתגייס ולתרום ולהיות תחת האלונקה. לקחת חלק בביטחון מדינת ישראל״

"זה צפוי להגביר את התחרות בשירות ובאיכות, להוזיל עלויות בחבילות לחו"ל, ובעיקר יהיה קל ופשוט".

22:00: מפלגת הציונות הדתית: "החיבור של רע״מ, התנועה האיסלאמית והחמאס הוא אירוע שאנחנו מזהירים מפניו במשך שנים".

"הידיעות על צינור הכספים העוברים לחמאס והקשר של עמותת סיוע 48 ומפלגת רע״מ, מפלגה בכנסת ישראל זו מציאות שלא ניתן לקבל".

כיום כולם מבינים כי אין שותפות פוליטית עם תנועות תומכות טרור ומקומן מחוץ לכנסת ישראל. בית המשפט העליון טעה כשבניגוד לחוק איפשר את כניסת רע"מ לכנסת.

כעת על היועץ המשפטי לממשלה ועל גורמי אכיפת החוק לפתוח בחקירה ולנקוט הליכים כדי שארגונים ומפלגות לא יתמכו בחמאס, ודאי לא באופן כה ישיר.

21:45: מפלגת עוצמה יהודית מודיעה על תמיכה בראש העיר אלעד, ישראל פרוש, לקדנציה נוספת בראשות העיר.

"לאור מחויבותו רבת השנים למען הציבור הדתי בעיר. יו"ר עוצמה יהודית, השר לביטחון לאומי, ח"כ איתמר בן גביר, חתם על הסכם התמיכה מול מפלגת אגודת ישראל באלעד ועם מועמד יהדות התורה לראשות העיר, ישראל פרוש".

פרוש ובן גביר (צילום: דוברות )

21:30: מיכאל שמש מדווח: בימים שלפני המבצע: צה״ל ביצע חיסולים ממוקדים במטרה להכין את השטח לפעולת החילוץ.

צה״ל נערך מספר ימים לפני הפעולה לפגוע בכוחות חמאס שעשויים היו לסכל את הפעולה. גם בזמן הפעולה הצבאית נשארו עוד מספר מחבלים באזור שניסו לסכל את החילוץ מדירות סמוכות אבל הם חוסלו מיד.

20:55: 'כיכר' בפרסום ראשון: האדמו"ר מויז'ניץ הודיע כעת בכינוס בעיר אלעד על תמיכתו במועמד ש"ס יהודה בוטבול

לפרטים המלאים על הדרמה באלעד - כנסו כאן

20:50: לשכת ראש הממשלה: ראש הממשלה בנימין נתניהו החליט למנות את השר אופיר אקוניס לתפקיד הקונסול הכללי של ישראל בניו יורק. המינוי נעשה בתיאום עם שר החוץ ישראל כץ ויובא לאישור הממשלה

20:40: ‏סגנית מנהל ביה"ח שיבא בהצהרה לתקשורת "מצבם של שני החטופים שחולצו יציב, אבל ניתן לראות את סימני השבי הממושך והיעדר הטיפול הרפואי".

(צילום: דוברות שיבא )

20:30: מקורות מצריים: ישראל הודיעה למצרים שתיידע אותה לפני שתחל פעולה עתידית גדולה ומקיפה ברפיח (חזי סימנטוב)

20:00: דיווח: רה״מ נוטה לשלוח את ראש המוסד לדיונים מחר בקהיר על עסקת חטופים, בכיר ישראלי: מופעלים לחצים כבדים על המתווכות כדי לצמצם פערים מול חמאס ולקחת חלק בשיחות מחר (מוריה אסרף וולברג)

19:55: צפו בתיעוד: מפקד בכיר באגף המבצעים בשב״כ: ״הלוחמים שלנו פעלו בגבורה, באומץ לב, ומתוך תחושת שליחות עמוקה למען השבתם של החטופים. זוהי משימתנו ואנחנו נחושים להשלימה״

צפו בדברים (צילום: דוברות השב"כ)

19:50: צה"ל חושף תיעודים דרמטיים מרגעי חילוץ החטופים במהלך המבצע ברפיח: ״החטופים בידינו, תקינים ובריאים, אנחנו עולים על מסוק וטסים לבית החולים״ | צפו בצילומים ממצלמות לוחמי שייטת 13 ומרגע החילוץ בלב קן צרעות המחבלים ברפיח | "מזמור לתודה" 

לכתבה מלאה - כנסו כאן

תיעוד ממצלמות לוחמי שייטת 13 ממפגשם הראשון עם החטופים (צילום: דובר צה"ל)

19:40: אלוף (מיל׳) ניצן אלון קיים היום שיח עם עשרות משרתים בסדיר ובמילואים במפקדה האחראית על המודיעין, המבצעים והמשא ומתן להשבת החטופים.

"המשרתים במפקדה עובדים לילות כימים כדי לאתר את מיקומי החטופים ואת מצבם. יחד הם הביאו בעבודה מאומצת שנמשכה שבועות רבים את המודיעין שהפליל את הנכס שבו הוחזקו פרננדו מרמן ולואיס הר שחולצו הלילה משבי החמאס, ואת המודיעין שעל בסיסו תכננו את המבצע שבו לקחו חלק כוחות צה״ל, שב״כ וימ״מ".

(צילום: דובר צה"ל)

19:05: משרד החוץ המצרי תוקף את סמוטריץ': "מצער ומביש ששר האוצר הישראלי ממשיך לצאת בהצהרות חסרות אחריות, שרק חושפות להרג והרס, ופוגעות בכל ניסיון לבלום את המשבר ברצועת עזה" (ספיר ליפקין)

19:02: ארדואן במתקפה חדשה על נתניהו: "נתניהו מסתכל ומעריץ את להיטלר וממשיך לחצות קווים אדומים בכל יום במלחמתו בעזה" (עמיחי שטיין)

19:00: שר החוץ ישראל כ"ץ: פגשתי היום בירושלים את יו"ר האופוזיציה בגרמניה, פרידריך מרץ, גרמניה עומדת לצד ישראל בתמיכה מקיר לקיר מאז השביעי באוקטובר ואני שמח לראות שהתמיכה בישראל היא מכל המפלגות והסיעות.

"סקרתי בפניו את התגליות האחרונות בנוגע לאונר"א. כזכור, גרמניה הפסיקה את המימון שלה לארגון. אמרתי לו שאונר"א לא תהיה בעזה ביום שאחרי ויש למצוא חלופה נקייה מקשרים לטרור".

"הענקתי לו את סיכת החטופים - וביקשתי ממנו לענוד אותה עד שכולם ישובו הביתה".

השר כץ עם פרידריך מרץ (צילום: בועז אופנהיים, משרד החוץ)

18:50: שר הביטחון, יואב גלנט, ביקר היום בימ״מ - היחידה הלאומית המיוחדת ללוחמה בטרור של משטרת ישראל. גלנט קיבל סקירה על הפעולה שבוצעה הלילה לחילוץ החטופים ואמר כי ״לא ירחק היום ויהיו עוד מבצעים, אנחנו בוטחים בכם ומאמינים בכם"

לכתבה המלאה - כנסו כאן

גלנט, היום (צילום: שירה קינן )

18:45: החוק לסגירת ערוץ אל ג'זירה עבר בקריאה ראשונה; חברי הכנסת הערבים נטשו את המליאה בזמן הנאום של ח"כ סוכות

ח"כ סוכות אמר בנאום שנשא בטרם ההצבעה על החוק: "הגיע הזמן לעצור את הטרור. הגיע הזמן לעצור את ההסתה. החוק יתן כלים לשר התקשורת לסגור את ערוץ הרעל אלג'זירה, ערוץ שמסית בכל העולם לשנאת יהודים".

18:30: דיווח בערוץ א-שרק הסעודי: אבו מאזן שוחח עם אמיר קטאר על התיווך בין פת"ח לחמאס, והביע את נכונותנו להקמת ממשלת טכנוקרטים פלסטינית. הוא הדגיש כי היא תיקח על עצמה את המשימה של שיקום עזה ותבצע רפורמות נרחבות במוסדות של הרשות הפלסטינית (ספיר לפקין)

18:15: שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנוף הורה: "להפסיק באופן מייד את כלל ההתקשרויות של רשות מקרקעי ישראל עם הארגון המפשע ארונר״א ולסלקם מהשטחים המוחכרים להם"

לכתבה המלאה - כנסו כאן

17:55: מפקד היחידה המשטרתית המיוחדת ללחימה בטרור (ימ"מ) תנ"צ ח' אמר היום (שני) בתום המבצע ללוחמיו כי ״אנחנו יכולים להגיע לכל מקום על מנת לפגוע במחבלים ולחלץ חטופים״.

בשיח שערך מפקד הימ״מ לאחר חילוץ שני החטופים פרננדו סימון מרמם ולואיס הר, תחת אשת כבדה וחילופי אש במסגרתם חוסלו מספר מחבלים, הוא שיבח את לוחמיו והתייחס לפעילות.

מפקד הימ״מ, תת-ניצב ח׳ (צילום: דוברות המשטרה)

17:45: תיעוד וידאו מביקור ראש הממשלה בנימין נתניהו במפגש עם לוחמי ומפקד יחידת הימ"מ שהחזירו הלילה במבצע חילוץ את שני החטופים מעזה.

נתניהו ולוחמי הימ"מ (צילום: איתי בית-און / לע"מ, סאונד: יחזקאל קנדיל / לע"מ)

17:00: בעוד העולם לוחץ על ישראל שלא להרחיב את המבצע בעזה - גם לרפיח, למרות המטרה הברורה והחשובה במיגור טרור החמאס במקום, יו"ר המחנה הממלכתי השר בני גנץ מבהיר היום כי "פעולה רחבה ברפיח אינה עומדת בסימן שאלה".

"אנחנו זוכרים ומחויבים להמשיך להילחם כדי להסיר את האיום של חמאס, ולמען החזרתם של 134 חטופים נוספים", אמר גנץ. "המבצע הלילה הוא הוכחה שאנו עומדים בהבטחה שלטרור לא יהיו ערי מקלט בשום מקום.

"אין שאלה בנוגע לצורך לפעול בכל מקום שבו יש טרור. פעולה רחבה ברפיח, כפי שאמרנו בעבר – אינה עומדת בסימן שאלה. נקיים שיח עם ידידינו בעולם כולל מצרים שלה אנו רוחשים כבוד רב.

"נעשה את כל הצעדים שיאפשרו לנו את חופש הפעולה - גם בפינוי האוכלוסייה, גם באבטחת הגבולות, וגם בהכנת השטח לכניסה קרקעית - ונפעל".

דברי השר בני גנץ על הפעולה ברפיח

16:47: ראש הממשלה בנימין נתניהו והשר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ביקרו היום (שני) עם מפכ"ל המשטרה ומפקד מג"ב ביחידת הימ"מ ופגשו את הלוחמים ומפקד היחידה תנ"צ ח' שהחזירו הלילה במבצע חילוץ את החטופים פרננדו מרמן ולואיס הר ממרכז רפיח בעזה.

ראש הממשלה בנימין נתניה אמר ללוחמים כי "אנחנו ביום של שמחה שמהולה בעצב. שמחה על השחרור של חטופינו ועצב על נפילת לוחמינו. אבל אני רוצה להגיד לכם שהשחרור של לואיס ושל פרננדו זהו אחד ממבצעי החילוץ המוצלחים בתולדות מדינת ישראל".

נתניהו תיאר את אישור המבצע ואמר כי "לפני כמה ימים שהביאו לי את המבצע לאישור ואישרתי אותו. אחר כך כמה שעות אחרי חשבתי על שלושה דברים: אחד, חשבתי על קדושת המשימה. שתיים, חשבתי על הסיכונים מול הסיכויים, והיו סיכונים. שלישית, חשבתי עליכם, על הלוחמים. חשבתי מה יקרה ברגע המכריע, כי מנסיון אני יודע, שברגע הפריצה הפער בין ניצחון לאסון הוא מילימטר".

ראש הממשלה המשיך וסיפר על הלילה הדרמטי: "ב-01:40 לפנות בוקר, אני רואה אתכם שמים את המטען וכעבור שניות אני שומע "החטופים בידינו". חיסלתם את החוטפים, את המחבלים, עשיתם את דרככם חזרה לארץ ללא פגע - מבצע מושלם, ביצוע מושלם.

"אני רוצה להגיד לכם: אני כ"כ גאה בכם. אני גאה בכם, בשב"כ, בצה"ל. עבדתם כמכונה משומנת. אתם הלוחמים פשוט הכי טובים שיש. באתי הנה להגיד לכם את זה ולהצדיע לכם בשם כל אזרחי ישראל. אתם הכי טובים בעולם. מברוק!".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
(צילום: קובי גדעון / לע"מ)
(צילום: קובי גדעון / לע"מ)
(צילום: קובי גדעון / לע"מ)

16:41: יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳ אמר היום בפתח ישיבת הסיעה כי "הפעולה הלילה מוכיחה שוב את מה שאמרנו פעמים רבות, שהדרך להחזיר את החטופים הביתה היא באמצעות הניצחון והשמדת החמאס. הדרישות ההזויות של החמאס לשחרור אלפי מחבלים ורוצחים, לגירוש יהודים מהר הבית, להפסקת המלחמה ונסיגת כוחות צה"ל מחייבות אותנו לתת להם תשובה אחת ברורה ונחרצת: מ-ל-ח-מ-ה!!!".

סמוטריץ' פנה לראש הממשלה נתניהו ואמר: "אדוני ראש הממשלה, במקום לשלוח את ראש השב"כ רונן בר לקהיר לשיחות עם האויב הנאצי - צריך להמשיך לשלוח אותו לרפיח יחד עם אנשיו ועם חיילי צה"ל כדי להשמיד, להרוג ולאבד את ראשי המרצחים ואת כל מחבלי החמאס הנאצים, כמו אתמול בלילה. במקום לשלוח את ראש המוסד לקטאר צריך לשלוח אותו לחסל את ראשי החמאס בכל העולם. התשובה שלנו לחמאס ולדרישותיו ההזויות תהיה ברפיח באמצעות מטוסי חיל האוויר, הטנקים, לוחמי החי"ר והצנחנים".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

16:32: אחרי ארצות הברית, גם בממלכה הבריטית החליטו להטיל סנקציות על ארבעה מתיישבים יהודים, אחד מהמתיישבים, הוא בעל חווה שאיבד את אחיו במלחמה בעזה והוא טוען שמדובר בהחלטה אנטישמית.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

16:13: דובר צה״ל ודוברות שב״כ חושפים את התיעוד ממבצע החילוץ המשותף לצה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל (ימ"מ) בלב רפיח, בו חולצו פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק בטבח שמחת תורה.

צילום אוויר מהמבצע ברפיח (צילום: דובר צה"ל)
צילום אווירי מתקיפות כלי טיס של חיל אוויר בעת המבצע (צילום: דובר צה"ל)

16:05: ארגון הטרור חיזבאללה הודיע על מותם של שני פעילים בארגון, מוחמד באקר חסאן בסאם ועלי אחמד מהנא. מפרוץ המלחמה סופר החיזבאללה 190 הרוגים.

15:40: עיריית שדרות הודיעה לתושבים כי ניתן האישור העקרוני לשהייה במלונות ובפתרונות דיור אחרים (מענק אכלוס עצמאי) עד 07/07/24. כל תושב יוכל להישאר בבתי המלון או בהסדר מענק אכלוס עד לחודש יולי השנה. ההחלטה על המתווה המוסכם תלויה באישור ראש הממשלה.

עדיין מתקיימים דיונים מול משרד ראש הממשלה, מינהלת תקומה ומשרד האוצר בנוגע לגובה מענקי האכלוס ומענקי השיבה לעיר. ראש העיר עומד על כך שמענקים אלו יהיו ראויים וייתנו מענה הולם גם לתושבים שיבחרו לשהות מחוץ לעיר בתקופה הקרובה וגם לאלו שישובו אליה.

בהמשך להקלות בהנחיות פיקוד העורף, שמאפשרות למידה במוסדות החינוך בשדרות, ובהמשך להחלטת משרד החינוך, בשיתוף העירייה, כלל מסגרות החינוך (מעונות, גני ילדים ובתי-ספר) ייפתחו ביום ראשון, 03/03/24. מסגרות החינוך המיוחד וקידום נוער ייפתחו ביום שלישי, 20/02/24. בהנחיית שר החינוך, יואב קיש, מסגרות החינוך במרחבי הפינוי יסיימו את פעילותן ביום שני, 19/02/24, וזאת על מנת לאפשר התארגנות של צוותי ההוראה.

בנוסף, העירייה באה לקראת המשפחות שכבר שוהות בשדרות ותפתח מסגרת חינוך מצומצמת לילדי גן-כיתה ג' החל מיום ראשון הקרוב, 18/02/24 ועד ה-29/2/24 (כולל). הגנים יפעלו בשכונת נאות השקמה וכיתות בתי הספר במבנה של בי"ס נריה בשעות 8:00-13:00, ללא יום שישי. לאחר ה-18/02/24 לא ייכנסו תלמידים נוספים למסגרת זו.

15:32: דובר צה״ל מעדכן כי אזרח ישראלי חצה אתמול את מרחב הגבול משטח ישראל לרצועת עזה באזור בארי, האזרח זוהה על ידי תצפיות צה״ל והוזעקו לעברו כוחות. לאחר זמן קצר הוא שב לשטח הארץ ותוחקר על ידי כוחות הביטחון. נסיבות האירוע עודן מתוחקרות.

15:21: אזעקה הופעלה במושב זרעית בגליל העליון.

15:16: ראש הממשלה בנימין נתניהו, השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר ומפכ"ל המשטרה רנ"צ קובי שבתאי, נפגשים כעת עם לוחמי הימ"מ שהשתתפו בפעולה ברפיח הלילה.

14:50: שירות הביטחון הכללי מפרסם בצהריים (שני) תמונות נדירות מחמ״ל המבצעים המיוחדים של השב״כ אשר ממנו נוהל על ידי ראש השב״כ והרמטכ״ל המבצע לחילוצם של שני החטופים הישראלים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר.

במהלך המבצע נכחו בחפ״ק ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון יואב גלנט, ראש המל״ל צחי הנגבי, המפכ״ל קובי שבתאי והמזכיר הצבאי של רה״מ.

(צילום: תקשורת שב״כ)
(צילום: תקשורת שב״כ)
(צילום: תקשורת שב״כ)
(צילום: תקשורת שב״כ)

14:41: ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום בפעם השלישית מאז פרוץ המלחמה, עם ראש ממשלת הולנד מארק רוטה, בלשכת רה״מ בירושלים.

במהלך הפגישה, ראש הממשלה נתניהו עדכן את ראש ממשלת הולנד רוטה בהתקדמות הלחימה ברצועת עזה. ראש הממשלה הדגיש בפני ראש ממשלת הולנד כי ישראל לא תשאיר את גדודי הטרור ברפיח על כנם, ושהמלחמה צפויה להימשך עד לניצחון המוחלט על החמאס.

בפגישה השתתפו מהצד הישראלי: השר לעניינים אסטרטגיים, ר׳ הסגל, ר׳ המל״ל, מנכ״ל משרד רה״מ, היועץ המדיני ושגריר ישראל בהולנד. מצד הולנד השתתפו בין היתר: היועץ לביטחון לאומי, השליחה המיוחדת לנושאים הומניטריים ושגרירת הולנד בישראל.

נתניהו ומקבילו ההולנדי (צילום: איתי בית-און / לע״מ)

14:30: שר החוץ ישראל כ"ץ ושר הפנים משה ארבל, החליטו היום להכריז על פרנצ'סקה אלבנזה, השליחה המיוחדת לשטחים הפלסטיניים מטעם מועצת האו"ם לזכויות האדם, כמסורבת כניסה למדינת ישראל בעקבות אמירתה המקוממת כי "הקורבנות בטבח 7 באוקטובר לא נרצחו בגלל יהדותם, אלא בתגובה לדיכוי הישראלי".

לאלבנזה קיימת הערה במערכת הכניסה לישראל של רשות האוכלוסין וההגירה שלא מאפשרת להנפיק לה אשרה לישראל, וכעת השרים ארבל וכ״ץ החליטו להכריז עליה כמסורבת כניסה ארצה.

שר החוץ כ"ץ ושר הפנים ארבל: "נגמר העידן שיהודים שותקים. אם האו"ם רוצה לחזור ולהיות גוף רלוונטי, ראשיו חייבים להתנער בפומבי מדבריה האנטישמיים של "השליחה המיוחדת" - ולפטרה לאלתר. מניעת כניסתה לישראל אולי תזכיר לה מהי הסיבה האמיתית בגינה החמאס שחט תינוקות, נשים ומבוגרים".

14:20: בית משפט המחוזי בבאר שבע, התיר לפני זמן קצר (שני) לפרסם את כתב האישום בנוגע לפרשת ״המתחזה״, המתייחס לאדם שבזמן פרוץ המלחמה התחזה לחייל ביחידה מיוחדת, פנה לסא"ל כדי להציע את עזרתו ובכך נחשף לשיחות חסויות וסודיות ולתכנונים מבצעיים. רובו של כתב האישום שהותר לפרסום הושחר - מכיוון שיש בו, בין היתר, פרטים של אנשי צבא.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

13:40: דובר צה"ל מעדכן כי לפני זמן קצר (שני) כלי טיס תקפו שורת מטרות טרור בשימוש ארגון הטרור חיזבאללה במרחב דרום לבנון.

במסגרת התקיפה, כלי טיס תקף רכב במרחב מרון א-ראס ובו פעילי חיזבאללה, בהם - לפי הדיווחים בלבנון, מפקד שטח של חיזבאללה במארון א-ראס, ששמו הוא מוחמד עלוויה.

כמו כן, הושמדו מספר תשתיות טרור במרחבים אל עדייסא ואל-חיאם. בנוסף, הותקפו שני מבנים צבאיים ואתר צבאי במרחבים טיר חרפא אל ג׳בין ומרון א-ראס.

13:23: דובר צה"ל מעדכן כי הבוקר החל מבצע לסיכול טרור בכפר ארם שבחטיבת בנימין שנמשך גם בשעה זו. עד כה הכוחות תחקרו חשודים רבים ואיתרו אמצעי לחימה וציוד צבאי.

13:22: לוחמי צה"ל, שב"כ ומג"ב פעלו הלילה (שני) למעצר 17 מבוקשים ברחבי יהודה ושומרון ובחטיבת הבקעה והעמקים.

במבצע לסיכול טרור בכפר תל שבחטיבת שומרון, לוחמי צה״ל במילואים ומג״ב עצרו בהכוונת שב״כ שבעה מבוקשים, סרקו מבנים והוחרם ציוד צבאי. אמש, הלוחמים עצרו מבוקש ואיתרו והחרימו נשק מסוג M16 בכפר עיזריה שבחטיבת עציון.

כמו כן, אמש סיכלו לוחמי צה"ל ניסיון פיגוע דקירה סמוך לחוסאן וביתר עילית במרחב חטיבת עציון. הכוח זיהה מחבל שניסה לדקור לוחם צה"ל, שבתגובה חתר למגע ונטרל את המחבל, לא היו נפגעים לכוחותינו באירוע.

המבוקשים שנעצרו ואמצעי הלחימה שהוחרמו הועברו להמשך טיפול כוחות הביטחון, אין נפגעים לכוחותינו.

דובר צה"ל מציין כי עד כה נעצרו מתחילת המלחמה מעל 3,080 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, מעל ל-1,350 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

הנשק שהוחרם בכפר עיזריה שבחטיבת עציון (צילום: דובר צה"ל)

13:00: רשת NBC האמריקנית מדווחת בשם מקורבים לנשיא ארה"ב ג'ו ביידן כי הוא מתוסכל מהתנהלות ראש הממשלה בנימין נתניהו במלחמה וכינה אותו בשיחות פרטיות "Asshole" (אידיוט).

12:35: דובר צה"ל מפרסם תיעוד מרגש מרגעי המפגש של פרננדו מרמן ולואיס הר, שחולצו הלילה מעזה, כשהם מתאחדים עם בני משפחתם, במרכז הרפואי שיבא תל השומר.

לתיעוד המלא - כנסו כאן
רגעי המפגש של החטופים עם בני המשפחה (צילום: דובר צה"ל)

12:00: דיווחים סותרים בלבנון על התקיפה האחרונה של חיל האוויר בלבנון. לפי חלק מהדיווחים, בתקיפה חוסל בכיר חיזבאללה, מפקד שטח במארון א-ראס, בשם מוחמד עלוויה. בעוד בדיווחים אחרים נטען כי הוא שרד את החיסול.

11:09: אחרי ארבעה ימים של שקט, וברקע מבצע השחרור המהדהד של שני החטופים, מתחדש ירי הרקטות מעזה. אזעקה נשמעת ביישוב עין הבשור בעוטף עזה.

10:58: דיווחים בלבנון על רכב שהותקף מהאוויר על ידי כטב"ם ישראלי בדרום המדינה.

(צילום: לפי סעיף 27א)

10:29: מבזק מטה המשפחות להחזרת החטופים: "חידוד: מטה משפחות החטופים והנעדרים מחזק ומברך את לוחמי השב״כ (שנשמטו מההודעה הקודמת בטעות) ויצא לפועל יחד עם כוחות הימ״מ וכוחות צה״ל.

"אנו מחזקים ומברכים את כל הלוחמים ומקבלי ההחלטות על העוז, הגבורה ורוח הלחימה אשר הפגינו ובכך הביאו לשחרורם של שני חטופים בחיים.

9:58: ראש הממשלה נתניהו: פרננדו ולואיס - ברוכים השבים הביתה. אני מצדיע ללוחמינו האמיצים על הפעולה הנועזת שהביאה לשחרורם. רק המשך הלחץ הצבאי, עד לניצחון המוחלט, יביא לשחרור כל חטופינו. לא נחמיץ אף הזדמנות להשיבם הביתה.

9:18: מטה משפחות החטופים: אנו מחזקים ומברכים את חיילי צה״ל וכוחות הימ׳מ אשר פעלו בעוז ובגבורה למען שחרורם של שני החטופים ואת מקבלי ההחלטות על ההחלטה האמיצה. גורלם של 134 חטופים נמצא כעת בידי חברי הקבינט לקראת דיוני קהיר.

זמנם של כל שאר החטופים אשר מוחזקים בשבי, אזל! הדריכות והחשש לגורלם מתגבר כעת עוד יותר והיד הקלה על ההדק של רוצחי חמאס מסכנת את חייהם.

9:08: לואיס הר ופרננדו מרמן, שחולצו משבי החמאס, סיפרו בבית החולים שהם הוחזקו בבית משפה ברפיח.

8:50: לפנות בוקר פורסמה הודעה מטעמו של נשיא ארגנטינה חאבייר מיליי, שרק בשבוע שעבר ביקר בישראל: "הנשיא מודה לצה"ל, לשב"כ ולמשטרת ישראל על שסיימו בהצלחה את מבצע חילוץ האזרחים הארגנטינאים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר, שנחטפו ב-7 באוקטובר האחרון על ידי מחבלי חמאס"

בהודעה נכתב כי "במהלך ביקורו בישראל, חזר הנשיא מיילי בפני הנשיא יצחק הרצוג וראש הממשלה בנימין נתניהו על הבקשה לשחרור כל אחד מהחטופים הארגנטינאים. מיליי ממשיך לגנות בתקיפות את ארגון הטרור חמאס".

נשיא ארגנטינה (צילום: chabad.arg)

7:38: השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר: ״מברך את לוחמי הימ״מ של משטרת ישראל, את כוחות השב״כ, צה״ל וכלל אנשי מערכת הביטחון שחילצו הלילה במבצע הירואי את החטופים פרננדו סימון מרמן ולואיס הר מלב רפיח.

״בבוקר הזה, כולנו שמחים עם המשפחות שיקיריהם שבו. בתקווה כי נצליח להחזיר הביתה גם את יתר החטופים. זהו בוקר מרגש מאוד וגם מוכיח - ככל שנתקדם צבאית, כך נוכל להשיב עוד חטופים הביתה. זו הדרך. עם ישראל חי!״

7:22: נשיא המדינה יצחק הרצוג: ״אין לך מצווה גדולה כפדיון שבויים״ (הרמב״ם). מצדיע לכל מי שהביא את פרננדו ולואיס הביתה במבצע חילוץ נועז. נמשיך לפעול בכל דרך להשבת כל החטופות והחטופים לביתם".

7:17: יו״ר הציונות הדתית שר האוצר בצלאל סמוטריץ׳: כבוד ענק לחיילי צה״ל ולכוחות הביטחון, הניצחון על הנאצים בחמאס בוא יבוא! אנחנו נמשיך ללחוץ על צווארו של חמאס עד הניצחון ועד השמדתו בע״ה, רק כך נביא עוד ועוד מאנשינו הביתה ורק כך נשיב את הביטחון לאזרחי ישראל כולם. לואיס ופרננדו, ברוכים השבים, כמה חיכינו לכם! שנשמע עוד בשורות טובות כאלו!

7:15: דובר צה"ל פונה בהצהרתו לחטופים: "אם אתם שומעים אותי עכשיו, אנחנו נחושים להחזיר אתכם הביתה ולא נחמיץ שום הזדמנות לעשות זאת".

7:13: עוד מדובר צה"ל על חילוץ החטופים: "הלילה היה מתוח ומרגש מאוד. המבצע התאפשר בזכות ההקרבה הגדולה של הלוחמים בסדיר ובמילואים שנפלו ונפצעו בקרבות. גם הבוקר אנו זוכרים את 134 החטופים והחטופים שנמצאים בעזה".

7:10: השר יואב בן צור: ושבו בנים לגבולם. מודה לבורא עולם ומברך את צה״ל וכוחות הביטחון על המבצע ההירואי והנועז. חילוץ החטופים מידיהם האכזריות של מחבלי חמאס הארורים, זהו רגע של אור ותקווה בתוך החושך הגדול שפקד אותנו, פרננדו ולואיס ברוך שובכם הביתה.

7:09: דובר צה"ל דניאל הגרי בהצהרה לתקשורת: "הלילה החזרנו את לואיס ופרננדו הביתה במבצע תחת אש בלב רפיח. הקרב התנהל במוקדים רבים. כבר בשעה 1:50 החלה לפעול מעטפת אש אווירית של חיל האוויר כדי לאפשר לכוח לנתק מגע ולפגוע במחבלי החמאס במרחב. הלוחמים שלפו את לואיס ופרננדו מהדירה וחילצו אותם תחת אש, עד שהגיעו לאזור הבטוח״.

דובר צה"ל, הבוקר

7:07: הודעת פורום תקווה המאגד משפחות חטופים: "קמנו הבוקר עם בשורה מרגשת עם חילוצם של פרננדו סימון מרמן ולואיס נורבטו ליינברג הר. הבשורה הזאת נותנת תקווה גדולה לכל המשפחות שמדינת ישראל ועושה ותעשה הכל כדי להשיב לנו את יקירנו.

"אמרנו מהיום הראשון, רק לחץ צבאי יביא את החטופים הבייתה. אנחנו מברכים את כוחות צהל והשב״כ את שרי הממשלה וכל מי שתרם להבאת החטופים הבייתה. אנחנו בטוחים ומאמינים כי מבצע מוצלח זה יתרום להבאת גם שאר החטופים בזמן המהיר ביותר.

"על הממשלה והצבא להבהיר לאויבנו ולידינו שאנחנו ממשיכים במלחמה בכל הכח עד הכרעת האוייב והבאת כלל החטופים לביתם".

7:00: משרד הבריאות: במהלך הלילה עודכן משרד הבריאות על ידי גורמי הביטחון על שחרורם של פרננדו מרמן ולואיס הר לאחר 129 ימים בשבי בעזה.

עם שחרורם הוחלט במשרד הבריאות בשיח עם צה״ל על העברתם מיידית לבית החולים שיבא שם יעברו בדיקות רפואיות ויקבלו את הטיפולים הנדרשים, לרבות ליווי נפשי. עם שחרורם ימשיכו להיות מלווים על ידי מערכת הבריאות במסגרת השירותים בקהילה.

6:58: שר החוץ ישראל כ"ץ: ‏פרננדו וסימון, ברוכים השבים הביתה וחיבוק חם למשפחות. ‏אני מחזק ומברך את לוחמי ומפקדי צה"ל, השב"כ והימ"מ על המבצע ההירואי ברפיח - נמשיך לעשות הכל עד להשבת כל החטופים משבי ארגון הטרור הרצחני.

6:55: בארגון הטרור הרצחני חמאס מפרסמים הודה שבה מתייחסים לתקיפות הישראליות הנרחבות ברפיח הלילה, ועל חיסול המחבלים הרבים. לא מוזכרת בהודעה כל התייחסות לחטופים ששוחררו.

6:50: יו״ר מפלגת העבודה, ח״כ מרב מיכאלי: מבצע מזהיר של צה"ל שהביא הביתה את לואיס הר ופרננדו סימון מרמן החטופים. רגע של התרגשות וגאווה לצד אבל על הנופלים במבצע אחר, מוקדם יותר. ‏ישנם עוד 134 חטופות וחטופים. במבצע או בעסקה, לא ננוח עד שנחזיר את כולןם הביתה.

5:57: הותרו לפרסום שמותיהם של שני לוחמים שנפלו אתמול בקרבות בדרום רצועת עזה והודעה נמסרה למשפחותיהם.

בנוסף, שני לוחמים מיחידת מגלן, חטיבת הקומנדו נפצעו באורח קשה בקרב בדרום רצועת עזה. בנוסף, חייל מילואים ממפקדת ׳עוצבת בני-אור׳ (460) נפצע באורח קשה בתאונת דרכים בדרום הארץ. החיילים פונו לקבלת טיפול רפואי בבית חולים ומשפחותיהם עודכנו.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
עדי ואלון הי"ד (צילום: דובר צה"ל)

5:51: יו"ר הכנסת אמיר אוחנה: סופסוף בשורות טובות. תודה והערכה מעומק הלב לכוחותינו מהימ״מ, מהשב״כ ומצה״ל על מבצע חילוץ מרשים, אמיץ ומורכב. הפחתם תקווה במדינה שלמה. לא ננוח עד שנחזיר את כולם. מצדיעים לכוחותינו!

5:00: שר הביטחון יואב גלנט: ‏במבצע חילוץ מרשים, כוחות הביטחון הצליחו להשיב הלילה לישראל את פרננדו מרמן ולואיס הר שנחטפו מקיבוץ ניר יצחק. יחד עם ראה״מ והפיקוד הבכיר, עקבתי אחר המבצע מהחפ״ק - מלוא הערכה לכוחות צה״ל, שב״כ וימ״מ על פעולה חשובה וביצוע איכותי. נמשיך לממש את מחויבותנו להשיב את החטופים, בכל דרך.

4:40: תיעוד מרגש ראשוני מרגעי הגעת החטופים המשוחררים לשטח ישראל. הם פונו לבית החולים שיבא תל השומר לבדיקות רפואיות.

החטופים במסוק (צילום: דובר צה"ל)

4:30: הודעה משותפת לדובר צה״ל, דוברות שב״כ ודוברות המשטרה: הותר לפרסום כי במבצע משותף של צה"ל, שב"כ ומשטרת ישראל (ימ"מ) ברפיח, חולצו הלילה שני חטופים ישראלים, פרננדו סימון מרמן (60) ולואיס הר (70) אשר נחטפו על ידי חמאס לרצועת עזה מניר יצחק ב-7/10.

מצבם של השניים טוב והם הועברו לבדיקות רפואיות במרכז הרפואי שיבא תל השומר. כוחות הביטחון ימשיכו לפעול בכלל המאמצים להשבת החטופים.

החטופים שחולצו (צילום: באדיבות המשפחות)

4:00: דיווחים על תקיפות מסיביות של צה"ל ברפיח שבדרום רצועת עזה. לפי דיווחים פלסטינים, במקום עשרות רבות של הרוגים.

3:30: דיווחים פלסטינים על תקיפה משולבת ברפיח של צה"ל, מהאוויר ומהיבשה. מחוסלים רבים במקום.

00:00: בלוג חדש ובו עדכונים שוטפים מהיום ה-129 למלחמה.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר