הסגולה למוצאי שבת

מה עשתה אשתו של הבעל שם טוב הקודש? | סיפור למוצ"ש

כשפתחה אשתו של הבעל שם טוב את הדלת, ראתה שהם רוקדים בעיגול, ואש מלהטטת סביבותיהם כמו חופה, הלכה ולקחה כלים וירדה בעצמה למרתף, והביאה להם יין כפי רצונם | סיפור למוצ"ש (חסידים)

הרב אהרון ראובן | כיכר השבת |
ציון הבעל שם טוב הקדוש זי"ע (ח.ב)

מה עשתה אשת הבעש"ט הקודש?

סיפרו בביתו של רב קהילת נמירוב, שפעם אחת בשמחת תורה היו אנשי סגולה של הבעל שם טוב הקדוש שמחים ומרקדים, ושותים יין מן המרתף של הבעל שם טוב הקדוש בכמות רבה.

ואמרה אשת הבעל שם טוב הצדקת: לא ישאר יין לקידוש ולהבדלה, ונכנסה לבעל שם טוב הקדוש, ואמרה לו: אמור להם שיפסקו לשתות ולרקוד, כי לא ישאר לך יין לקידוש והבדלה.

אמר לה הבעל שם טוב הקדוש בצחוק: טוב אמרת, לכי אמרי להם שיפסיקו וילכו לביתם.

כשפתחה את הדלת, ראתה שהם רוקדים בעיגול, ואש מלהטטת סביבותיהם כמו חופה, הלכה ולקחה כלים וירדה בעצמה למרתף, והביאה להם יין כפי רצונם.

ואחר כך, שאל אותה הבעל שם טוב: אמרת להם שילכו?

אמרה לו: היה לך לאמר בעצמך...

כוחה של שמחה בתורה, שמחה של מצוה...

מאמרותיו של הבעל שם טוב הקדוש 'צידה' לדרך לשבוע טוב ומבורך

אומר הבעל שם טוב הקדוש: עצבות – נועלת שערי שמים, תפילה – פותחת שערים נעולים, והשמחה – בכוחה לשבר חומות.

משנכנס אדר מרבים בשמחה – בחודש אדר אפשר למשוך שמחה יותר בקלות, ויתרון גדול למי שיעסוק בחודש זה בנושא השמחה, כי: העיסוק בשמחה הוא - ההתחלה לתיקון מידת השמחה,  כיון: שע"י הלימוד האדם 'חי' ומודע לחשיבות השמחה, והקדשת זמן ללימוד מחדירה את הדברים ללב, והם משפיעים על האדם, והתוצאות לא מאחרות לבוא.

השמחה היא השער והמפתח להיכנס להיכל הקדושה: כפי שמביא ספר חרדים: "הארי ז"ל גילה לאיש סודו שכל מה שהשיג, ונפתחו לו שערי חכמה ורוח הקודש, היה בשכר שהיה שמח בעשיית כל מצוה שמחה גדולה לאין תכלית".

"ה' צילך" – כמו שהאדם מתנהג למטה מנהיגין אותו מלמעלה:  מביא 'קדושת לוי' בשם הבעש"ט על הפסוק: "ה' צילך" – שכמו שהצל עושה מה שהאדם עושה, כך:

כמו שהאדם מתנהג למטה, כך - מתנהיגין איתו מלמעלה, ולכן:

אדם שמתנהג בשמחה, הוא מביא - שמחה וחדווה לפני הקב"ה והעולמות העליונים, ואז:

הוא מקבל משמים שפע נוסף של ישועות - שיביאו לו עוד שמחה.

האדם משפיע שמחה בשמים, ומשמים משפיעים עליו עוד שמחה.

איך שמחים? תלמד מתינוק: רבי זושא מאניפולי זי"ע אומר ששלושה דברים יש ללמוד מתינוק, ואחד מהם להיות תמיד בשמחה.

מדוע תינוק שמח? הוא חושב שמה שהשיג הוא הכי טוב ומושלם, וזה נותן לו סיפוק ושמחה.

איך מרגיש אדם שמחה? אדם שמח מרוצה ממצבו, ומרגיש שטוב לו, כמו שתינוק מרגיש. הבעיה שטבע האדם לשאוף לעוד , מי שיש לו מנה רוצה מאתיים, וזאת, מבלי לעצור לרגע ולהנות ממה שכבר השיג, ולכן, קשה לאדם לשמוח.

במה הקב"ה שמח? כשהקב"ה ברא את העולם, היתה שמחה גדולה לפניו, שנאמר: "יהי כבוד ה' לעולם, ישמח ה' במעשיו" וכתיב: "וירא אלוקים את כל אשר עשה, והנה טוב מאוד".

הקב"ה שמח בקריאת מגילה: אומר רבי לוי יצחק מברדיטצ'ב, בקדושת לוי על פורים: "והשם יתברך שמח בקריאת מגילה של בני ישראל... שעושים נחת רוח לבורא... ומשום כך ישמח ה' במעשיו" – מדהים!

דרך מעשית להגיע לשמחה: אחת הדרכים להגיע לשמחה - להציב אתגרים ישימים. העמידה באתגר מביאה לאדם - חדוות חיים ושמחה, תחושה של בטחון ושליטה עצמית שבכוחה לתת סיפוק, רוגע ושלווה, והשמחה ממלא את האדם באושר פנימי.

השמחה - בעמידה באתגר: העמידה באתגר מביא לאדם הרגשה שהוא חשוב ומיוחד בתחומו, וכידוע קנאת סופרים תרבה חוכמה, וכל אחד אוהב להגיע להישג שלא הושג עדיין... אבל, חשוב להתקדם בהדרגה כפי הכוחות הקיימים כדי לחוש את ההצלחה, וכדי שאפשר להמשיך למנף את ההצלחה ולהתקדם הלאה.

שימוש בכישרונות – מביא לשמחה: כל התכונות והכישרונות של האדם נתנו לו מתנת שמים, והם 'כלים' להשתמש בהם כראוי לעבודת ה', ולעשות איתם נחת רוח לקב"ה ולקדש את שמו.

דווקא שימוש בכישרונות - מביא לאדם סיפוק ושמחה בקלות, כיון: שיש לאדם הרמוניה נפלאה בין כישרונותיו לרצונו העז להשתמש בהם.

עוצמת כח הרצון: אף אחד לא יכול על כוח הרצון של האדם, ואף יצר הרע לא ממש מצליח להפריע למי שלומד או עוסק בתחום שמושך אותו כי הוא עושה את הדברים מתוך התלהבות, ריגוש ושמחה, ויצר הרע נאלץ בינתיים להמתין בצד.

לשאוף ולשמוח בכל הישג: ידוע הסיפור על הרב הירש שאמר לאברך: בילדותי רציתי להיות כמו הבעש"ט הקדוש, אם הייתי רוצה להיות רק יהודי פשוט, אפילו יהודי פשוט - לא הייתי.

אליהו הנביא מחפש מי בן עולם הבא: ידועה הגמרא על  אליהו הנביא שחיפש בשוק מי הוא בן עולם הבא, ומצא שניים שהיו מבדחים את הבריות, ומקלים על עצבונם (תענית כב').

אתה שמח – השכינה בשמחה: לכאורה תמוה, מדוע הבדחנים מקבלים עולם הבא על ששימחו אנשים עצובים? מסביר המהרש"א,  שהבדחנים לא מקבלים שכר רק על מצות של 'בן אדם לחברו', אלא:

השכינה מצויה תמיד עם האדם, וכשאדם עצוב, הוא וגורם – שגם השכינה תהיה איתו בעצב, ואילו אדם שמח - מסלק את צער השכינה, ועל זה זוכים הבדרנים לחיי עולם הבא!

עצה לשמחה - לשמח אדם אחר: אחת העצות לשמחה – לשמח אחרים, וכך, גם אם האדם בעצבות, הוא - מתרומם ומתחיל לשמוח, ויוצא: שהראשון שהוא משמח, זה – את עצמו!

לימוד תורה – משמח את לב האדם: לימוד תורה מדבק את האדם בקב"ה ומוסיף לו קדושה ו'צלם אלוקים' ממש! ידוע מה שאמר ה'דברי שמואל' לאחד ממקורביו: "כשיש לי דאגה קטנה, מספיק לי דף אחד כדי להסירה מליבי, אם הדאגה יותר גדולה צריך ללמוד כבר שני דפים..."

"כי בשמחה תצאון" – אומר הבעש"ט הקדוש שע"י השמחה אפשר לצאת מכל הצרות.

נסיים בבדיחה פורימית:

מהיכן לומדים במגילה איך מתנהג עובד נאמן וטוב?

"ומחר אעשה כדבר המלך" – אסתר המלכה מלמדת איך לנהוג בעבודה, מחר אעשה...

יהי רצון שיהיה לכלל ישראל חודש טוב ומבורך, עם שמחה רוגע ושלווה, ונשמח ונתבשר בשורות טובות, אמן!

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר