ישראל במלחמהישראל במלחמה
אל תהיו כבשים

10 הוכחות חד משמעיות שנתניהו - בכלל לא קיים | כך תתמודדו עם קונספירציות

עובדות חד משמעיות לגבי ראש הממשלה בנימין נתניהו מציגים לנו תמונה שונה והזויה - מכל מה שחשבנו • מה יש בתיאוריות הקונספירציה שסוחפות את ההמונים להאמין שהמציאות שונה לחלוטין מהמציאות? מדוע אי אפשר להוכיח לקונספירטור שהוא טועה? ואיך בכל-זאת אפשר להתמודד איתם? • ההסבר הפסיכולוגי, הדיסוננס הקוגנטיבי וחלוקת הקונספרטיבים לקבוצות (מעניין)

משה מנס | כיכר השבת |
מי שולט כאן באמת? הרי השכל הישר אומר שלא יתכן וזה נתניהו (צילום: שאטרסטוק)

יש לי ידיד טוב בשם יוסי. הבחור חי בעולם שכל כולו דמיון. הוא מנותק מהמציאות וכל אירוע שמתרחש - אבל ממש לכל אירוע הוא מוצא הסברים ופרשנויות. יש לו קונספירציות על גבי קונספירציות מדוע ולמה קורה כל דבר. למשל, האירועים ב-7/10 הם מזימה של אנשים מסוימים בשמאל שרצו להפיל את הממשלה. החטופים בחלקם לא היו ולא נבראו וגם כיפת ברזל היא אחיזת עיניים.

>> למגזין המלא - לחצו כאן

האמת שכבר כתבתי בנושא בכתבה על 'למה אנשים מפיצים שקרים והפחדות ברשתות החברתיות'. ויוסי הוא הדוגמה לכך שקונספירציות נותנות נחמה פסיכולוגית. בכדי להתמודד עם הדיסוננס הקוגנטיבי, בין מה שאני חושב שצריך להיות לבין המציאות.

אתמול, כשנפגשנו, הוא הגיע טעון ומלא מרץ בכדי להוכיח את האמת האלטרנטיבית שלו. בדרך כלל הוא מתחיל עם שאלות. 'איך יתכן שהזמר עידן עמדי שנפצע קשה, שבועיים אחרי האירוע כבר הולך רגיל?'. לטענתו, זו הסחת דעת לתרמית גדולה יותר! 'האם יתכן שהפרסום דווקא עכשיו של המידע נגד אונר"א זה רק בשביל להכניס את ארגון הבריאות העולמי ולשלוט בנו?'.

ברוב המקרים קשה להתמודד עם השאלות, כך שהחלטתי להחליף את האסטרטגיה. הפעם אני זה שמביא אמת אחרת. הסברתי לו שלדעתי נתניהו בכלל לא אדם אמיתי. אל המסקנה הזו הגעתי בעקבות הכתבה על כךשציפורים אינם אמיתיות. אם ציפורים אינם אמיתיות, האם יתכן שנתניהו הוא בכלל שד?

האמת, שיוסי היה קצת מופתע. הוא אפילו קצת כעס שאני מביא תאוריות מופרכות ואני פתאום 'המיוחד' שאומר דברים משוגעים.

דיסוננס קוגניטיבי (או צְרִיר הַכָּרָנִי) הוא מצב שבו חשיבתו של האדם מתמודדת עם סתירה וקונפליקט (צילום: שאטרסטוק)

"תקשיב יוסי" אמרתי לו. "כל הנתונים אמיתיים ולקוחים מתוך ויקיפדיה". הוא הקשיב, ואני מניתי, אחד לאחד:

  1. מעל ל-15 שנים הוא ראש הממשלה. האם יתכן וזה מקרי?
  2. הוא ראש הממשלה הראשון שנולד במדינת ישראל, האם זה לא מעורר סימני שאלה?
  3. מי מינה אותו לשגריר ישראל באו"ם ומה המטרה?
  4. מי עומד מאחורי כל תיקי החקירה ומה המשמעות של ראש ממשלה שמנהל משפט פלילי במהלך כהונתו?
  5. מדוע משפחתו עברה לארצות הברית בין 1963–1969 והיכן התגוררו?
  6. מה עשה נתניהו במועדון הדבייט של בית הספר המקומי בו למד?
  7. מדוע הכינוי שלו הוא ביבי ומה המשמעות של ביבי בפורטוגזית?
  8. למה נתניהו עשה תואר ראשון באדריכלות (B.S.A.D) מאוניברסיטת MIT שבמסצ'וסטס?
  9. מהי חברת "בוסטון קונסלטינג גרופ" ("BCG") בה עבד כשנתיים כיועץ עסקי?
  10. למה הוא כינה את עצמו "בנג'מין ניתאי" או "בן ניתאי"?

"אז מה אתה בעצם אומר?", שאל יוסי מבולבל.

ואני עניתי שהמסקנה של כל זה היא שנתניהו כפי שאנו רואים בתקשורת הוא שד בשם שריטילי שהתלבש על גופו בעת שלמד בארצות הברית. השד הזה מקיים שיתוף פעולה עם כמה שדים נוספים שנלחמים בעם ישראל. נשמתו של נתניהו לא הרוסה לחלוטין והם שולטים בו באמצעות איומים. מועדון הדייביט לשם הלך זה מועדון כישופים ורוחות והם שלחו אותו בכדי ללמוד הנדסאות ע"מ שיתכנן את משכן השדים הגדול שנמצא במרכז העיר ירושלים.

יוסי קצת מופתע ואני אפילו מוצא לו כותרות ב'כיכר השבת' שתומכות בתיאוריה:

אם תתבוננו היטב בסירטון בכתבה שפורסמה ניתן להבחין בטישטוש הרגליים של נתיהו. הוכחה חד משמעית שיש לו רגלי תרנגול

אם נמשיך לחקור נגלה כי חברת בוסטון קונסולטינג גרופ בה עבד בארה"ב היא תאגיד בינלאומי לייעוץ אסטרטגי שהוקם ב-1963. לתאגיד מעל ל-100 משרדים ביותר מ-50 מדינות ברחבי העולם ובראשו עומד כריסטוף שוויצר. החברה משתתפת גם בפרויקטים חברתיים, כמו למשל שותפות עם מכון חרוב. מהו אותו מכון חרוב, שאלתם את עצמכם?

חיפוש נוסף בגוגל מביא אותי לכתבה ב'דה מרקר', שם בכתבתו של נתי טוקר הכותרת מכריזה: "הרבה יותר מסתם שקר: בסרטונים שלו, נתניהו יוצר מציאות מכריזה". האם יש כאן רמז לחשיפת האמת? קשה להאמין, כי הכל מוסתר.

כשאתה מציג את זה ככה, זה נשמע פשוט הגיוני (צילום: שאטרסטוק)

יש הוכחות רבות נוספות. העובדה שאין בנמצא תמונות של הרגליים של נתניהו מובילה אותנו למסקנה ההגיונית שמדובר ברגליים של שד - שכידוע, הם רגלי תרנגול. אם תתבוננו היטב בתמונות היחידות שיש של הרגליים שלו, מדובר בתותבת שהותקנה לו. בעדות ראיה של הצלם צ.ב. הוא סיפר כי ראה שמדובר ברגלי שד ונתבקש שלא לצלם. הכל מוסתר.

אנחנו גם יודעים שהכל מופיע בתורה, והנה בספר בראשית נכתב: "וְהִנֵּה עֵינֵיכֶם רֹאוֹת וְעֵינֵי אָחִי בִנְיָמִין כִּי פִי הַמְדַבֵּר אֲלֵיכֶם". האם יש רמז גלוי מזה? והנה גם בגימטריה בנימין נתניהו זה 683 בדיוק כמו: בלעם בן בעור הקוסם.

במהלך החיפוש שעשיתי בגוגל מצאתי שגם באתר 'דה מרקר' הודו שנתניהו הוא בכלל לא ראש הממשלה כאן! ("מי שולט במדינת ישראל? התשובה האמיתית היא לא בנימין נתניהו", נכתב בכותרת לכתבתו של איתן אבריאל מהתאריך 37 ביולי 2020) אז מי שולט? בטח ממלכת השדים!

האמת שיוסי השתכנע. הוא אמר שהוא ידע שנתניהו נשלט אבל הוא לא ידע שהוא שד, אבל שום דבר כבר לא מפתיע אותו. למעשה, בסוף השיחה הודאתי שלמעשה זו קונספירציה מופרכת וקשקוש שהמצאתי, אך יוסי כעס ורק ביקש סיכום בכתב של כל הראשיות שהכנתי לו. הוא הולך לכתוב על כך בפורום שלו...

נעזוב את יוסי. שיהיה בריא. ובחזרה לכל הקונספירטורים באשר הם. מדובר באנשים ממוקדי מטרה. יש להם מסקנה, הם משתמשים רק במה שמתאים להם. פעמים רבות הם שואלים שאלות טובות או מעוררים ומשתמשים בנקודות כואבות, רק שהמסקנה לא הגיונית. בנוסף יש מקרים בהם הם יאמינו במשהו למרות שהם יודעים שזה לא נכון!.

אם ננסה לענות לקונספירטור ונגיד לו שנתניהו למד בארה"ב כי זה מה שהתאים לו, הוא יקשה "ולמה זה מה שמתאים לו?", אם נגיד לאדם שמאמין שציפורים אינן אמיתיות - שראינו במו עינינו ציפור והיא נראית אמיתית לחלוטין, הרי שהוא יגיד שהם שלחו ציפור אמיתית בשביל להטעות אותנו או שהזיוף כל כך מוצלח עד שאי אפשר לגלות. כך שקשה עד בלתי אפשרי להתווכח. תמיד זה נגמר באיזו מזימה אפלה כאשר המציאות מתנגשת עם נתונים רשמיים.

יש כלל שאומר שכל ראיה שאי אפשר לפרוך, היא לא הוכחה. למשל, אם אטען שקיימים בעולם לוויתנים מעופפים. אתם רוצים לראות אותם, לגעת בהם, להריח אותם. אבל אני עונה שזה לא אפשרי כי הם שקופים וטסים גבוה מידי. חובת ההוכחה עלי.

בנוסף, חלק מהותי בהיות האדם קונספירטור זה עצם העובדה שהוא לא סומך על הרשויות המוסמכות. את המידע שלו הוא מקבל מתוך קבוצות ומקורות המזינות האחת את השנייה והקשר שלו עם המציאות מנותק. יצא לי פעם לראות את רשימת הצפייה של אדם שמאמין בכך שהעולם הוא שטוח וראיתי שהוא ראה קרוב ל-1,000 סרטונים שתומכים באותה התיאוריה.

יש להם קווי מידע טלפוניים, קבוצות וואטסאפ ופייסבוק, מפגשים ודמויות, וכל דעה שלא מתאימה לדעתם הם מסננים ומקטלגים אותה כאויב. לכן ויכוח דרמטי וחד משמעי עם קונספירטור לא יכולה לגרום לו לשנות את דעתו.

(צילום: שאטרסטוק)

במחקר שנעשה בארצות הברית לקחו 250 איש וניסו לבדוק האם יש מאפיינים משותפים בין אנשים שנוטים להאמין בקונספירציות.

בתחילה שאלו את המשתתפים להגיב מה דעתם על ציטוטים קונספרטיביים שונים: "הפוליטיקאים שולטים בעולם", "יש אנשים סודיים שקובעים את האמת", "היהודים הפילו את בנייני התאומים", "ה-CIA הפיל את המטוס המלזי", "הנאצים עדיין קיימים ומאכלסים את מרכז הירח" וכו'…

במקביל, הנשאלים נשאלו לגבי ההערכה העצמית שלהם, עד כמה הם חכמים, פקחים ומיוחדים ועד כמה הם יודעים לזהות את המציאות. התוצאה הלא מפתיעה היא - ככל שהאדם ייחס חשיבות רבה להיותו ייחודי ויוצא דופן, כך הסיכוי שהוא יאמין בתיאוריות קונספירציה גדל.

בהמשך, החוקרים עשו דבר מעניין. הם המציאו קונספירציה חדשה ונתנו לשותפים לקרוא עיתון בו נאמר כי רוב האנשים מסכימים עם אותה קונספירציה. דווקא האנשים שבדרך כלל מאמינים לקונספירציות - הפעם פחות האמינו. ואילו כאשר נתנו להם קונספירציה או תאוריה שאנשים פחות מאמינים, הם דווקא תמכו.

אותם האנשים שהביעו רצון עז להיות ייחודיים ויוצאי דופן הם אלו שנטו להאמין לתיאוריית הקונספירציה הבדיונית. אך יותר מכך, ככל שהם השתכנעו שפחות אנשים מאמינים בתיאוריה, כך האמונה שלהם גדלה. המסקנה היא שאם תגידו לקונספירטור שרוב העולם חושב שזה לא נכון, כמו גם מספרים ועובדות הסותרות את הקונספירציה - כך הסיכוי שהוא יאמין שזה כן נכון. מה ששוב מביא אותנו לידי ההבנה שלהגיד על קונספירציה שהיא לא הגיונית לא ישנה לקונספירטור. אלא ההיפך.

בתמונה נדירה שהגיע לידינו ניתן לראות את החוצן קורא בפליאה על כך שיש קונספירטורים שמאמינים במקום בשם כדור הארץ ובו יש בני אדם (צילום: שאטרסטוק)

מתנגדי החיסונים ומכחישי הקורונה

בעבר כתבתי על כך רבות. וכעת בעקבות הדיון המחודש בנושא הקורונה, ברצוני לעשות סדר בקבוצות המתנגדים והמכחישים. אך חשוב לדעת שלא כל אחד ששואל שאלות ובודק הוא מתנגד או מכחיש. ההיפך, אנשים שפותחים את הראש ורוצים ללמוד בדרך כלל גם מגיעים לתשובה הנכונה. רוב אלו שמחליטים שלא לעשות מעשה - מונעים מפחד והפחדות. ולחשוש, זה דבר נורמלי לחלוטין.

1. "המתבדלים"

המתבדלים מתנגדים לחיסון מתוך חוסר אמון או מלחמה במערכת. הם מתחלקים לקבוצות וגוונים שונים. מה שמייחד אותם - שהם מתנגדים לחיסונים ללא קשר לחיסונים. במתבדלים יש גם אנרכיסטים בעלי אידיאולוגיות שונות או סתם חוליגנים. פעמים רבות המתבדלים מצטטים את אותם מתנגדים מקבוצות נוספות אך לא זה מקור ההתנגדות.

כך שאם ניקח נער נושר שסבל מהממסד, ונשאל אותו מדוע הוא מתנגד לחיסון, הוא יענה: "אף אחד לא יגיד לי מה לעשות". זו תהיה גם התשובה של פלג חרדי קיצוני שיענה: "משרד הבריאות לא יורה לנו מה לעשות!".

2. בעלי האינטרסים

בארץ ישנן כמה דמויות "רפואיות", חלקן באצטלה רבנית, שמשווקות תרופות, טיפולים, שיעורים ומפגשי יעוץ בכסף רב. מהטרנד הזה מתפרנסים כאלו שמתיימרים למכור "תחליפי חיסון" או לטפל ב"כל בעיה קיימת או בנזקי חיסון". חלקם נוכלים גמורים שפועלים בעבור בצע כסף, וחלקם פשוט מתפרנסים מהפרסום המגיע עם הפצת השקרים.

להלן 3 דוגמאות:

א. מפיץ הפחדות משמעותי במגזר החרדי היה נחשב בעבר לאחד הרבנים המפורסמים, אך בעקבות התנהלותו ומלחמותיו, התבטאו נגדו גדולי הרבנים בחריפות והוא הפך באחת ל'מוקצה' במגזר.

הדרך שלו לחזור לכותרות על מנת לקבל פרסום והשפעה עוברת ככל הנראה דרך הפצת קונספירציות והפחדות שונות ומשונות.

הוא אף השתמש בקונספירטור נוסף, דוקטור, שפוטר מאחת מקופות החולים, ננזף, ורשיונו לעסוק ברפואה הותלה לחודש. הוא מפורסם בהתנגדותו לרפואה – כמו שיטת קומפרסים של כרוב "במקום טיפול קונבנציונאלי" – ובאמירות קשות כגון: "האונקולוגים הם התורמים העיקריים לכריית קברם של 10,000 חולי סרטן בישראל"; "ראשי משרד הבריאות הם פגומי מוח, הם שטופי מוח… הם עלובי החיים ומעודדי המוות".

ב. דוקטור מוכר ומפורסם במגזר החרדי המפרסם מודעות על "חיים בריאים" ללא ניתוחים ומפרסם בעיתונות החרדית שלל טיפולים שפותרים כל בעיה קיימת, יש לו ספר שלם נגד הרפואה הרגילה והוא מוכר תרופות לטיפול ומניעת הידבקות בקורונה. רשיונו נשלל בעקבות כך שנתגלו בתרופות ה"טבעיות" שלו סטרואידים וחומרים מסוכנים, הוא כמובן טוען שרודפים אותו וכו'.

ג. הדוגמה האחרונה היא על היועץ העסקי שיצר בזמנו סדרת סרטונים פופולרית על הקורונה שקיבלה עשרות אלפי צפיות. בהרצאותיו הוא עורך השוואות בין המציאות בישראל לגרמניה הנאצית. הוא מזכיר את השואה, את היטלר, את הטלאי הצהוב ואת ד"ר מנגלה לטובת ההסבר שהוא מציע לקורונה בישראל.

מה האינטרס? ובכן, האיש מכר איזה קורס הישרדות ובנוסף, מבדיקה שעשיתי, האיש הוא מנכ"ל עמותה אשר מזוהה עם מייסד הסיינטולוגיה.

הסיינטולוגיה עומדת מאחורי גופים וקבוצות המשתייכים לאותה 'אמונה': "אמהות נגד ריטלין", "אנשים משנים מצבים" ו"ישראל אומרת לא לריטלין". לפי אמונת הסיינטולוגים, הממסד הפסיכיאטרי הוא תולדה של קונספירציה קומוניסטית-נאצית.

באתר יד לאחים מופיע: "הסיינטולוגיה היא דת סודית וממודרת, מרקם של כזב, הונאה ופנטזיה. הפרקטיקות שלה מהוות איום רציני מבחינה רפואית, מוסרית וחברתית. היא גורמת למחלוקות, חשדות וחוסר אימון בין בני משפחה ומערימה קשיים כספיים".

אינטרסים של כסף, כבוד וכוח.

ציפורים אינם אמיתיות. הנה תראו בשלט (יצירה: DALL·E)
(צילום: שאטרסטוק)

3. הכתות

כבר בתקופה של אבעבועות השחורות הטיף הכומר הנוצרי ג'ון גיבס לרעיון שחיסונים הם נגד רצון בורא עולם. הוא טען באוזני קהל שומעיו, רובם באי כנסיה, שבטבע יש מספר קבוע של מחלות, לדבריו למרות שאבעבועות השחורות היא מחלה קטלנית – זהו רצון הבורא. הדברים כמובן נוגדים את האמונה היהודית על דבר חובת ההשתדלות והרשות שניתנה לרופא לרפא.

עד היום יש זרמים בתוך כת מסיונרית ידועה שמתנגדים לכל עירוי דם או חיסון בטענה שהוא הפרה ישירה של הברית הנצחית שאלוקים כרת עם נח לאחר המבול… (עפ"ל).

4. אנשי הטבע

הם אידיאליסטים. אנשים שבאמת אוכלים בריא ומקיימים אורח חיים בריא. הם יספרו לכם שהגוף יכול לרפא את עצמו, ושכל התרופות זה רעל. רק שהם לא ממש מכירים את ההיסטוריה.

לפני 200 שנה, תוחלת החיים הממוצעת בעולם הייתה (כן כן, תבדקו את זה) 35 שנים (!), מאחר והייתה תמותה גדולה של תינוקות. ואילו ב-2007, תוחלת החיים הממוצעת בעולם הייתה ‏5.‏67 שנים.

באמצע המאה ה-19, מכל 1,000 תינוקות שנולדו מתו בין 200 ל-300 תינוקות. כיום זה בסביבות 3 תינוקות מתוך אלף כאשר יש הבדל ברור בין מדינות עם שירותי רפואה נורמליים לכאלו שאין בהן שירותי רפואה מודרנית.

הם שוכחים את המיליונים שמתו ממגפת אבעבועות השחורות ואת מאות הקורבנות שמתו כאן בארץ מנגיף הפוליו.

אולי הם באמת מעדיפים שלא לקחת אנטיביוטיקה, אינסולין, עירויי נוזלים, פלאזמה, דיאליזה, השתלות, הרדמה, ושלא להשתמש ברפואה. הם הרי יכולים לקחת ויטמין סי ואמבטיית שמש לכל בעיה.

ומה עם פיסטור, שעונים מכאניים, מנועים, מזגנים, טלגרף, אינפרא אדום, טיפולי שיניים, תהודה מגנטית גרעינית, חשמל, רדיו, דנ"א או קפסולה אנדוסקופית זעירה מונחית מרחוק? כל הדברים האלה ברפואה שלא היו בתקופת הסבתות שלנו. זה לא טבעי, זה מיותר, כולם בעבר הסתדרו מצוין בלי זה, ובכלל, הרי אין באמת הוכחה שזה עובד. ראיתם מחקרי בטיחות למשל של תרופות אחרי השתלות?!

בקיצור, הם אינם מבינים ולא מאמינים בקידמה, במחקר המדעי, במתודולוגיה המדעית, ברפואה, וכמובן שלמרות כל זאת הם מרשים לעצמם לטעון שחיסונים הם מסוכנים, ולא מבינים את ההשלכות של אי ההתחסנות.

תמונת אילוסטרציה. אני בטוח שאם תחפשו תוכלו למצוא כאן איזו תאוריית קשר (צילום: משה מנס)

5. הנפגעים

זו הקבוצה שהכי עצוב לי לשמוע עליה. מדובר בהורים לילדים אוטיסטים או שסובלים מפגיעות אחרות. זהו קהל שמאוד קל לו וטוב לו להאמין שקיים קשר בין החיסונים לבין הבעיות של הילדים שלהם. זו פסיכולוגית אנושית – לחפש הסברים ואשמים לבעיות ואסונות.

מבלי להכליל כמובן, חלק מההורים הללו משתכנעים שהאשמה היא בחיסון, ברופאים המושחתים, בתעשיית הפארמה רודפת הבצע והממשלה המרושעת, וכמובן הם רואים בעצמם אשמים בכך שעשו את הטעות הנוראה וכדי לכפר עליה – הם מצטרפים לכת ומפיצים באופן מיסיונרי את שקריה ואת הדיסאינפורמציה הדמגוגית שלה להורים נוספים שנמצאים במצב דומה ולציבור הרחב, תוך שהם מזדהים כ"נפגעי חיסונים".

אותו הדבר גם עם נפגעי הקורונה. כלכלית ונפשית. הרבה יותר פשוט וקל לאנשים שנפגעו מהקורונה להאמין שמדובר במזימה עולמית מאשר להתמודד עם נגיף שאי אפשר להאשים. הרבה יותר פשוט להאשים את המדינה ברדיפת הדת כאשר סגרו את בתי הכנסת מאשר להתמודד עם גזירה משמים.

פעמים רבות זה מסתדר עם רדיפה אמיתית ועם טעויות מטופשות והזויות שעושה הממשל. או עם קונספירציות שהתבררו כנכונות. ולסיום, יש מקרים של אסונות כגון מוות בעריסה, דום לב שסטטיסטית היו קורים תמיד, רק כעת מתבקש להאשים את הרפואה. ואולי אפילו מדובר בהאשמות נכונות בחלק מהדברים, בכ"א לא מדובר בתרופה הומופאתית שלא יכולה לא להועיל ולא להזיק, מדובר בחומר פעיל שיכול להזיק רק שהתועלת גדולה על הנזק.

לסיכום. אם נדע שהצורך להאמין ולהשתייך לקבוצת המאמינים בקונספירציות יושבת על הסעיף הנפשי רגשי, אם נדע להקשיב ואם נדע שלא תמיד כל הצדק אתנו ומחובתנו לבדוק וללמוד גם דברים שלכאורה שטויות, הרי שבשיח משותף נוכל לעזור יותר מאשר אם נתווכח ונאמר לצד השני שהוא חסר הגיון.

רק בריאות.

הכתבה הייתה מעניינת?

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר