אאא

תחרות בשפל: אין בציבור החרדי מי שלא שמע או חזה בדמותו המסתורית של המקובל רבי יעקב עדס, בנו של הגאון רבי יהודה עדס ראש ישיבת 'קול יעקב', אם בתפילותיו הנרגשות בהשתפכות הנפש ליד שריד בית מקדשנו הכותל המערבי ואם בשיחותיו התורניות ובשיעורי התוסר אותם הוא מעביר בכל רחבי הארץ.

מתברר כי גם עורכי השבועונים החרדים חשבו כך וניסו ליזום כתבת פרופיל שתסקר את דמותו רבת הגוונים אך לאורך תקופה ארוכה הדבר לא עלה בידם.

השבוע, במפתיע, פרסמו שני המגזינים המובילים והמתחרים - 'משפחה' ו'בקהילה', כתבת שער נרחבת על חייו של המקובל וסדר יומו.

אז איך קרה שהרב עדס מצא עצמו "מככב" על שערי שני המתחרים במקביל, האם כל אחד מהעיתונים ידע על הכתבה של האחר ואולי יש "חפרפרת" באחד מהם שהדליפה למערכת המתחרה על הפרופיל המתגבש.

גורם בכיר בעיתון 'בקהילה' מספר ל"כיכר השבת" על השתלשלות הדברים כפי שהוא רואה אותם. לדבריו, כבר לקראת חג הפסח חשבו עורכי המגזין לקיים ראיון עם המקובל אלא שהדבר לא יצא מסיבות שונות אל הפועל כשלטענתם ניתנה להם הבטחה שבחודשי הקיץ הראיון יתקיים.

"השבוע החלטנו לאור העובדה שאנו בימי בין המצרים לערוך כתבת פרופיל על דמותו וזאת בלי לקיים ראיון", הוא מספר, "כתבנו וערכנו את הכתבה המקצועית והמקיפה, כשביום רביעי מצלצל הטלפון במשרדי המערכת ואחד מבאי ביתו של הרב עדס הודיע כי המקובל לא יוכל יהיה לומר כמה מילים לכתבה וזאת בשל טרדות שונות".

"התפלאנו מאוד", מוסיף הגורם מ'בקהילה' לספר, "הרי לא ביקשנו כלל במהלך השבוע האחרון לשוחח עם הרב עדס ומי יודע על הכתבה. דקה לאחר מכן נפל אצלנו האסימון והבנו שהמתחרים עובדים על אותו פרויקט בדיוק ואותו אחד מבאי ביתו של הרב טעה והתקשר אלינו במקום אליהם".

"כמובן שנוצר מצב מביך במיוחד, אך אנו המשכנו כרגיל והפקנו את הכתבה האיכותית שכולם רואים מעל גבי המגזין המופיע בדוכני העיתונים בסוף השבוע".

• עשו לייק לעמוד הפייסבוק של 'כיכר השבת' ותישארו מעודכנים

מנגד, בעיתון 'משפחה' שם מסרבים להגיב באופן רשמי, רואים את הדברים באופן שונה לחלוטין. ממידע שהגיע לידי "כיכר השבת" עולה כי אריה ארליך, סגן עורך המגזין, הגיע לתפילת תיקון חצות בכותל המערבי כשלאחר התפילה הציג עצמו בפני הרב עדס וביקש שהמקובל ייתן שיחה לעיתון.

המקובל התרצה וזימן את ארליך לחדרו בישיבת 'השלום' כשהוא מסכים להעביר שיחה בכתב המיועדת לעיתון. השיחה אמורה להתפרסם בקרוב במגזין התורני של משפחה (קולמוס) והשבוע שולבו קטעים נרחבים ממנה בכתבת פרופיל שנערכה עם מקורביו של הרב בה מנופצים מיתוסים רבים שהשתרשו בציבור הרחב בטעות בנוגע לאורח חייו של המקובל.

במהלך השבוע נודע למגזין 'משפחה' שהמתחרים עובדים אף הם על כתבת פרופיל דומה וההלם. ניכר במערכת בהר חוצבים.

לטענת הגורמים, מקורבי הרב ניסו להפעיל לחץ שהכתבה ב'בקהילה' לא תראה אור, אולם ללא הועיל. לדבריהם, "מדובר במחזור של חומרים ישנים מכתבות שהופיעו בעבר ולא בפרופיל מקיף ורחב כפי שמופיע במגזין משפחה".

עם מי האמת? שפטו בעצמכם.

שער 'משפחה'
שער 'משפחה'
שער 'בקהילה'
שער 'בקהילה'