כיכר השבת
ישראל במלחמהישראל במלחמה
היום ה-45 למלחמה

אש מצפון: עשרות שיגורים, 3 כטב"מים | אש מדרום: מטחים כבדים לעבר המרכז | עדכונים

צה"ל ממשיך את הלחימה בתוך שטח רצועת עזה ולפי דיווחים, במהלך הלילה כיתר את בית החולים האינדונזי בעזה ותקף באופן חסר תקדים. תיעוד: טנקים ישראלים באזור בית החולים | יפן מגנה את חטיפת אניית המשא בים האדום בידי החות'ים | דיווחים על התקדמות בנוגע לעסקת חטופים מול ארגון הטרור חמאס | כל העדכונים מהיום ה-45 למלחמה (אקטואליה בארץ, חרבות ברזל)

כתבי כיכר השבת | כיכר השבת |
הכתבה פורסמה ב-ז' בכסלו תשפ"ד | 20.11.23
כוחות צה"ל ברצועת עזה (צילום: דובר צה"ל)

במהלך הלילה נשמעו אזעקות צבע אדום שלוש פעמים בעוטף עזה, ובמקביל צה"ל ממשיך ותוקף יעדי טרור בצפון הרצועה. בין היתר לפי דיווחים תוקף באופן משמעותי את בית החולים האינדונזי. קבינט המלחמה התכנס הלילה לדון בעסקת חטופים העומדת על הפרק, אולם לפי דיווחים על אף שישנה התקדמות - אין עדיין כל הסכמה או עסקה היוצאת לדרך.

במהלך היום ארגון הטרור חיזבאללה שיגר עשרות טילים, רקטות וכטב"מים לעבר יישובי הגליל ובסיסי צה"ל. נזק רב נגרם לבסיסי צה"ל בגבול לבנון. במהלך שעות הערב המוקדמות, שיגר ארגון הטרור חמאס 2 רקטות לעבר המרכז אולם בשל "שיקולים מבצעיים" הופעלו האזעקות בכל רחבי המרכז מהשפלה ועד השרון. רסיס נפל בחולון ונגרם נזק.

פגיעת רסיס רקטה בחולון במטח הגדול למרכז הארץ בשעה 18:00, הערב (צילום: לפי סעיף 27א)

עדכונים שוטפים - דקה אחר דקה:

23:40: בעקבות ארוע השתלטות החות'ים על ספינה בבעלות איש העסקים הישראלי רמי אונגר אתמול, שתי אוניות המשתייכות לחברת הספנות "Ray" של אונגר שינו את מסלולן באזור מפרץ עדן. כך דיווחה רשת NBC. לפי הדיווח, אחת האוניות שינתה את יעדה לסרי לנקה במקום העיר נישתון בתימן, בעוד האונייה השנייה נותרה במקומה למשך כמה שעות - עד שהמשיכה בדרכה.

23:30: מאבטחי הפרלמנט הבריטי עיכבו את אורית ואבירם מאיר, הוריו של אלמוג מאיר ג'אן שנחטף לעזה, משום שנשאו את תמונתו.

23:25: ארגון הטרור חיזבאללה פרסם דוח מסכם של התקיפות שביצע לטענתו בשטחי ישראל היום, וקיבל אחריות לשמונה פעולות - ארבע תקיפות בגזרה המזרחית של גבול לבנון וארבע נוספות בגזרה המערבית.

23:20: גדודי חיזבאללה בעיראק השייכים לכוח קודס האיראני דיווחו כי תקפו את בסיס עין אל-אסד האמריקני באמצעות כטב"ם

23:00: משפחות החטופים העבירו מסר בתום הפגישה שקיימו עם קבינט המלחמה. "אסור שהנושא יעבור נורמליזציה. יהיו לנו 236 אברה מניגסטו ורון ארד, אנו קוראים לעם לצאת להפגין ולסייע לנו", אמרו נציגי המשפחות.

22:55: חלק ממשפחות החטופים יצאו מפגישת קבינט המלחמה בקריה בתל אביב כשהם מאוכזבים. "התחושה היא שלא מספיק רואים אותנו כאנשים, כבני אדם. אלה לא יעדים ואסטרטגיות, מדובר פה על אנשים, על קהילות",

22:45: הנשיא הרצוג על החות'ים: "איראן ושלוחותיה במתקפה על הסדר הבינלאומי, תיעוד השתלטות החות'ים על הספינה 'גלקסי לידר' מספק עוד הוכחות לצורך לאחד כוחות נגד הטרור"

22:35: ראש חטיבת המחקר באגף המודיעין התריע אישית בפני ראש הממשלה כי המשבר בישראל מעודד את איראן, חיזבאללה וחמאס. (הארץ)

22:30: דובר הבית הלבן ג'ון קירבי: ״ישראל לא מנסה למחוק את העם הפלסטיני מהמפה. ישראל מנסה להגן על עצמה מפני איום טרור ג'נוסייד. אם נתחיל להשתמש המילה הזאת, בסדר. בואו נשתמש בה כראוי״. קירבי הודף בכך את הטענות ברחבי העולם כי ישראל מבצעת "רצח עם" לפלסטינים בעזה.

22:26: בהמשך לדיווח על פגישת נשיאת הצלב האדום עם מנהיג חמאס איסמעיל הנייה, מארגון הצלב האדום נמסר: "הפגישה נועדה כדי לקדם סוגיות הומניטריות שקשורות למלחמה בעזה והיא נפגשה עם איסמעיל הנייה ועם בכירים קטארים. ארגון הצלב האדום מתעקש על כך שנציגיהם יוכלו לבקר את החטופים, לבדוק את מצב בריאותם ולאפשר לחטופים ליצור קשר עם המשפחות".

22:14: דיווח בקטאר: מיריאנה ספוליריק, נשיאת ארגון הצלב האדום, פגשה את יושב ראש הלשכה המדינית של חמאס איסמעיל הנייה בקטאר. לפני כשבוע היא נפגשה עם שר החוץ הישראלי אלי כהן.

22:00: החשוד בתקיפת החייל בבני ברק שוחרר לאחר חקירה. עורך דינו מסר: "מרשי מכחיש את המיוחס לו".

21:47: דוברות המשטרה: ראשי הישיבה (ממנה יצאו תוקפי החייל החרדי) זומנו והגיעו למפקד המרחב, נצ"מ דניאל חדד, וביקשו להתנצל בפני החייל שנפגע על שקרה.

21:45: נעצר חשוד בתקיפת החייל החרדי, מוקדם יותר היום בבני ברק. דוברות המשטרה: המשטרה עצרה חשוד בתקיפת חיילי המילואים בבני ברק. לכתבה המלאה >>>

21:38: צה"ל תוקף כעת יעדי טרור ברצועה. תושבים רבים בעוטף עזה מדווחים כי "קירות הבתים רועדים" מעוצמת התקיפות.

21:30: חבר הלשכה המדינית של החמאס, עזת א-ריז'אק, אמר הערב בראיון לערוץ אל ג'אזירה הקטארי כי "אין כרגע פרטים סופיים לגבי עסקת חטופים. בכל פעם שאנחנו מתקרבים להשלמתה, מתעוררות בעיות שמעכבות אותה. כל עסקת חילופי שבויים - חייבת להיות כרוכה בהפסקת אש".

21:21: לשכת ראש הממשלה: כל משפחות החטופים שהגיעו לשער הקריה נכנסו לפגישה עם קבינט ניהול המלחמה.

21:15: באיחור של שעה ובשל הכאוס עם משפחות החטופים - החלה ישיבת הקבינט בקריה בתל אביב בהשתתפות משפחות החטופים ובנוכחות ראש הממשלה בנימין נתניהו. כלל המשפחות שהוזמנו לדיון נכנסו לקריה.

21:05: מהומה מחוץ לקריה בתל אביב. משפחות חטופים זועמות על השארת חלק מהמשפחות מחוץ לדיום הקבינט בקריה בהשתתפות משפחות החטופים ובנוכחות ראש הממשלה נתניהו. הסיבה להשארתן של חלק מהמשפחות בחוץ: חוסר מקום. לכתבה המלאה >>>

21:00 שי פירון, שר החינוך לשעבר, מונה ע"י מנכ"ל משרד החינוך מאיר שמעוני, לתפקיד פרוייקטור לשיקום ופיתוח בתי ספר על יסודיים ביישובי עוטף עזה.

20:56: דובר צה"ל מעדכן על תרגיל שיתקיים מחר: "מחר (ג') יתקיים תרגיל במרחב חטיבת אפרים על מנת לשמור על כוננות וכשירות הכוחות. התרגיל יחל בשעות הבוקר ויסתיים בשעות הצהריים. במסגרת התרגיל תורגש תנועה ערה של כוחות הביטחון במרחב".

20:32: דובר צה"ל: מצאנו פיר מנהרה בתוך מסגד ומדרגות למעבדת נשק בתוך המסגד.

20:31: דובר צה"ל בהצהרה על האירועים החמורים בצפון: "אין נפגעים לכוחותינו בצפון".

20:30: דובר צה"ל בהצהרה: "מטוסי קרב וטנקים חיסלו היום מחבלי חיזבאללה בלבנון".

20:29: דובר צה"ל בהצהרה: "לפני כל כניסה של כוחות לחימה חיל האוויר מבצע תקיפה".

20:28: דובר צה"ל בהצהרה: יש 40 ילדים בעזה, יחיא סינוואר הוא שיודע איפה הילדים האלה.

20:27: דובר צה"ל בהצהרה: דלת הבטון נפרצה: צה"ל הצליח להגיע לחדרים התת-קרקעיים בשיפא.

20:26: דובר צה"ל בהצהרה: מאז ה-7.10 נפלו 388 חיילים על הגנת המולדת.

20:25: החלה הצהרת דובר צה"ל דניאל הגרי.

20:10: שר התרבות והספורט מיקי זוהר מבקש לשלול אזרחות לשחקן הכדורגל עטאא ג'אבער שהביע הזדהות עם האויב. ג'אבר עמד דקת דומיה לזכר "הקורבנות בעזה" בעת אירוע בינלאומי בו ייצג את מדינת ישראל.

20:00: דובר צה"ל מפרסם תיעוד: קרבות פנים אל פנים מול מחבלים - כוחות אוגדה 36 בלחימה להכרעת גדוד ׳זייתון׳ של ארגון הטרור חמאס; מפקד אוגדה 36: ״הלוחמים פעלו בזירת מלחמה מורכבת, חשפו מחבלים שהתחבאו במרחב האזרחי וחיסלו מחבלים רבים". לכתבה המלאה >>>

צפו בתיעוד (צילום: דובר צה"ל)

19:56: העיתונאי רועי שרון מדווח בכאן 11: יש אור ירוק ישראלי לעסקת שבויים עם חמאס. מחכים לתשובת חמאס.

19:49: דיווח בעזה: מזכ"ל ארגון הטרור 'הג'יהאד האיסלאמי זיאד א-נח'אלה ומנהיג חמאס ברצועה איסמעיל הנייה שוחחו ביניהם על עסקת השבויים המתרקמת עם ישראל.

19:47: שר החוץ אלי כהן: הרשות הפלסטינית אינה אלטרנטיבה ליום שאחרי.

19:34: יוצאים מירושלים? שימו לב! בשל בידוקים ביטחוניים קפדניים בשעה זו באזור קלנדיה, יש עומס תנועה לבאים מירושלים לכיוון היישובים וכן ביציאה מהיישוב אדם. ניידת משטרה בדרכה לכיכר אדם לסייע בהכוונת התנועה.

19:30: הרה"ר הגאון רבי דוד לאו, מגנה את תקיפת החייל החרדי בבני ברק מוקדם יותר היום: "תקיפה של חייל או אפילו דיבור בצורה לא מכובדת כלפיו הוא דבר שלא יעלה על הדעת ועל כל אחד להוקיע מעשים כאלו גם כאשר הם נעשים בשוליים של השוליים".

19:20: "המטח הגדול" - 2 רקטות נורו בסך הכל לעבר מדינת ישראל... דובר צה"ל: "בהמשך להתרעות שהופעלו במרחב גוש דן והשפלה, זוהו שני שיגורים לעבר שטח מדינת ישראל, לוחמי ההגנה האווירית יירטו את השיגורים בעזרת המערכות "כיפת ברזל" ו"קלע דוד", ההתרעות הנרחבות הופעלו בעקבות חשש לשברי יירוט".

19:08: נשיא ארה"ב ג'ו ביידן בהתבטאות חריגה: "מאמין שעסקת החטופים קרובה".

19:00: עיריית קרית מלאכי: "בשל תקלה באחת הסירנות בבסיס חצור הסמוך לקריית מלאכי, מחר יום שלישי - ח' בכסלו - 21/11, יתבצע טיפול ובדיקת סירנות בבסיס.

הבדיקה תתבצע בין השעות 10:00-09:00 במהלכה תופעל הסירנה 3 פעמים, למשך 15 שניות בכל פעם. והן צפויות להישמע במושבי הסביבה ובחלק משכונות קריית מלאכי. אנא פרסומכם באמצעי התקשורת למניעת בהלה מיותרת.

18:40: בהמשך לדיווח על הפעלת התרעה על כניסת כלי טיס עוין לשמי ישראל - נמסר לנו מהצבא כי האירוע הסתיים. ניתן לצאת מהמרחבים המוגנים, אך לשהות בקרבתם.

יש להמשיך לעקוב ולהישמע אחר הנחיות פיקוד העורף. הדי הפיצוצים הנשמעים כעת בעיר הם של כוחותינו.

18:30: דוברות המשטרה: משטרת ישראל מטפלת כעת בזירת נפילה של פריטי רקטה בחולון. כתוצאה מהנפילה נגרם נזק לרכב ללא נפגעים.

שוטרי וחבלני משטרה של מחוז ת"א פועלים כעת על מנת לבודד את זירת הנפילה וסורקים אחר שרידים ופריטים נוספים לשם הסרת סיכון נוסף לציבור.

18:26: נשיא המדינה נפגש עם משפחות הילדים החטופים המוחזקים בידי ארגון הטרור חמאס.

18:16: הודעה מטעם השב"כ: "הותר לפרסום כי לפני כשבועיים בפעילות של יחידת המסתערבים של מג"ב דרום בהכוונת שירות הביטחון הכללי בעיר רהט נתפסו שני מחבלים מעזה אשר חדרו לשטחי המדינה במתקפת הטרור ביום שבת ה-7 באוקטובר. אין נפגעים לכוחותינו. השניים נעצרו והועברו להמשך חקירה". לכתבה המלאה >>>

18:15: דוברות המשטרה: במשטרת ישראל התקבלו היום שני דיווחים שונים על תקיפת שני חיילי מילואים ע"י תושבי המקום בבני ברק, עפ"י הדיווחים נזרקו לעברם חפצים ללא נפגעים. מיד עם קבלת הדיווחים כוחות משטרה הגיעו למקום ופתחו בחקירה לבדיקת נסיבות האירועים.

18:10: דוברות המשטרה: משטרת ישראל מבצעת כעת סריקות נרחבות על מנת לאתר זירות נפילה של פריטי רקטה בתחום מחוז ת"א. בשלב זה לא ידוע על נפגעים או נזק.

18:10: דוברות מד"א: בהמשך לאזעקות בדקות האחרונות: צוותי מד"א יצאו לסרוק זירות בהם דווח על נפילות, בשלב זה לא דווח על נפגעים.

18:04: אזעקה במרחב שרון במתחם פי גלילות.

18:03: אזעקות ברחבי המרכז ובאשדוד. בין היתר במרחב שרון, ירקון, שפלה ודן.

18:01: אזעקות בלכיש.

ירי נרחב למרכז. כך נראית מפת ההתרעות (צילום מסך)

17:55: ארגון הטרור חיזבאללה מפרסם תיעוד מתקיפת בסיס בירנית של מפקדת עוצבת הגליל באמצעות רקטות מסוג 'בורקן' שנושאות ראש נפץ במשקל של יותר מ-100 ק"ג.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
תקיפת בסיס בירנית (צילום: חיזבאללה)

17:41: פיקוד העורף מעדכן בהמשך לדיווח על הפעלת התרעה על כניסת כלי טיס עוין לשמי ישראל - האירוע הסתיים.

17:21: הופעלה אזעקה מחשש לחדירת כלי טיס בקרית שמונה וביישובים כפר גלעדי, מרגליות, בית הלל, משגב עם, תל חי, מעיין ברוך, כפר יובל, מטולה ומנרה.

17:20: אזעקה בקיבוץ משגב עם באצבע הגליל.

17:11: יו"ר יהדות התורה שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף מגנה את תקיפת החייל בבני ברק: ‏"אני מגנה בחריפות את התקיפה של החייל החרדי בבני ברק ע"י גורמים משולי המחנה. "ואהבת לרעך כמוך" נאמר על כל יהודי באשר הוא, על אחת כמה וכמה על חיילי צה"ל הגיבורים, המחרפים את נפשם בימים אלה להגנת העם והארץ. אני סומך על רשויות החוק שיעצרו במהרה את הפורעים, וימצו איתם את הדין".

17:00: דובר צה"ל מעדכן כי ביממה האחרונה אפשרו כוחות צה״ל באמצעות מתאם פעולות הממשלה בשטחים את העברתם של תינוקות עזתים מבית החולים שיפאא׳ להמשך קבלת טיפול רפואי במצרים. התיאום בוצע לבקשת המצרים, ומנהל בית החולים שיפאא׳ ובאמצעות צוותים של האו״ם.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
העברת התינוקות | תיעוד (צילום: דו"צ)

16:13: שר האוצר בצלאל סמוטריץ' תקף בפתח ישיבת הסיעה את ההחלטה להכניס דלק לרצועת עזה ואמר כי "לצערי ההחלטה לאפשר הזרמת דלק לרצועת עזה היא טעות קשה. התנגדתי לה בישיבת הקבינט ואני חושב שהדרך לנצח את המלחמה היא להכניע את מדינת חמאס בעזה וכדי לעשות את זה צריך למוטט את המערכת המדינתית בעזה, ולא לאפשר שום דבר שיכול לסייע לחמאס להמשיך להילחם ולפגוע בחיילינו ובאזרחנו. אמשיך להתנגד לכל מהלך דומה. אני חושב שהטעות הקשה הזו מחייבת הרחבה של קבינט המלחמה".

"סביב שולחן קבינט המלחמה", טען סמוטריץ', "חייבות להיאמר ולהישמע דעות שעד היום לא נשמעו. כיוונים וצעדים שלא נשקלו עד כה וחשיבה שמאתגרת את הקונספציה בה החזיקו רבים וטובים, הקונספציה שבמידה רבה, הביאה אותנו למצב בו אנו מצויים כיום. סביב השולחן בו מתקבלות ההחלטות חייבים לשבת אנשים שזעקו במשך שנים כנגד הקונספציה, שדרשו את חיסול החמאס כולל כיבוש רצועת עזה כדי להסיר את האיום על מדינת ישראל".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

16:05: חייל חרדי תושב העיר בני ברק המשרת בצה"ל הותקף בצהריים (שני) על ידי מספר בני נוער הנמנים עם פלג קיצוני.

בעיריית בני אומרים בתגובה כי ככל הנראה התוקפים אינם תושבי העיר ומדגישים כי "מדובר במקרה חמור אותו מוקיעה בני ברק ומגנה בכל פה! צוותי השיטור הונחו לפעול מיידית ולהביא למעצר החשודים ולנקיטת הליכים".

עוד נמסר מהעירייה כי "בני ברק מוקירה ומעצימה את הלוחמים המוסרים נפש למען העם והארץ. אין ולא תהיה להתנהגות פסולה זו כל דריסת רגל בעירנו!".

16:04: עוד בחשיפת דובר צה"ל על פעילות יחידת 504 של אמ"ן - במסגרת המאמץ לפינוי האוכלוסייה האזרחית ממרחב צפון הרצועה, הפעילה היחידה מגוון כלים מבצעיים בעזרתם ביצעה בזמנים קצרים: מעל ל-30 אלף שיחות, נשלחו מעל לעשרה מיליון מסרונים, נשלחו מעל לתשעה מיליון הודעות מוקלטות ופוזרו כארבעה מיליון כרוזים ועלונים מן האוויר והיבשה הקוראים לאוכלוסייה להתפנות. מאמץ הפינוי מאפשר לצה״ל לתקוף בצורה רחבה את תשתיות חמאס במרחב.

באמצעות מודיעין אנושי מדויק שסיפקה יחידה 504 הופללו מעל 300 איתורי אויב חדשים ברצועה וכן נתקפו מעל 100 מטרות במסגרת מאמץ ייצור המטרות.

16:00: דובר צה"ל חושף את פעילות יחידת 504 של אגף המודיעין במלחמת 'חרבות ברזל'.

בעת התנהלות הלחימה ביישובים, חברו עשרות הלוחמים וחוקרי השטח לגדודים האורגניים במטרה לחסל מחבלים, לסייע בפינוי התושבים מהמרחב ולהעמיק בממצאים העולים מן השטח.

במקביל, נפתח מתקן שטח ארעי במרחב הדרום לביצוע חקירות בזמן אמת של מחבלים שנתפסו, שהפך למתקן קבע לחקירות תוך ימים בודדים.

במסגרת חקירות המחבלים אשר מתנהלות מאז תחילת הלחימה - נחקרו 300 מחבלים מכלל ארגוני הטרור ברצועת עזה ואלו מסרו מיקומי מנהרות טרור תת קרקעיות, מחסנים ואמצעי לחימה, זאת לצד חשיפת שיטות פעולה של האויב, ומאמצי היטמעות האויב בתוך אוכלוסייה אזרחית.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
חקירת אחד המחבלים שנעצר ב-12.11.23 (צילום: דובר צה"ל)
חקירת אחד המחבלים שנעצר ב-12.11.23 (צילום: דובר צה"ל)
חקירת אחד המחבלים שנעצר ב-12.11.23 (צילום: דובר צה"ל)

15:55: יו״ר המחנה הממלכתי, השר בני גנץ סייר בדרום יחד עם השר גדי איזנקוט, והבהיר כי גם אם תהיה הפוגה לצורך החזרת חטופים - ישראל תחזור ותכה באויב. "נכון לעכשיו, המערכה מתרחבת, מתעצמת ומעמיקה", אמר.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
"המערכה מתרחבת" | דברי השר בני גנץ בדרום

15:44: יו"ר ש"ס ח"כ אריה דרעי ענה בפתח ישיבת הסיעה לי"ר 'יש עתיד' יאיר לפיד שקרא בעיצומה של המלחמה להחליף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי ״כל מי שמתעסק בפוליטיקה או עושה שיקולים פוליטיים - גורם עוול אדיר לעם ישראל ופוגע בחיילים שלנו, פוגע בכוח הניצחון".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
דרעי מגיב ללפיד בישיבת הסיעה (צילום: ישי כהן)

15:40: שר הפנים משה ארבל ערך היום פגישת היכרות עם שגריר איטליה בישראל - סרג'יו ברבנטי. בפגישה שוחחו על הקשר החם הקיים בין המדינות, על המצב הביטחוני והאיומים איתם מתמודדת מדינת ישראל ועל הצורך לפעול להחזרת החטופים ולאפשר להם קבלת טיפול רפואי.

שר הפנים ארבל: ״העמידה ללא סייג של איטליה לצד ישראל כשאנחנו נמצאים תחת מתקפת טרור אכזרית שכמותה לא ידעה ישראל היא משמעותית נותנת לנו כוח ונוטעת בנו תקווה לזמנים טובים יותר. אני מבקש שתפעלו מול הצלב האדום שאותם אזרחים שנחטפו, יהודים וערבים, יוכלו לפגוש את נציגי הצלב האדום ויקבלו את הטיפול הרפואי שמגיע להם ע״פ הדין הבינלאומי".

15:38: ה'וול סטריט ג'ורנל' מסקר את מלחמת עזה ואומר כי המלחמה בדרום הרצועה צפויה להיות שונה מזו שהכירו חיילי צה"ל עד כה שפעלו בצפון הרצועה ובמרכזה, ואולי אף קשה ממנה וזאת מכמה סיבות.

ראשית, אומר העיתון, למחבלי החמאס בדרום לא יהיה לאן לברוח משם וזאת תהיה מלחמת 'להיות או לחדול', דבר שיוצר הערכה כי ההתנגדות תהיה קשה יותר. עוד נטען כי מאחר ובדרום הרצועה מתרכזים כעת רוב אזרחי רצועת עזה, הדבר יהווה עבור חיילי צה"ל אתגר נוסף במלחמה נגד כוחות טרור שמתערבים בינות לאזרחים ואזורים הומי אוכלוסייה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

15:07: משטרת ישראל ושב"כ, התירו לפרסם, כי עצרו לחקירה ביטחונית שני תושבי ירכא בחשד לסחר באמל"ח מול לבנון.

לפנות בוקר, יחידת המסתערבים של החטיבה הטקטית במג"ב, לוחמי מתפ"א יחד עם ימ״ר משטרת מחוז צפון בליווי והכוונה של שירות הביטחון הכללי פרצו למתחם בתים בכפר ירכא ועצרו שני חשודים - ראיד גביש ואמל אבו עבלה. בחיפוש שנעשה על ידי הכוחות במקום נתפסו מספר רב של אמצעי לחימה בין היתר 2 אקדחים, תחמושת וציוד נוסף.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
מעצר החשודים לפנות בוקר (צילום: דוברות המשטרה)

14:56: פיקוד העורף מעדכן בהמשך לדיווח על הפעלת התרעה על כניסת כלי טיס עוין לשמי ישראל כי "האירוע הסתיים".

14:47: אזעקות על חשש לחדירת כלי טיס עוין ביישובים יראון, ברעם ואביבים בגליל העליון.

14:42: דובר צה"ל מעדכן כי צה"ל תקף מוקדם יותר היום חוליית מחבלים שניסתה לשגר טילי נ"ט במרחב מרווחין, בנוסף צה"ל תקף באמצעות מטוס קרב, מסוק קרב וירי טנקים תשתיות טרור של ארגון הטרור חיזבאללה בשטח לבנון בתגובה לשיגורים לעבר שטח מדינת ישראל מוקדם יותר היום.

בנוסף זוהו כ-25 שיגורים משטח לבנון לעבר שטח ישראל במספר מוקדים במרחב הגבול, לוחמי ההגנה האווירית יירטו מספר שיגורים והשאר נפלו בשטחים פתוחים, כמו כן, זוהו שלושה כלי טיס בלתי מאויישים שפגעו סמוך למוצב צה"ל, אין נפגעים.

תקיפת תשתית טרור של ארגון הטרור חיזבאללה (צילום: דובר צה"ל)

14:03: אזעקות באשדוד, באשקלון וביישובים ניצן, באר גנים, כפר סילבר, גן הדרום, שתולים, ניצנים.

13:58: צומת אגמון החולה נפתח לתנועה. שאר הצמתים שדווחו קודם לכן, עדיין חסומים.

13:55: אזעקה ביישוב שלומי.

13:50: בדקות האחרונות ארגון החיזבאללה ביצע מתקפה משולבת של כתב"מים וטילים לעבר אצבע הגליל. צומת אגמון החולה לכיוון צפון, צומת כ"ח מערבה וצומת מרגליות נסגרו לכל הכיוונים.

13:35: בתיעוד המתפרסם באישור הצנזורה, ניתן לראות את ההרס הרב שזרע הבוקר אחד מהטילים שנשלחו על ידי ארגון הטרור חיזבאללה אל מוצב בירנית בצפון.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
ההרס במוצב בירנית, הבוקר (צילום: רשתות חברתיות, לפי סעיף 27א)

13:32: שוב אזעקות בקריית שמונה, במושב מרגליות ובקיבוץ מנרה.

13:26: בהודעה משותפת לראש הממשלה ולשר האוצר נמסר כי "ראש הממשלה בנימין נתניהו ושר האוצר בצלאל סמוטריץ' סיכמו על הארכת כהונתו של נגיד בנק ישראל פרופ' אמיר ירון לקדנציה נוספת. ההחלטה תובא לאישור הממשלה בישיבתה הקרובה".

13:19: אזעקות בקריית שמונה, במושב מרגליות ובקיבוץ מנרה.

13:16: דובר צה"ל מעדכן כי כוחות צה״ל, שב״כ ומג״ב פעלו ברחבי יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים ועצרו 16 מבוקשים, שניים מתוכם מארגון הטרור חמאס. בכפר שווארוואה שבחטיבת עציון עצרו הכוחות בכיר בארגון הטרור חמאס, טארק עבדאללה אחמד סאלם.

עד כה נעצרו מתחילת המלחמה כ-1,850 מבוקשים ברחבי אוגדת יהודה ושומרון וחטיבת הבקעה והעמקים, כ-1,100 מהם משויכים לארגון הטרור חמאס.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

13:10: AFP, סוכנות הידיעות הצרפתית, מדווחת כי 29 פגים שפונו מבית החולים 'שיפא' בצפון רצועת עזה הגיעו למצרים. התקשורת המצרית דיווחה כי שר הבריאות של מצרים, חאלד ג'אפר, קיבל את פני הפגיםץ

13:05: השר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר התייחס לסערה סביב עונש מוות למחבלים ואמר כי "מסתבר שהקונספציה המסוכנת של ניסיון לרצות יחיא סינוואר וחבריו בשקט ובמזוודות של כסף מזומן, שקרסה מול עינינו בשבעה באוקטובר, ממשיכה להוביל כעת את הקבינט המצומצם. יש לנו אחריות רבה לחטופים ומשפחותיהם, ודווקא משום כך, האחריות הזו כוללת גם אחריות לקורבנות הפיגועים הבאים ובני משפחותיהם. רב"ט נעה מרציאנו ז"ל לא נרצחה בעזה בגלל דיון שהתקיים בכנסת, כמו גם כל נרצחי הטבח שאירע בשבעה באוקטובר - החמאס לא מחפש תירוצים לרצוח יהודים.

"בטרם החל התמרון הקרקעי, היו קולות שקראו להימנע מהכניסה בשל חשש לפגיעה בחטופים. כפי שאמר רה"מ, התמרון מגדיל את הסיכוי להשבת החטופים. כמובן שהוא חייב להיעשות תוך כתישת אווירית וללא כל סיכון של לוחמינו, אך העיקרון ברור וזהה גם לענייננו: קידום חקיקת גזר דין מוות למחבלים רק מגביר את הלחץ על חמאס, ומגדיל את הסיכוי להשבת החטופים.

"כל אויבינו המקיפים אותנו מסתכלים כעת כיצד ישראל מתנהלת מול החמאס - עלינו להראות להם שאנו אלו שמורידים את ארגון הטרור הרצחני הזה על הברכיים, ולא חלילה להפך".

לכתבה המלאה - כנסו כאן

12:42: לפי הדיווח ב'וול סטריט ג'ורנל' ישראל מתעקשת שלא לשחרר מחבלי חמאס כחלק מעסקת החטופים הנרקמת בימים ובשעות האחרונות. באחד מהתרחישים, תמורת כל יום של הפוגה התחייב חמאס לשחרר עשרה חטופים בנוסף לחמישים ביום הראשון.

לכתבה המלאה - כנסו כאן 

12:31: אזעקת צבע אדום בכיסופים.

12:29: חוקרת המשטרה, סמ"ר הודיה הרוש, הגיעה לראשונה לזירה בה נפל בעלה, רס״ר אליהו מיכאל הרוש ז”ל לאחר שנלחם בגבורה מול חוליות המחבלים: "הוא הראשון שחתר למגע, והוא הראשון שנרצח, אני פעם ראשונה נמצא פה, אני מתגעגעת אליו מאוד".

לכתבה המלאה - כנסו כאן
החוקרת הודיה הרוש בזירה (צילום: דוברות המשטרה)

12:04: הותר לפרסום שמו של חלל צה"ל אשר הודעה נמסרה למשפחתו: סמ”ר איתן דישון, בן 21, מירושלים, לוחם בסיירת גבעתי, חטיבת גבעתי, נפל בקרב בצפון רצועת עזה.

סמ"ר איתן דישון ז"ל (צילום: דובר צה"ל)

11:52: חברת הכנסת לימור סון הר מלך בדמעות בוועדה לביטחון לאומי בדיון על חוק עונש מוות למחבלים: לפני 20 שנה כשבעלי נרצח לא צעקתי מספיק. ראש חוליית המחבלים שרצח עוד ועוד עמד בבית המשפט ונשא נאום: "אתם אומה חלשה, אנחנו חזקים. נמתין עד לשחרור כל האסירים שלנו". והוא צדק, הוא שוחרר בעסקת שליט יחד עם יחיא סינואר. אז, לא צעקתי מספיק".

11:45: גדוד 414 ('נשר') מחיל הגנת הגבולות שספג אבדות קשות ב-7 באוקטובר, נלחם בימים אלו בשטח רצועת עזה ומשולבים בפעילות הקרקעית ברצועה. במסגרת הפעילות מאתר הגדוד באמצעות אמצעי תצפית מתקדמים תשתיות טרור, פירי מנהרות ועמדות נ״ט ותצפית של ארגון הטרור חמאס ובשיתוף מודיעין מוביל לסגירת מעגלי אש מהירים ותקיפתם.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
השמדת טרור בעזה (צילום: דובר צה"ל)

11:42: יו״ר הקואליציה אופיר כץ מבהיר - הצעת חוק עונש מוות למחבלים לא תעלה להצבעה במליאה לפני דיון ואישור בקבינט הבטחוני.

11:30: במהלך הדיון בכנסת נעמד השר לביטחון לאומי לחבק חלק מנציגי משפחות החטופים שביקשו ממנו שיעצור את קידום החוק. אחד מהם ביקש ממנו: "אל תחבק אותי".

(צילום: דוברות עוצמה יהודית)

11:15: השר בן גביר לבני משפחות החטופים במהלך הדיון על חוק עונש מוות למחבלים: "הסיכוי להחזיר את בני משפחותיכם מעזה גבוה יותר עם ייגזר עונש מוות למחבלים".

11:12: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר בדון: "עונש מוות הוא מוסרי ונכון, הוא ירתיע את החמאס. יש לי אחריות לחטופים וגם לכלל עם ישראל".

11:07: חבר הכנסת אלמוג כהן מעוצמה יהודית לבני משפחות החטופים: "אין לכם מנדט על הכאב, גם אני איבדתי חברים".

11:00: דיון סוער וטעון בכנסת על הצעת חוק עונש מוות למחבלים, בהשתתפות נציגי משפחות החטופים המנסים למנוע את קידומו לעת עתה, כל עוד קרוביהם בעזה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
דיקמן בדיון (צילום: באדיבות ערוץ הכנסת)

10:52: דובר צה"ל מעדכן כי "צה"ל תקף בשעות הבוקר במספר מוקדים בירי ארטילרי בשטח לבנון. לאחר מכן, זוהו מספר שיגורים משטח לבנון לעבר שטח מדינת ישראל במרחב ערב אל עראמשה, בירנית ובמרחב ברעם. אין נפגעים. תוצאה מהירי לעבר מרחב בירנית פרצה שריפה, כוחות צה״ל וכיבוי אש נמצאים במקום. צה"ל תקף גם את מקורות הירי מהם בוצעו השיגורים".

10:41: ארגון הטרור החיזבאללה מקבל אחריות לירי לעבר מוצבי צה"ל בגבול לבנון. מוקדם יותר היום הופעלה התרעה בברעם בגליל העליון. צה"ל הגיב באש ארטילרית.

10:20: איראן מכחישה מעורבות בחטיפת אוניית המשא לתימן בידי החותים אתמול. לדברי משרד החוץ האיראני מי שפעל לחטיפת הספינה פעל באופן עצמאי. "ההאשמות נגד איראן הן בלבול של ישראל וניסיון לטשטש את התבוסה שלה. אמש האשים ראש הממשלה נתניהו את איראן בחטיפה.

10:08: אזעקות צבע אדום נוספות בעוטף עזה.

9:51: הרשות הפלסטינית מחקה את הפוסט שבו הכחישה את הטבח של חמאס במסיבת הטבע בנובה בבוקר שמחת תורה - ללא הבהרה או התנצלות.

לכתבה המלאה - לחצו כאן
המכתב המקומם (הרשות הפלסטינית )

9:30: קטין תושב טייבה נעצר בידי המשטרה לאחר שהביע ברשתות החברתיות תמיכה והזדהות עם ארגון הטרור הנאצי חמאס. מהחקירה עלה כי החשוד פרסם ברשתות החברתיות צילום חצוי ל-2 כאשר בחצי העליון נראים עצורי חמאס הולכים בטור כשהם אזוקים בידיהם ובתמונה הנוספת מופיעים חיילי צה"ל כשהם נחטפים ע"י המחבלים. על גבי התמונות הוסיף החשוד את הכיתוב "עין בעין, שן בשן, מה שיבוא קשה יותר אכזרי יותר".

החשוד כאמור נעצר אמש ובתום חקירתו נכלא. הבוקר יתקיים דיון בעניינו בבקשה להאריך את מעצרו. כך הודיעה משטרת ישראל.

9:19: צה"ל מפרסם תיעוד מאזור בית החולים האינדונזי בצפון רצועת עזה, שלפי דיווחי הפלסטינים כותר במהלך הלילה.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
פעילות צה"ל בעזה (צילום: דובר צה"ל)

9:13: הערב בשעה 20:00 יפגשו משפחות החטופים והנעדרים עם רוה״מ נתניהו וחברי קבינט המלחמה. המשפחות ימסרו הצהרה לתקשורת בשעה 19:00 בכניסה לקריה - שער שאול (מול ככר החטופים).

8:55: צה"ל חיסל שלושה מפקדי פלוגה נוספים של חמאס, בעת שנכנסו למבנה. כתוצאה מהתקיפה שבוצעה על ידי כלי טיס, המחבלים חוסלו והושמד מחסן האמל"ח בו הם הסתתרו.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
תיעוד מתקיפת חוליית המחבלים ומחסן האמל"ח על ידי חטיבת הנח"ל (צילום: דובר צה"ל)

8:29: במד"א מעדכנים - בהמשך לאזעקות בדקות האחרונות בגזרות שדרות ועוטף עזה: בשלב זה לא התקבלו קריאות על נפילות או נפגעים.

8:24: מטח הרקטות ליישובי עוטף עזה נמשך. אזעקות בשדרות, איבים וניר עם.

8:14: היום יעברו בנמל התעופה בן גוריון כ-16,100 נוסעים ב-106 טיסות בינלאומיות נכנסות ויוצאות. מתחילת המלחמה ועד היום נכנסו ארצה כ-414,000 ישראלים. כך מסר דובר רשות התעופה על שם בן גוריון.

8:02: חבר הקבינט המדיני ביטחוני אבי דיכטר בגלי צה"ל על המגעים לעסקת חטופים: "כולנו מבינים - עסקה לא תבשיל בלי הובלה מצרית. הניסיון שלנו עם חמאס הוא מאוד מאוד רע, הם עושים כל מיני תרגילים כדי להשיג רווחים מבחינתם".

8:00: השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר לקראת הדיון בחוק עונש מוות למחבלים של 'עוצמה יהודית', הבוקר: "עונש מוות הוא הדבר הראוי והמוסרי ביותר אשר אותם מחבלי חמאס-דאע"ש צריכים לקבל. "דווקא בימים אלו אין יותר חיוני, הגיוני וטבעי מלהעביר את החוק הזה, קודם כל בשביל הנרצחים והנופלים ולא פחות מכך, בכדי שלא יהיו יותר חטופים. אני מברך את ח"כ לימור סון-הר מלך שמקדמת את החוק באמצעות הועדה בראשות ח"כ צביקה פוגל. מצופה מכל קצוות המשכן, קואליציה והאופוזיציה יחד — לתמוך בחוק החשוב הזה".

7:30: במהלך הלילה ירדו שלגים באזור החרמון, ושכבה לבנה של שלג בגובה של כ-5 סנטימטר כיסתה את המרחב - כולל את הטנקים במקום.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
החרמון, הבוקר (צילום: אתר החרמון)

6:27: בסעודיה קוראים להפסקת אש ברצועת עזה. שר החוץ של סעודיה, המבקר בסין, אמר שעל הקהילה הבינלאומית לעצור את ישראל. שר החוץ הסיני אמר שצריך "לשים קץ" לאסון ההומניטרי ברצועה.

6:00: צה"ל מפרסם תיעודים חדשים מלחימת הכוחות בתוך שטח רצועת עזה. כך זה נראה.

(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)
(צילום: דובר צה"ל)

5:57: הותרו לפרסום שמותיהם של שני חללי צה"ל, שנפלו בקרבות העזים בצפון רצועת עזה והודעה נמסרה למשפחותיהם.

סמ״ר דביר ברזני, בן 20 מירושלים, וסמל ינון תמיר, בן 20 מפרדס חנה-כרכור. נפלו במהלך הלילה ואתמול והודעה נמסרה למשפחותיהם.

לכתבה המלאה - כנסו כאן
ברזני (מימין) ותמיר

5:01: צה"ל פועל סביב בית החולים האינדונזי בצפון רצועת עזה. לפי דיווחים הכוחות מכתרים את בית החולים ותוקפים באופן חסר תקדים במקום.

4:25: אזעקת צבע אדום נוספת במפלסים.

4:06: ביפן מגנים בחריפות את ההשתלטות של החות'ים על ספינת המשא בים האדום, שבתחילה חשבו כי מדובר בספינה ישראלית.

3:58: שוב צבע אדום בעוטף - בניר עם ובמפלסים.

3:52: צבע אדום בניר עם בעוטף עזה.

2:30: דיון הקבינט באשר לעסקת חטופים הסתיים. לפי הדיווח של מוריה אסרף וולברג גורם מדיני שנטל חלק בדיון טוען כי ״אין עסקה סגורה עדיין - אבל בהחלט נראה שיש התקדמות״.

לכתבה המלאה - כנסו כאן

1:47: ברקע הדיווחים על הפוגה: דיווחים על תקיפות אינטנסיביות של צה"ל בצפון הרצועה. מדובר בתקיפה נרחבת ומשמעותית.

בכתבה זו נעשה שימוש בצילומים אשר בעל הזכויות בהם לא נודע או לא אותר, בהתאם להוראות סעיף 27א לחוק זכות יוצרים. אם הנכם בעלי הזכויות שלחו הודעה על כך בצירוף הצילום המקורי לדוא"ל desk@kikar.co.il.

הכתבה הייתה מעניינת?

כיכר השבת מובילים גם ברשתות החברתיות.

תוכן שאסור לפספס

0 תגובות

אין לשלוח תגובות הכוללות דברי הסתה, לשון הרע ותוכן החורג מגבול הטעם הטוב.

טוען תגובות...
תוכן שאסור לפספס

עכשיו בכותרות
הנקראים ביותר
המדוברים ביותר